PROTOKÓŁ NR 0063-3/123/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 24 KWIETNIA 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Opiniowanie uchwał na sesję RM dnia 28 kwietnia br. o numerach roboczych:109,89,91. |
4. | Rozpatrzenie pisma PKP w sprawie zwolnienia z opłat w strefie. |
5. | Przedstawienie informacji nt. modernizacji nawierzchni ulicy Dyngusowej(RO BUKOWO).
|
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania : za - 6 (jednogłośne) przyjęła protokół z dnia 16 kwietnia br.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie uchwał na sesję RM dnia 28 kwietnia br. o numerach roboczych:109,89,91.
projekt uchwały 89/14- zmiany uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
p. P. Adamczyk Zastępca Dyrektora WGKIOŚ- zmiany dokonane w projekcie uchwały mają na celu unormowanie usługi odbioru odpadów zielonych z nieruchomości zamieszkałych. W związku z rozpoczęciem, od 1 kwietnia 2014 r., świadczenia usługi, odbioru odpadów zielonych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Szczecin. Wprowadzono zapis, który umożliwi Gminie weryfikowanie zasadności składanego, przez właścicieli/zarządców nieruchomości do wykonawców wskazanej usługi, zapotrzebowania w kontenery do gromadzenia odpadów zielonych. W uzasadnionych przypadkach miasto będzie miało prawo modyfikować jednorazowe zapotrzebowanie, składane przez właścicieli/zarządców nieruchomości, na kontenery. Dotychczasowe rozwiązania w zakresie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych nie obejmowały niewielkich ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych powstałych w gospodarstwach. Również podmioty działające na rynku nie oferowały usług odbioru tych odpadów w zakresie obejmującym ilości mniejsze niż 1 m3. Wprowadzenie tej usługi daje szansę na ograniczenie zjawiska porzucania tych odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych lub umieszczanie w pojemnikach na odpady komunalne zmieszane. Ponadto, uchwała zawiera modyfikację zapisu dotyczącego częstotliwości odbioru odpadów zielonych w zabudowie wielorodzinnej. Zmieniony zapis wpłynie na racjonalizowanie kosztów związanych z realizacją usługi odbioru odpadów zielonych z zabudowy wielorodzinnej, co ostatecznie może spowodować jej obniżenie. Dodatkowo, wskazana, nowa, częstotliwość odbiorów jest relatywna do rzeczywistych potrzeb właścicieli nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej.
Radna p. Lemm- nie podoba się jej zabezpieczenie Miasta, polegające na możliwości weryfikacji zasadności składanego, przez właścicieli/zarządców nieruchomości do wykonawców wskazanej usługi, zapotrzebowania w kontenery do gromadzenia odpadów zielonych. Z czego to wynika?
p. Adamczyk- taka delegacja wynika z dotychczasowego doświadczenia, mieszkańcy gospodarstw wielorodzinnych zamawiają kontener na „ wszelki wypadek” większy ( a często jest on niepotrzebny), a także ich większa ilość niż rzeczywiste potrzeby. .Wizje lokalne wykazały, iż kontenery wracały niezapełnione i stało ich kilka w niewielkiej od siebie odległości..
Radna Lemm- odbiór raz na dwa tygodnie czy nie jest zbyt mały, jak jest potrzeba to czy można odebrać te odpady wcześniej. Dlaczego jest pobierana opłata za usługę ekoportu?
p. Adamczyk- tak można odebrać wcześniej odpady na zgłoszenie. Opłata za korzystanie z ekoportu jest pobierana, jak korzysta z niej mieszkaniec nieuprawniony.
Radna Zielińska- jak będzie odbywać się odbiór odpadów poremontowych: na telefon; gdzie dla mieszkańców Pogodna/
p. Adamczyk- dla usługi odbioru odpadów poremontowych będą wyznaczone punkty w pobliżu ekoportów. Dla obsługi dzielnicy Pogodna ekoport na ul. Słowińców. Usługa będzie wprowadzona od 1 lipca br.
Radny Napieralski- gdzie są wywożone odpady zielone z terenu miasta.
Radny Jerzyk- dziś było otwarcie kompostowni, lokalizacja kompostowi przy ul. Księżnej Anny. Poruszył problem kontroli zawartości kontenerów na odpady zielone ( jakie są tam wrzucane odpady). Czy może okamerować ekoporty?
Komisja w wyniku głosowania: za-6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
projekt uchwały nr 91 - zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin
Projekt uchwały omówił p. P. Adamczyk -zmiany dokonane w projekcie uchwały mają na celu uszczegółowienie wyposażenia do gromadzenia odpadów zielonych na nieruchomościach zamieszkałych, w zabudowie wielorodzinnej zlokalizowanych na Szczecina. W związku z rozpoczęciem, od 1 kwietnia 2014 r., świadczenia usługi, odbioru odpadów zielonych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Szczecin wprowadzono zapis, który umożliwi właścicielom/ zarządcom wskazanie właściwego wyposażenia dla nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej podmiotowi, który będzie realizował odbiór tych odpadów na zlecenie gminy. Zmodyfikowano również wielkość kontenerów tak, aby zarządcy tych nieruchomości, mogli zamówić kontener lub pojemnik, adekwatny do indywidualnych potrzeb. Zmieniony zapis wpłynie na racjonalizowanie kosztów związanych z realizacją usługi odbioru odpadów zielonych z zabudowy wielorodzinnej, co ostatecznie zapobiegnie zwiększeniu opłaty za gospodarowanie odpadami.
Radna G. Zielińska- wnosi o rozważenie poprawki w obowiązującej uchwale RM , polegającej na czytelniejszym opisaniu kontenera do gromadzenia odpadów zielonych ( czy nie zasadne jest opisanie pojemnika kolorem a nie definiowanie go normami co jest nieczytelne dla mieszkańców )
Radna J. Lemm- zgłosiła błąd w zapisach projektu par. 1 ust.1) –w zmienianym ust. 7 winno być „kontenerów o pojemności 2000l do 12000l”. Czy nie zasadne jest zmienienie tego na metry sześcienne?
p. Adamczyk- normy kontenerów wymienione w uchwale wynikają z zapisów ustawy i zapis ten dotyczy pojemnika dla firmy wywozowej. Zastanowi się nad realizacją tego postulatu.
Komisja w wyniku głosowania: za-6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały z uwagami jw. Dyrektor p. P. Adamczyk ma je rozważyć i przedstawić na sesji.
projekt 109/14 w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Miasto Szczecin a Gminą Police
Komisja w wyniku głosowania: za-6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie pisma PKP w sprawie zwolnienia z opłat w strefie.
Komisja Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia RM negatywnie zaopiniowała wniosek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Szczecinie w sprawie objęcia stawką zerową samochodów służbowych Straży Ochrony Kolei opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania ( wniosek stanowi załącznik nr 3 do protokołu). głosowanie: za (pozytywnym)-0, przeciw- 6
Ad. pkt. 5.
Przedstawienie informacji nt. modernizacji nawierzchni ulicy Dyngusowej(RO BUKOWO).
Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem RO BUKOWO dot. modernizacji nawierzchni ulicy Dyngusowej na odcinku od ul.Sobótki do ul. Jasełkowej ( załącznik nr 4 do protokołu) postanowiła zwrócić się do WIM-u o przedstawienie informacji nt. realizacji (dlaczego inwestycja nie została ukończona, jaki jest koszt dokończenia, czy jest planowana w budżecie miasta, jakie wydział proponuje rozwiązanie w sprawie?).
Przedstawiciel ZDiTM- wstępny szacunek dokończenia remontu drogi to 125 tys. zł. (wykucie betonu, zutylizowanie, ponadto nie mamy informacji co znajduje się pod betonem)
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Wiceprzewodniczący RM H. Jerzyk-w nawiązaniu do informacji nt. taryfy opłat za wodę i odprowadzenia ścieków (pismo nr 5 do protokołu). Uważa, iż komisja powinna wyrazić swoją opinię w sprawie. Dla mieszkańców nie posiadających kanalizacji jest to podwyżka opłat.
Komisja w wyniku głosowania: za – 6 (negatywnym jednomyślnie) negatywnie zaopiniowała przedstawioną taryfę ZWIK-u dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków na okres od 1 maja 2014r. do 30 kwietnia 2015 r. Komisja wnosi o nieprowadzanie żadnych zmian w obowiązującej taryfie.
Przewodniczący Komisji powrócił do tematu wniosku firmy Usługowo-Handlowej "ED" w sprawie przystanku linii autobusowej nr 529 przy ul. 26-go Kwietnia. Przypomniał, iż komisja wnosiła o zobowiązanie służb miejskich do wprowadzenia ograniczenia prędkości do 50 km na tej ulicy, w okolicach przejścia dla pieszych prowadzącego do SP nr 51 ( w o obie strony) oraz przesunięcia przystanku nocnej linii autobusowej komunikacji miejskiej nr 529 o ok. 50 metrów. Odpowiedź jaką uzyskała komisja jest niesatysfakcjonująca, sprawa nie została załatwiona a wręcz odwrotnie SM dokonuje na tym terenie kontroli mandatując osoby zatrzymujące się na tym terenie.
Komisja ustaliła, iż dokona wizji lokalnej z udziałem zainteresowanych stron dnia 15 maja br.
Rada Zielińska – zwróciła się o odmalowanie pasów na ul. Modrej - przystanek autobusowy linii 74.
Przedstawiciel ZUK – poinformuje kolegę.
Radny W. Dzikowski- przedstawił zebranym informacje na temat realizacji budowy węzła TCZEWSKA.
Radna G. Zielińska- powróciła do odpowiedzi jaka komisja dostała w sprawie dofinansowania ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie.
p. A. Grabiec Dyrektor WGKiOŚ- poinformował, iż odbyło się spotkanie Dyrektora D. Matejskiego z p. Kudawskim i p. Czeraszkewiczem , na którym miało dojść do podziału zadań. Obecnie jest przygotowane zapytanie ofertowe umożliwiające dofinansowanie ośrodka, czekamy na zakończenie kontroli RDOS i Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wielgowie.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Leszek Duklanowski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2014/05/30 10:29:32 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/04/29 09:35:44 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/04/25 09:12:22 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/04/24 14:01:47 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/04/17 09:10:10 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/04/17 09:06:30 | nowa pozycja |