PROTOKÓŁ NR 0063-5/69/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 21 LISTOPADA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 364/12, 384/12, 385/12). |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
S. Biernat - zaproponowała poszerzenie porządku obrad o pkt. "Opiniowanie projektu uchwały w spr. zmian w budżecie Miasta na rok 2012 - w części dot. Wydziału Oświaty".
Ww. wniosek został przyjęty przez aklamację.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 07.11.12 przyjęty został w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 364/12, 384/12, 385/12).
Projekt uchwały nr 364/12 w spr. gromadzenia dochodów na wydzielonym rachunku przez samorządowe jednostki budżetowe prowadzące działalność w zakresie oświaty
A. Serdyńska – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że jest to uchwała porządkowa, umożliwiająca pobieranie opłat za pobyt dziecka
pow. 5 godzin w szkołach, w których utworzono oddziały przedszkolne.
Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie w głosowaniu: za - 9, przeciw - 0, wstrzym - 1.
1 osoba nie głosowała.
Projekt uchwały nr 384/12 w spr. trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji dla niepublicznych: przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek oświatowych, funkcjonujących na terenie Miasta Szczecin
A. Serdyńska – wyjaśniła, że projekt uchwały jest tekstem jednolitym, przygotowanym ze względu na zmiany w ustawie o systemie oświaty oraz z uwagi na liczne zmiany dotychczas wprowadzone. W tej chwili proponuje się następujące zapisy: dotacja przysługuje na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% zajęć, za lipiec i sierpień również, także na każdego absolwenta do końca roku szkolnego. Uwzględniono również zmiany w zakresie zasad udzielania dotacji niepublicznym szkołom ponadgimnazjalnym prowadzącym kwalifikacyjne kursy zawodowe. Kolejna zmiana została wprowadzona na wniosek RIO a także Skarbnika i radcy prawnego i dotyczy sposobu wyliczenia podstawy wyliczania kwoty dotacji na ucznia danego typu i rodzaju szkoły zgodnie z realizacją zaleceń pokontrolnych z kontroli przeprowadzonej w zakresie prawidłowości przyznawania dotacji przedszkolom niepublicznym.
M. Błaszkiewicz – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Artystyczno - Językowego "Nasza bajka" - przyznała, że w uchwale znalazły się zapisy dot. aktualizacji podstawy naliczania dotacji. Ustawa o systemie oświaty nie pozostawia tu żadnych złudzeń. Do tej pory w uchwale nie było takiego zapisu, ale przepis ustawy mówi o tym aktualizowaniu. Zapytała, co będzie z rokiem 2012 i poprzednimi latami jeśli wówczas takich zapisów w uchwale nie było? Ustawowo taki obowiązek na gminie cały czas spoczywał . Korespondencja w tej sprawie stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
A. Serdyńska – poinformowała, że Wydział Oświaty zwrócił się do radców prawnych o opinię w tej sprawie. Nie zna ich stanowiska na dzień dzisiejszy.
A. Klicka – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Happy Świat - przekazała materiały stanowiące załącznik nr 4 do protokołu - informacje nt. wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych w dużych miastach Polski, informację nt. wyników kontroli przeprowadzonych przez WKiAW w przedszkolach niepublicznych oraz kalkulację kwoty, której oczekują jako uaktualnienia wysokości dotacji (10 276 250 zł).
G. Zielińska – zapytała, czy te kwoty (50%) w czerwcu, miesiącu b. specyficznym z uwagi na niską frekwencję uczniów oznaczają że dotacje na lipiec i sierpień przepadają? Co jeśli jest to nieobecność usprawiedliwiona?
A. Serdyńska – wyjaśniła, że ustawa mówi wyraźnie, iż dotacja za ten miesiąc się nie należy.
G. Zielińska – ad. par. 1 ppkt. 14 (miesięczna informacja) zapytała, co w przypadku, gdy dziecko zapisuje się do szkoły, jest w niej 16 dni i na ostatnie dni miesiąca idzie do nowej szkoły – której placówce przysługuje dotacja?
A. Serdyńska – wyjaśniła, że nie ma tu proporcjonalności takie są zapisy prawa.
M. Liktoras – zapytała, czy przy naliczaniu dotacji uwzględniono w projekcie uchwały różnicę, jaką dokładamy do przedszkoli na koniec roku budżetowego? Czy jest tu brana pod uwagę tylko pierwotnie planowana kwota budżetu?
B. Misiak – Dyrektor Wydziału Oświaty - od teraz już jest to uregulowane, bierzemy pod uwagę faktyczne kwoty.
A. Klicka – podkreśliła, ze nigdzie: ani w zarządzeniu prezydenta ani w uchwale, nie było składowych dotacji, stąd niesnaski i różnice. I te wskazane w audycie i te, na których rozstrzygnięcie czekają w wyroku NSA. Poprosiła, by w każdym roku takie składowe były wskazywane.
M. Błaszkiewicz – "po otrzymaniu zarządzenia prezydenta tylko z kwotą, nie jesteśmy w stanie w ciągu 1-2 tygodni wyliczyć dotacji. Mając te składowe będziemy mogły to zrobić w bardzo krótkim czasie. Sama kwota niewiele nam mówi."
J. Wijas - zapytał, czemu tych składowych nie ma w zarządzeniu prezydenta? Zaproponował podjęcie stanowiska w tej sprawie. Jest to elementarna przejrzystość prawa.
J. Pham – Wydział Oświaty - poinformowała, że nie widzi przeszkód, by taka kalkulację i składowe w zarządzeniu uwzględnić.
Komisja zaopiniowała powyższy projekt uchwały pozytywnie w głosowaniu: za –4, wstrzym. - 6, przeciw – 0
jednocześnie w głosowaniu: za - jednomyślnie , radni postanowili skierować do Prezydenta wniosek, by w przygotowywanym zarządzeniu ujęto wszystkie składowe, które są podstawą do wyliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych.
Projekt uchwały nr 385/12 w spr. trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji dla publicznych szkół, dla których Gmina Miasto Szczecin nie jest organem prowadzącym, funkcjonujących na terenie Miasta Szczecin
A. Serdyńska – omówiła projekt uchwały. Proponowane zmiany są b. podobne do wcześniej omawianych. Różnicą jest tylko stawka (100%)
Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – 6, przeciw - 0, wstrzym. – 4
Projekt uchwały nr 372/12 w spr. zmian budżetu i zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2012 rok
J. Pham - podkreśliła, że budżet roku 2012 by zaplanowany prawidłowo. W styczniu, po konsultacjach dot. oszczędności, Wydział zobowiązał się do oszczędności w wysokości 10 mln zł. O taka kwotę zmniejszono budżet. Jednocześnie pojawiły się nowe przepisy np. odnośnie składki zdrowotnej, dotacji dla szkól niepublicznych, prowadzenia przedszkoli, zmniejszyły się również dochody przedszkoli. Cześć z tych środków zostało uzupełnione, jednak oszczędności okazały się trudne. Otrzymaliśmy niższą subwencję niż planowaliśmy, koniecznym okazał się zwrot do Ministerstwa Finansów wkładu własnego z tytułu programów stypendialnych, do opłacenia są przegrane sprawy sądowe dot. Orlików, przygotowanie szkól do przyjęcia 6-latków, ugoda ze związkami zawodowymi w spr. wynagrodzenia dla pracowników administracji i obsługi, wzrost zatrudnienia w przedszkolach, dotacja dla niepublicznych jednostek takich jak ZHP czy Iskierka, restrukturyzacja szkół i wynikające z niej odprawy, wzrost liczby nauczycieli w stanie nieczynnym, nagrody dla uczniów.
J. Lemm – zapytała, skoro było tak dobrze policzone, to czemu deklarowaliście oszczędności? Rok szkolny rozpoczyna się we wrześniu. Argument, że zwiększyła się liczba oddziałów przedszkolnych jest nieracjonalny. O tym, że tak będzie wiadomo było dużo wcześniej. Ad. restrukturyzacja - zapewnialiście Państwo, że nie będzie żadnych kosztów związanych z odprawami. Ad. odszkodowania – od czego są prawnicy, którzy powinni dbać o interes miasta i biorą za to ogromne pieniądze? Ad. składka zdrowotna – to również nie była wiadomość przekazana w ostatniej chwili.
J. Pham – "mieliśmy nadzieję, że uda nam się tych oszczędności dokonać. Jednak tu mamy do czynienia z sytuacjami nieprzewidywalnymi."
G. Zielińska – uznała, że jeżeli audyt wykazał, iż trzeba wyrównać kwotę dla niepublicznych przedszkoli chociaż za 2012 rok, to ta suma powinna się znaleźć w tym projekcie uchwały. Komisja powinna złożyć taki wniosek do projektu uchwały o zmianach budżetowych.
U. Pańka – przypomniała, że te problemy wynikają także z faktu, że decyzja o budżecie miasta zapadła w maju. Ze środków unijnych organizowane są b. dobre konferencje. Mniej by było być może problemów i złych decyzji po udziale w takich szkoleniach.
J. Wijas – zapytał, o jaką sumę dokładnie chodzi w sporze sądowym? Jak to się stało? Przypomniał, że to nie pierwsza dyskusja na ten temat i nie pierwsze spotkanie na którym Wydziałowi Oświaty sygnalizowano kwestię błędnego naliczania dotacji. Gdzie jest odpowiedzialność za to? Kto jest za to odpowiedzialny, za tą skrajną niesprawiedliwość? Jest oburzony ta sytuacją. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić.
B. Misiak – przypomniała, że Wydział czeka na opinie prawników w tej sprawie. Na decyzje co do zasadności. Podkreśliła, że dotacje były wypłacane na podstawie uchwały, która przecież nie została podważona przez wojewodę.
M. Duklanowski – ad. materiał dot. kwoty roszczenia - ma nadzieje, że gmina jakieś stanowisko w tej sprawie zajmie. Dbałość o mienie miasta powinna doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji. Jednak oddanie pieniędzy przed wyrokiem jest jego zdaniem pochopne. Nie znalazł tym dokumencie też pokrycia dla tej kwoty o jaką państwo wnioskują.
G. Zielińska – poprosiła o przekazanie treści odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej na zapytanie dot. sposobu naliczania dotacji.
J. Pham – przeczytała treść ww. pisma (załącznik nr 5). Podkreśliła, że Regionalna Izba Obrachunkowa ma odrębne zdanie na ten temat.
G. Zielińska – "mówimy o kwocie 10 mln zł, co się stało z tymi środkami? Ad. dotacja na 2012 rok - czy była ona aktualizowana łącznie z każdą aktualizacją budżetu miasta?
J. Pham - "dotacja nie była aktualizowana. Nie mamy na dzień dzisiejszy podstawy prawnej do takiej aktualizacji."
B. Baran – przypomniał, że już w marcu obecne na sali osoby zwracały uwagę na fakt, że 30-osobowe grupy przedszkolne przekładały się na mniejsze koszty utrzymania dziecka w przedszkolu a to z kolei – na kwotę przekazywaną w formie dotacji do przedszkoli niepublicznych. "Przez wiele lat stosowano tu jawne fałszerstwo. Nasza rola to zadbać o to, by te pieniądze wróciły do nich."
S. Biernat – przypomniała, ze kolejne posiedzenia Komisji są poświęcone budżetowi 2013 roku. WOś musi nam przedstawić możliwości wypłaty tych zaległych kwot za rok 2012.
M. Błaszkiewicz - odpowiadając na pytanie radnego Duklanowskiego wyjaśniła, że 10 276 250 zł to kwota, jaka powinna zostać zwrócona przedszkolom niepublicznym z tytułu różnicy w kwocie wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach publicznych, jaka była pomiędzy początkiem a końcem każdego roku budżetowego. Kolejna sporna kwestia to sposób wyliczenia tej kwoty, a konkretnie - uwzględnienie w niej środków pochodzących z wpłat rodziców, gromadzonych w budżecie Miasta bądź na Wydzielonych Rachunkach Dochodów Własnych. Roszczenia z tego tytułu to 57 660 611,25 zł.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
I. Sienkiewicz - Niepubliczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna IQ Akademia - poinformowała, że składając w WOś statut poradni dostała informację, że ma z niego wykreślić zapis o ubieganiu się o dotację z miasta. Argumentem był brak pieniędzy w budżecie Wydziału. Po konsultacji z prawnikiem wie, ze urzędnik nie ma prawa żądać takich zmian w Statucie. Tymczasem w rozmowie z pracownikiem Woś p. Sienkiewicz usłyszała, że cyt. "inni sobie jakoś radzą". Podkreśliła, że pracuje z dziećmi bardzo długo, ma doświadczenie w tej dziedzinie, zgodnie z procedurą złożyła wniosek o dotację i dostała odpowiedź negatywną z wyjaśnieniem, że takie decyzje podejmuje Rada Miasta, a dotację otrzymuje tylko "Tęcza". Jest przerażona działalnością urzędników Wydziału Oświaty.
Komisja postanowiła zając się tym tematem po zakończeniu prac nad budżetem Miasta na rok 2013.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Stefania Biernat |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2012/12/12 08:44:22 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2012/11/14 09:11:18 | nowa pozycja |