przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/99/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 4 WRZEŚNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Podsumowanie kontroli kolonii letnich w ramach Akcji lato 2013.
4. Omówienie korespondencji wpływającej do Komisji.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-6) przyjęła protokół z dnia 28 września br.


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie kontroli kolonii letnich w ramach Akcji lato 2013.


Komisja zapoznała się z ogólnym sprawozdaniem - podsumowaniem kolonii letnich i Akcji „Lato - 2013 r. przedstawionym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Załącznik pisemny do protokołu.


MOPR w roku 2013  zakwalifikował 992 dzieci na kolonie letnie, których organizatorami były organizacje pozarządowe wyłonione drodze otwartego konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Szczecin na wypoczynek letni z elementami profilaktyki uzależnień dla dzieci rodzin objętych wsparciem MOPR, w tym przebywających w środowisku pieczy zastępczej:
- „Caritas” Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej - 100 miejsc
- OKS HUTNIK – 160 miejsc
- TPD Zachodniopomorski Oddział Regionalny – 150 miejsc
- Zachodniopomorski Związek TKKF „ZDROWIE” – 165 miejsc
- Chorągiew Zachodniopomorska ZHP w Szczecinie – 200 miejsc
- Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie – 35 miejsc
- Fundacja Kultury i Sportu Prawobrzeże – 12 miejsc
- Fundacja „Wspierajmy się” – 130 miejsc
- Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – 40 miejsc

Podczas tegorocznej Akcji „Lato w  turnusach wzięło udział 978 dzieci w wieku 7 – 17 r.ż., w tym 12 dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością.

Ponadto 115 dzieci wzięło udział w koloniach finansowanych przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Wzorem ubiegłego roku wśród wychowawców zostały przeprowadzone ankiety „Informacje zwrotne o uczestniku kolonii”, służące zidentyfikowaniu najczęściej pojawiających się problemów. Uzyskane odpowiedzi miały pomóc pracownikowi socjalnemu w podjęciu bardziej efektywnej pracy z dzieckiem i jego rodziną, tak by każde dziecko prawidłowo funkcjonowało w rodzinie i społeczeństwie.Pytania dotyczyły m.in. stopnia przygotowania dziecka do wyjazdu, zgłoszenia w karcie kolonijnej wszystkich problemów zdrowotnych, relacji dziecka z otoczeniem oraz problemów wychowawczych, jakie sprawiało dziecko podczas trwania turnusu. Poniżej przedstawione dane i problemy zostały zidentyfikowane w oparciu o wstępną analizę 75 % ankiet.Kolejny rok funkcjonowania ankiet wykazał, że ich wprowadzenie przełożyło się w pozytywny sposób na stopień przygotowania dzieci do wyjazdu na letni wypoczynek.Zarówno zebrany materiał, jak rozmowy z organizatorami kolonii wskazują, iż :
- dzieci posiadały podstawowe rzeczy osobiste oraz higieny osobistej - 99,70 %, - dzieci przyjechały w dobrym stanie higienicznym – 98,50 %. - rodzice zgłosili wszystkie problemy zdrowotne w karcie kolonijnej – 99,00 %. Do prawidłowej realizacji Akcji „Lato - 2013 r.” przyczyniła się praca z rodziną prowadzona przez asystentów rodziny, pracowników socjalnych oraz innych pracowników MOPR zaangażowanych do realizacji zadania.

Sprawdzono warunki w następujących miejscach:
1. Resko – OKS HUTNIK
2. Grzybowo – Zachodniopomorski Oddział TPD
3. Zieleniewo – Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej
4. Rewal – Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie
5. Czarnocin - Fundacja Kultury i Sportu Prawobrzeże
6. Myślibórz – Fundacja Pomocy Rodzinie "Wspierajmy się"
7. Brzóski k/ Nowe Warpno - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Są to miejsca, które oprócz MOPRu i WSS odwiedzili również radni- członkowie Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Warunki, w jakich dzieci spędzały wypoczynek letni były dobre, nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w tym zakresie. Poza sprawdzeniem warunków mieszkaniowych wizyty sprzyjały również rozmowom z wychowawcami na temat sytuacji poszczególnych dzieci, ich zachowań, sytuacji zdrowotnej i rodzinnej. W przypadkach wyjątkowo trudnych informacje były na bieżąco przekazywane do działów, zgodnie z miejscem zamieszkania dziecka, celem podjęcia odpowiednich działań.

Następnie głos zabrali radni, wizytujący kolonie j.w.

Brzóski k/ Nowe Warpno - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich- bez zastrzeżeń, warunki b.dobre, jedzenie smaczne, ciekawe zajęcia rekreacyjne.

Poronin- organizator TKKF- warunki bardzo dobre, smaczna kuchnia, ciekawy program kolonijny. Radny Jędrzej Wijas ma jednak parę uwag, są pewne negatywne zjawiska i tak np. rodzina zabrała dziecko z kolonii, bo wychowanek poskarżył się, ze nie pozwala mu się oglądać telewizji kiedy chce. Zdaniem rodziców dziecka- był to zamach na jego wolność. Kolejny przypadek- dziecko zabrane  z kolonii, bo czuł się szykanowany(chłopiec miał rude włosy i przezwisko "rudy"). Rodzice dziecka usunęli dziecko z kolonii. Radny  Wijas jest oburzony faktem, że kolonie finansowane przez miasto, darmowy wypoczynek dla dzieci przyznawany jest rodzicom dzieci, roszczeniowym, w pretensjach,którzy  rezygnują z błahego powodu, zabierając innym, biednym  dzieciom miejsce i szansę wypoczynku letniego. W takim przypadku zdaniem radnego, rodzice powinni  być zobligowani  do zwrotu kosztów utrzymania. Poruszył też sprawę pobicia się dzieci na koloniach, po którym to incydencie rodzice powiadomieni przez swoje pociechy telefonicznie- zrobiono  dużo szumu, sprawa oparła się o urzędników magistratu - zdanie radnego, zupełnie niepotrzebnie. Takie kwestie rodzice powinni załatwiać z  wychowawcą lub opiekunem kolonii.

Komisja poruszyła też  temat telefonów komórkowych w posiadaniu dzieci-kolonistów. Dobrym zwyczajem na tego typu wyjazdach jest udostępnianie telefonów dzieciom dopiero wieczorem, po kolacji, po zajęciach. Posługiwanie się komórką w ciągu dnia, w czasie zajęć- jest zdaniem radnych niewłaściwe.

Głos zabrała radna Herczyńska, od.kolonii w Zieleniewie- organizator-Caritas. Uwag brak, kolonie prowadzone dobrze, ciekawy plan zajęć, dzieci zadowolone, bardzo dobre warunki mieszkaniowe. Poza tym, dzieci-uczestnicy kolonii otrzymali w prezencie od organizatora  wyprawki do szkoły.

Stefania Biernat od. kolonii w Myśliborzu- organizator kolonii-Fundacja "Wspierajmy się".  Warunki dobre, kolonie udane, dzieci zachwycone, posiłki smaczne, ciekawy plan zajęć dodatkowych. Ale jedna kwestia wymaga poruszenia, brak było informacji dla wychowawców odnośnie stanu zdrowia dzieci jak również ich zachowań w grupie.

Leszek Duklanowski odnośnie kolonii w Resku- organizator OKS Hutnik. Warunki socjalno-bytowe dobre, ładny obiekt, zajęcia ciekawe, smaczne posiłki, nie ma zastrzeżeń. Ale poważnym błędem był brak dostępu do  wody, rzeki, jeziora- tam, gdzie dzieci latem mogłyby skorzystać z kąpieliska, popływać  i się ochłodzić w upale. Była to jedyna niedogodność.

Prowadzący posiedzenie Wiceprzewodniczący Komisji Adam Kozłowski podsumował tę cześć posiedzenia, ogólnie brak uwag co do organizacji kolonii, ocena ogólna dobra. Kontrolujący nie wnoszą krytycznych uwag, brak uchybień i nieprawidłowości. Szczegółowe, kompleksowe podsumowanie kolonii letnich przez MOPR- w październiku.

 


 


Ad. pkt. 4.
Omówienie korespondencji wpływającej do Komisji.


W tym punkcie porządku obrad, Komisja zapoznała się z pismem pani Renaty Marciniak-Kamińskiej, pismo dotyczy  podjęcia działań mających na celu zmianę uchwały w  sprawie wprowadzenia na terenie miasta programu Szczecin Przyjazny Rodzinie. Zmiana polegać by miała na tym, że programem objęte zostałyby również rodziny wychowujące jedno dziecko. Pismo stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący obrad oddał głos wnioskodawcy, pani Kamińska zauważyła, że nie chce wskazywać autorom projektu co trzeba zmienić, ale jest zdania, że Program Szczecin  Przyjazny Rodzinie powinien objąć każde dziecko w rodzinie, niezależnie czy jest to rodzina wielodzietna czy nie. Nie można dyskryminować jednodzietnych rodzin. Poza tym ma opinię Rzecznika  Praw  Obywatelskich i pismo, w którym rzecznik zwraca się do Przewodniczącego RM o podjęcie działań, które doprowadzą do zmiany przedmiotowej uchwały.

Głos zabrali radni, J.Wijas uważa,że jest to dobry pomysł, nie powinno tworzyć się podziałów, nie mniej jednak, założenia programu były takie, że ma być to element polityki prokreacyjnej, to zachęta aby mieć więcej dzieci.

Radna M.Herczyńska uważa, że  pani Kamińska ma rację, nie zgadza się z takim rozgraniczeniem, często bywa tak, że rodziny wielodzietne mają większe możliwości finansowe niż rodzina z jednym dzieckiem. Zdaniem radnej to dyskryminacja.

Głos zabrał J.Tarabicki- zca dyr. WSS- stwierdził,że chyba nastąpiło jakieś nieporozumienie. Jedną z intencji tego Programu  było wyrównywanie szans rodzin wielodzietnych,  których nie stać na pewne rzeczy i określony standard  życia. Miasto zgodnie z prawem może wprowadzać określone  ulgi dla określonej grupy społecznej, co  nie  jest dyskryminacją innych.W preambule projektu  jest zaznaczony fakt  "niekorzystnych zjawisk społecznych i demograficznych" w Polsce. To,że komuś udzieli się określonych preferencji  czy  ulgi- nie znaczy, że szykanuje się  lub dyskryminuje innych.  To mylne rozumowanie.

Radny Duklanowski uważa, że nie można mówić o dyskryminacji, w Polsce brak jest polityki prorodzinnej, dziś bardzo ciężko żyje się rodzinom wielodzietnym. Ale jest szansa pomocy za pośrednictwem tego właśnie Programu. To samorząd pomaga właśnie takimi działaniami i dobrze, że taki projekt powstał.

Radny Kozłowski podsumował wypowiedzi, ponieważ nie ma tu dziś wszystkich radnych z Komisji Zdrowia, brak jest Przewodniczącego Komisji   a zdania co do wniosku pani Kamińskiej są podzielone- Przewodniczący obrad  proponuje odłożyć rozmowę w  tej sprawie  do następnego posiedzenia Komisji. Komisja w większym gronie pochyli się nad tym tematem, zwłaszcza, że opinia Rzecznika Praw Obywatelskich przychyla się do wniosku zainteresowanej.

W tym punkcie Komisja zapoznała się również  z pismami:

1. Pismo Stowarzyszenia Tęcza- apel o dofinansowanie remontu budynku po dawnym klubie "Kontrasty". Komisja uzyskała odpowiedź od z-cy dyr. WSS, że cześć środków finansowych Stowarzyszenie juz otrzymało, w chwili obecnej potrzeba jeszcze 150 tys. Wydział szuka tych pieniędzy w budżecie. Pismo stanowi załącznik do protokołu, Komisja przyjęła informację dyr. do wiadomości- bez zajmowania stanowiska w tej sprawie.

2. Pismo Organizacji Zakładowej Związków Zawodowych w DPS na ul. Broniewskiego dot. dyrektora Chełmińskiego- Komisja przyjęła pismo  do wiadomości, bez zajmowania stanowiska.

3. Pismo Pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Tartacznej w sprawie p.Marcina Jandy- Komisja przyjęła do wiadomości, bez zajmowania stanowiska w tej kwestii. Pismo stanowi załącznik do protokołu.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Jerzy Sieńko
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/08/21, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2014/11/26 10:07:25
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2014/11/26 10:07:25 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/09/09 15:03:24 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/08/30 10:20:14 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/08/21 12:46:20 nowa pozycja