PROTOKÓŁ NR 0063-3/119/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 20 MARCA 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Informacja WGKiOS nt.aktualnej sytuacji składowiska odpadów na terenie byłego UNIKONU przy ul. Szosa Stargardzka 38-40 w Szczecinie. |
3. | Zmiana organizacji ruchu ul.Jagiellońska w Szczecinie. |
4. | Opinia w sprawie wyrażenia zgody na rozszerzenie przedmiotu umowy zawartej pomiędzy m. Szczecinem a Spółką LIMONE |
5. | Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu. |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Informacja WGKiOS nt.aktualnej sytuacji składowiska odpadów na terenie byłego UNIKONU przy ul. Szosa Stargardzka 38-40 w Szczecinie.
Przewodniczący Komisji - poinformował zebranych, iż punkt porządku obrad został poszerzony na wniosek radnego H. Jerzyka (pismo stanowi załącznik nr 3 do protokołu) przypomniał, iż na terenie byłej fabryki kontenerów Unikon, spółka ECOWINGS gromadzi odpady budowlane. Wywołuje to protesty mieszkańców Płoni, którzy skarżą się na smród i bałagan. Komisja już jesienią interweniowała po sygnałach mieszkańców z tego osiedla. Prosi o informacje jak sprawa wygląda w dniu dzisiejszym.
p. P. Adamczyk Zastępca Dyrektora WGKiOŚ- stan na dzień dzisiejszy: ostatnia kontrola była dnia 3 marca br.; odbyła się wspólnie z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska, miasto rozpoczęło procedurę cofnięcia zgody na składowanie odpadów.
p. H. Jerzyk- sytuacja z Polic może się powtórzyć w Płoni czego obawiają się radni. Uważa, że magistrat w ogóle nie powinien wydawać pozwolenia na prowadzenie przez tą firmę takiej działalności na terenie Unikonu. Ewentualna przeróbka i wywóz już nagromadzonych odpadów, będzie kosztować miasto miliony złotych. Jest to tym bardziej skandaliczne, że tego typu działalność jest dochodowa. Za wywóz odpadów budowlanych każda firma, każdy prowadzący remont nawet ten w mieszkaniu w bloku, za gruz, zbite płytki łazienkowe czy choćby stolarkę, musi zapłacić. Wydaje mu się iż bez klauzuli tymczasowej wykonalności będziemy czekać dwa lata, podobnie jak w Policach.
Radny L.Duklanowski- jak długo będzie trwała procedura ?
p. P. Adamczyk– miasto wystosowało pismo do firmy ECOWINGS; po odbytej kontroli czekamy na informację kiedy podmiot je odebrał. Podmiot może odwoływać się od tej decyzji. Syndyk masy upadłościowej Fabryki UNIKON wypowiedział umowę podmiotowi dnia 31 stycznia br. działalność ma się ograniczyć tylko do części powierzchni , w hali.
Radny L. Duklanowski- jest zdziwiony, iż miasto wydało decyzję o pozwoleniu na składowanie odpadów.
Radna J. Lemm- prosi o wysłuchanie przedstawiciela firmy ECOWINGS.
p. Łukasz Jerzy Prezes Zarządu Spółki – jest nowym prezesem, stan obecny przedstawia się następująco : usunęli połowę odpadów budowlanych, drugą połowę planują usunąć do końca kwietnia, działalność przenoszą do hali, bowiem syndyk masy upadłościowej rozwiązał umowę na dzierżawę terenu. Zapewnia, że w ciągu dwóch miesięcy uprzątną odpady. Nie są uciążliwi - nie rozumie nagonki medialnej. W styczniu wystąpili o decyzję. na segregowanie i odzysk odpadów.
Ad. pkt. 3.
Zmiana organizacji ruchu ul.Jagiellońska w Szczecinie.
p. M. Charęza- Kierownik ds. Organizacji Ruchu- dokonał wizualizacji - celem zmian jest tzw. udostępnienie większej powierzchni chodników dla pieszych, zachęcimy w ten sposób ludzi do odwiedzenia tej części Miasta, dzięki temu, że na Jagiellońskiej zostanie wprowadzona komunikacja miejska, przyjedzie więcej klientów. Obecnie na omawianym odcinku ulicy Jagiellońskiej są 153 miejsca postojowe. Argument o zabieraniu miejsc upada po zmianach będzie 146 miejsc nie licząc miejsc dla zaopatrzenia oraz tzw. parkingów Kiss&Ride, czyli miejsc na których można zatrzymać się na chwilę, żeby na przykład wysadzić pasażera. Do tej pory w Szczecinie nie było wyznaczonych takich miejsc Moglibyśmy przesunąć 1 miejsce dla zaopatrzenia i odzyskać tym samym 5 miejsc dla samochodów osobowych.Wprowadzenie zmian w organizacji ruchu ma kosztować około 40 tysięcy złotych.
Stowarzyszenie SENS, przedstawiło wizję modernizacji ulicy Jagiellońskiej. Stowarzyszenie proponuje program"Jedna Ulica Rocznie", który zakłada remont jednej ulicy w roku. Program ma za zadanie zmianę wizerunku Śródmieścia.
Wnioskodawcy ( ich pismo stanowi załącznik nr 5 do protokołu), chcą ulicy dwukierunkowej z ładnym oświetleniem i chodnikami, wprowadzonym oznakowaniem Uważamy, że zmiany spowodują zmniejszenie ilości klientów, którzy nas odwiedzają, gdyż połowa z nich nie będzie w stanie tu dojechać.
Radna J. Lemm- dopiero zakończył się program poprawy jakości chodników i ulic na terenie m. Szczecina, minęły 4 lata a one są znowu poprawione. Dlaczego dopiero teraz mówi się o poprawie wyglądu ul. Jagiellońskiej – jest to dowód na niecelowe wydawanie decyzji. Nie wieży, iż poprawa, która ma kosztować 8 mln. przywróci świetność tej ulicy.
Przedsiębiorcy podkreślili, iż przedstawiony projekt to wizjonerskie założenia – ruch przeniósł się do galerii dlatego bo tam są miejsca parkingowe, należy zwiększyć ich ilość, na tej ulicy nie jeździ się na rowerach, skąd pojawił się pomysł ścieżki rowerowej.
Radny M. Duklanowski- doskonale rozumiejąc istotę konieczności zmian na obszarze szczecińskiego śródmieścia nie możemy jednocześnie zapominać, że miasto to również... ludzie, a ci wymagają co najmniej rozmawiania na tematy ich dotyczące. Tej dyskusji akurat w powyższej sprawie zabrakło. Jako Klub radnych wnoszą o przeprowadzenie konsultacji społecznych , które doprowadzą do wypracowania ważnego kompromisu dla podniesienia jakości przestrzeni publicznej w śródmieściu, poprawy bezpieczeństwa komfortu korzystania z centralnych rejonów miasta. Chodniki są niszczone przez samochody ( zaprezentował wizualizacje ). Musimy zabrać samochody z tejże ulicy , jeszcze raz wyremontować chodniki.
Krzysztof Czarnecki -jeden z protestujących, uważamy, że zmiany spowodują zmniejszenie ilości klientów, którzy nas odwiedzają, gdyż połowa z nich nie będzie w stanie tu dojechać Trudno sobie wyobrazić, że nasi klienci będą jechali trasą okrężną przez ul. Obrońców Stalingradu, czy też ul. Piłsudskiego, by dojechać do naszych placówek. Straciliśmy już wielu klientów dochody z uwagi na otwarcie między innymi galerii „Kaskada”. Teraz władze chcą nas uszczęśliwiać na siłę nową organizacją ruchu, która odbije się na naszych dochodach.
p. M. Charęza- wprowadzenie zmian na ulicy Jagiellońskiej na odcinku od al. Wojska Polskiego do pl. Lotników nie spowoduje zwiększonych utrudnień w ruchu bo jednak najbardziej obciążoną ulicą jest ul. Piłsudskiego i ostatnio ul. Obrońców Stalingradu jako, iż są one ulicami przelotowymi do głównych arterii.
Radna J. Lemm- każda zmiana organizacji ruchu winna być poprzedzona badaniami korzyści i strat. Jest za uporządkowaniem ulicy Jagiellońskiej a nie wydawaniem 8 mln. zł. Uważa, iż ich ruch dwukierunkowy powinien zostać na tej ulicy.
p. M. Charęza- zmiana organizacji ruchu była poprzedzona badaniami ; wprowadzane zmiany maja na celu uatrakcyjnienie tego rejonu.
p. P. Czepicki SENS- cztery lata temu rozpoczęliśmy walkę o przemiany w Śródmieściu, jak i dyskusję o przyszłości naszego miasta. Chcieliśmy wyrwać to miasto z marazmu, zmienić Śródmieście z jednej z brzydszych i zaniedbanych dzielnic w nowoczesną i przyjemną do życia przestrzeń miejską. Wsłuchaliśmy się w głos pieszych, rowerzystów, kierowców, kupców, mieszkańców, urzędników oraz logiki i tych, którzy przemian już dokonali. Z wizji pięcioramiennego deptaku przeszliśmy do wizji wysokiej jakości przestrzeni - współdzielonej przez wszystkie występujące w mieście funkcje. Badano klientów z lokali na ul. Jagiellońskiej :76% to piesi, 53% parkuje na ulicy jagiellońskiej tylko 15 % stanowi klienci zmotoryzowania. Projekt modernizacji proponuje zadbane chodniki, bezpieczeństwo ruchu drogowego i przyjazne rozwiązania takie jak: zieleń, ławki i dobre oświetlenie. Wydzielona przestrzeń ruchu i stojaki rowerowe. Niemal tyle samo miejsc parkingowych (ubywa 7 z przeszło 150), czytelne skrzyżowania, odseparowanie zatrzymanych taksówek, śmieciarek, autobusu i dostaw oraz tych stających na chwilę na światłach awaryjnych. To także "odzyskanie" miejsc przy niektórych bramach kamienic. Autobus na Wojska Polskiego i Jagiellońskiej. Dla kupców pojawia się szansa że więcej potencjalnych klientów dostrzeże ich sklepy oraz otoczenie, które nie zniechęca, lecz zaprasza, aby spędzić w nim więcej czasu.
Przewodniczący Komisji podziękował za udział, komisja nie podejmuje żadnej decyzji – czekamy na konsultacje społeczne.
Ad. pkt. 4.
Opinia w sprawie wyrażenia zgody na rozszerzenie przedmiotu umowy zawartej pomiędzy m. Szczecinem a Spółką LIMONE
Dyrektor ZUK A. Sumisławski- przedstawił radnym wniosek w sprawie wyrażenia zgody na rozszerzenie przedmiotu umowy zawartej miedzy miastem a Spółką LIMONE (stanowi załącznik nr 4 do protokołu).
Radna J. Lemm- zwróciła uwagę na fakt, iż spółka do tej pory nie wywiązała się z umowy zawartej z miastem; powinniśmy zaopiniować negatywnie wniosek
p. A. Sumisławski- realizacja inwestycji jest w terminie , była anektowana umowa – termin na realizacje inwestycji do dnia 14 września 2014 roku.
Radny J. Posłuszny- poczekajmy na decyzję Komisji Budownictwa w przedmiocie umowy prosi o dostarczenie na komisję Budownictwa i Mieszkalnictwa wzoru umowy pierwotnej i aneksu.
p. A. Sumisławski- dostarczy komplet dokumentów .
W związku z powyższym komisja odstąpiła od wydania decyzji do czasu opinii komisji BiM R.M.
Ad. pkt. 5.
Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.
punkt przełożono na kolejne posiedzenie
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja przyjęła do wiadomości pismo rodzin, których bliscy zginęli tragicznie w GRUDNIU 70 (stanowi załącznik nr 6 do protokołu).
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Leszek Duklanowski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2014/04/11 09:46:26 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/03/27 11:06:10 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/03/24 13:31:00 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/03/14 11:27:11 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/03/14 11:13:31 | nowa pozycja |