przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/95/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 4 LISTOPADA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 21.10.br
3. Rozpatrzenie protestu mieszkańców w sprawie budowy parkingu wielopoziomowego przy ul.Rybackiej dz.nr 8/19 w Szczecinie.
4. Propozycje zmian i wniosków Komisji do budżetu Miasta na 2014 rok
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 21.10.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie protestu mieszkańców w sprawie budowy parkingu wielopoziomowego przy ul.Rybackiej dz.nr 8/19 w Szczecinie.


Przewodnicząca Komisji  MM. Herczyńska – poprosiła przedstawicieli Spółki NiOL o przedstawienie propozycji projektu budowy parkingu wielopoziomowego przy ul. Rybackiej, z uwagi na protesty, jakie wpłynęły w tej sprawie od mieszkańców m.in. ulicy Dworcowej i Rady Osiedla Stare Miasto – załączniki nr 3 i 4 do protokołu.   

P. A. Gajda (Prezes NiOL) – wyjaśnił, że koncepcja budowy parkingów wielopoziomowych w mieście nabrała większego wymiaru w momencie zmian w strefie płatnego parkowania. Wówczas pojawiła się taka idea, aby część środków z dochodów SPP przeznaczyć na rozwiązywanie problemów parkowania w mieście, poprzez likwidację deficytów miejsc parkingowych. W ślad za tym zaczęły się poszukiwania lokalizacji pod tego typu inwestycje. Dokonano analizy wybranych miejsc i zlecono opracowanie specjalnej dokumentacji na wybrane lokalizacje m.in. przy Teatrze Kana i Placu Zawiszy Czarnego. Pierwsza lokalizacja czeka już na wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Następnie pojawiła się inicjatywa budowy parkingowca przy ul. Rybackiej, ze strony PUM-u, który bardzo odczuwa brak miejsc parkingowych. Lokalizacja ta wydawała się bardzo oczywista i bezkonfliktowa. Ponadto z opinii BPPM wynika, że teren ten jest zgodny z przeznaczaniem pod budowę garażowca i funkcje handlowo-usługowe. Dodatkowo przyglądaliśmy się planom historycznym, jak w tym rejonie wyglądała zabudowa. Poprosiła Pana architekta Rozwadowskiego o zaprezentowanie wizualizacji planowanego parkingowca . 

Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – rozmawiała wcześniej z przedstawicielami PUM-u i ich założenie dot. parkingu podziemnego. Dlaczego więc ta koncepcja została zmieniona ? 

P. A. Gajda – wyjaśnił, że uczelni zależy na pozyskaniu jak największej liczby miejsc, a ich środki są ograniczone. Nie było mowy w rozmowach z rektorem PUM nt. parkingu w wersji podziemnej. Kosztorysy wstępne budowy parkingowca metodą tradycyjną to ponad 16 mln zł, a kosztorys podziemnego parkingu nie był brany w ogóle pod uwagę, ponieważ byłby o wiele droższy. 

P. Rozwadowski (Architekt) – dokonał prezentacji koncepcji lokalizacji otwartego  parkingu wielopoziomowego przy ul. Rybackiej  - załącznik nr 5 do protokołu.  Zaprezentował widoki na parking od ulicy Nowej, od ulicy Rybackiej i od ulicy Dworcowej oraz elewację od strony tych ulic. Główny wjazd na parking będzie od ulicy Rybackiej. Część parkingowa na najniższym poziomie będzie przeznaczona pod handel i usługi. Parking zajmuje 5 kondygnacji i jest przeznaczony na  450 miejsc parkingowych, wysokość budynku nie przekracza  19 m. Przedstawił rzuty przekroju parkingowca z różnych stron. Wyjaśnił, że ostatnia kondygnacja jest także parkingiem, a całkowita powierzchnia budynku składa się z 8 kondygnacji.  

P. A. Gajda – dodał, że jest bardzo duże zainteresowanie wykupem miejsc w parkingowcu przy ul. Rybackiej i nawet zostały już podpisane listy intencyjne przez PUM i inwestora, który chce wybudować hotel w starej drukarni. Dochodzą także sygnały ze strony Akademii Morskiej i Książnicy o zainteresowaniu wykupem miejsc parkingowych. Propozycja jest taka, że parking będzie płaty w godzinach obowiązywania SPP i nie będzie droższy niż parkowanie w strefie czerwonej. 

P. A. Nawacka-Górzeńska (Dyrektor BPPM) – obecnie przedstawiona koncepcja jest w procedurze ustalania decyzji o warunkach zabudowy. Z naszego punktu widzenia byłby to parking o charakterze lokalnym, ponieważ w tym obszarze trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu.

Radny A. Marchewka – stwierdził, że przedstawiona koncepcja w tym wydaniu stawia wyłącznie na transport samochodowy . Sam parkingowiec w tym wydaniu i w tym miejscu nie spełnia roli transportu zrównoważonego. Czy przedstawiciele NiOL dysponują przeprowadzoną analizą, że dotychczasowe miejsca parkingowe nie są wystarczające dla okolicznych mieszkańców i okolicznych instytucji?  Ponadto Akademia Morska przenosi się z tego miejsca. 

Radna M. Jacyna-Witt - podobnie było z kamienicą przy ul. Niepodległości, przeniesioną do NIOL-u, która następnie została sprzedana. Teraz będzie to kolejny zamach na nieruchomości miejskie. Jeśli chodzi o sam parkingowiec w tym miejscu, to należy zwrócić uwagę, że Szczecin jest tak rozbudowany, że nikt tu nie skorzysta z metody Park&Ride. Mamy już ogromne parkingowce przy galeriach handlowych, które nie są  w pełni zapełnione, a są dużo tańsze od SPP. Największym błędem jest brak pomysłu na budynek PKS-u, który należałoby zburzyć i wybudować w tym miejscu centralę łączącą transport zewnętrzny z parkowaniem samochodów osobowych, tym bardziej, że zaraz obok jest dworzec PKP i nie trzeba tu szukać na siłę miejsca pod parkingowiec. Przedstawiony projekt  to bezmyślność i brak całościowego myślenia o mieście. Podsumowała, że tak naprawdę to chodzi tu tylko o podjęcie decyzji przez radnych, czy przenosimy ten teren do spółki, czy nie. 

Radny M. Paluch – ten pomysł oznacza, że miasto nie ma żadnej wizji transportowej dla Szczecina. Wybudowanie wielkiego parkingowca w centrum miasta jest nie na miejscu w momencie, kiedy budujemy szybki tramwaj. Taka koncepcja do niczego nie prowadzi. Jest to bardzo szkodliwa inicjatywa dla Miasta. Poprzez budowę parkingu zostanie tylko dodatkowo wzmożony ruch samochodowy w tym miejscu.

Radny L. Duklanowski – nie popiera pomysłu budowy parkingowca w tym miejscu i jest zwolennikiem komunikacji zbiorowej. Rola rady Miasta jest tu taka, czy przekażemy ten teren do spółki, czy nie. Skoro te miejsca będą w cenie czerwonej strefy to nie będzie to żadną zachętą dla parkujących.  

Radny P. Jania – stwierdził, że na dzień dzisiejszy większą bolączką w mieście jest przejazd tirów przez miasto, niż brak miejsc parkingowych. Wyraził swoje wątpliwości odnośnie powstania tam funkcji handlowej, co źle wpłynie na okolicznych kupców z targowiska Tobruk. 

Radny A. Marchewka – skoro chcemy uwolnić chodnik od parkujących samochodów, to należy całkowicie zamknąć ten rejon z ruchu samochodowego. 

P. A. Gajda - chcemy stworzyć nowoczesny system parkowania w mieście. 

Przewodnicząca Rady Osiedla  Stare Miasto – poinformowała, że mieszkańcy wystąpili do Rady Osiedla z tym problemem i wyrazili zdecydowany sprzeciw tej budowie. My tam mieszkamy i wiemy, jakiego rodzaju są tam problemy. Wszyscy szukają bezpłatnych miejsc parkingowych i parkują gdzie się tylko da. Boimy się o stan naszych kamienic, ponieważ parkingowiec będzie generował wzmożony ruch samochodowy poprzez wjazd i wyjazd z niego, nie mówiąc już o samej budowie. Zwróciła uwagę, że do książnicy głównie przychodzą studenci, którzy nie mają samochodu i korzystają z transportu zbiorowego. Podsumowała, że rada Osiedla popiera sprzeciw mieszkańców – załącznik nr 4 do protokołu.  

Radny M. Duklanowski – nawiązał do odpowiedzi  Prezydenta Miasta na swoje zapytanie w tej sprawie.  Chciałby wiedzieć, w jaki sposób NiOL zamierza przyciągnąć osoby do parkowania w tym miejscu za 3 zł za godzinę, skoro teraz ucieka się od strefy, która kosztuje tyle samo ? Już widać, że przy dworcu są wolne miejsca i był tam nawet pomysł zmiany na strefę żółtą,  aby poprawić efekt ekonomiczny. Jest także przeciwny budowie parkingowca w tym miejscu.

Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska - przypomniała prezentację na komisji parę miesięcy temu nt. budowy parkingowca przy Łasztowi, która jest bardzo trafionym pomysłem. Zwróciła się do Prezesa spółki NiOL, aby zainteresował się planami budowy mostu Kłodnego i możliwościami budowy w tym miejscu parkingu.

P. D. Lachowski (SENS) – dokonał prezentacji poświęconej problematyce parkowania w Szczecinie. Dla porównania w Poznaniu 97% opłat za parkowanie dot. biletów jednorazowych, a nie abonamentowych, czyli zupełnie inaczej niż w Szczecinie.  Aby parking przy ul. Rybackiej w pełni się zapełnił to trzeba zachęcić kierowców poprzez atrakcyjną cenę. Następnie omówił podstawowe problemy i rozwiązania planowanego parkingu przy ul. Rybackiej oraz  alternatywy dla zabudowy tego miejsca. Jeżeli zakładamy, że wjazd i wyjazd będzie się odbywał z dwóch stron ulicy, to ucierpią mieszkańcy najbliższych kamienic. Stwierdził, że sama budowa parkingowca powinna być poprzedzona konsultacjami społecznymi. Potrzebna  jest tu ogólna dyskusja nt. wprowadzenia i uruchomienia całego systemu parkowania w Szczecinie. Ponadto należałoby przeprowadzić inwentaryzację wszystkich parkingów w mieście, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Podsumował, że   bardziej wpisuje się tu miejsce pod parking na Placu Zawiszy Czarnego. Reasumując najpierw trzeba stworzyć założenia systemu, stworzyć system informujący o miejscach parkingowych i rozpocząć budowę parkingów w obrębie śródmieścia. Ważne są tu także konkursy architektoniczne.

P. A. Gajda - my właśnie budujemy podstawy do stworzeniu takiego systemu. Dzisiaj tego systemu nie ma stworzonego i nie mamy sprawnej polityki transportu zbiorowego.

Radna J. Balicka – wie, że z inicjatywy Rady Osiedla Stare Miasto wyszedł pomysł utworzenia parkingu przy starej przychodni na ul. Staromłyńskiej. Czy parking w tym miejscu nie spotka się z protestami mieszkańców ? 

Przedstawiciela RO – w tym przypadku trudno przewidzieć reakcje mieszkańców. 

Radny M. Paluch – największym argumentem przemawiającym za budową parkingowca przy ul. Rybackiej przez NiOL jest wykorzystanie 2 mln z PUM. Wnosi, aby NiOL przygotował całościową koncepcję budowy miejsc parkingowych. Nie rozumie, czemu Miasto ma fundować miejsca parkingowe zewnętrznym instytucjom, a nie dba o całościowy interes Miasta.

P. A. Gajda – nie rozumie dlaczego Miasto tak się broni przed wspólnymi inwestycjami z innymi inwestorami, przecież to jest przyszłość samorządu. Dodatkowo włączyliśmy ten wniosek do programu dofinansowania z  lokalnego programu rewitalizacji. 

Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – zgłosiła wniosek formalny o wystąpienie Komisji z wnioskiem o przedstawienie kompleksowego rozwiązania problemów z parkowaniem w mieście, przy uwzględnieniu rozwiązań finansowych i zapotrzebowania na miejsca parkingowe.

Komisja w wyniku głosowania /5-za, 2-wstrz./ przyjęła ww. wniosek. 


Ad. pkt. 4.
Propozycje zmian i wniosków Komisji do budżetu Miasta na 2014 rok


Temat został przeniesiony na następne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Maria Magdalena Herczyńska
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/10/22, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2013/11/12 10:12:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2013/11/12 10:12:07 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/10/28 08:37:48 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/10/22 09:47:12 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/10/22 09:13:46 nowa pozycja