przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/112/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 10 GRUDNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 327/13, 328/13, 337/13, 338/13, 339/13, 340/13, 347/13, 348/13, 344/13).
3. Informacja p. A. Gajdy, Prezesa NiOL Sp. z o.o. nt. stanu realizacji projektu Szczecińska Wypożyczalnia Roweru Miejskiego.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 327/13, 328/13, 337/13, 338/13, 339/13, 340/13, 347/13, 348/13, 344/13).


Projekt uchwały nr 327/13 w spr. trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji dla niepublicznych: przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek oświatowych, funkcjonujących na terenie Miasta Szczecin,

Projekt uchwały nr 328/13 w spr. trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji dla publicznych przedszkoli i szkół, dla których Gmina Miasto Szczecin nie jest organem prowadzącym, funkcjonujących na terenie Miasta Szczecin.

A. Serdyńska - Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - omówiła obie wymienione uchwały. Poinformowała, że proponowane zmiany wynikają ze zmian w zapisach ustawy o systemie oświaty. Przedstawione zmiany są pierwszym, najpilniejszym etapem. Dotyczą m.in. terminów składania informacji nt. liczby uczniów. Zmianie ulegną też zakwestionowane przez RIO zapisy dot. katalogu szczegółowych zapisów nie będących kompetencją miasta. Ustawa o ochronie danych osobowych wymusiła także zmianę niektórych zapisów. Usunięto także zapis dot. terminu złożenia wniosku do 30 września, dodano zapis o sposobie wypłacenia dotacji (w 12 częściach).

J. Lemm – poinformowała, że podmiot prowadzący "Szkołę na Głębokiem" wystąpił z wnioskiem o przedłużenie terminu umowy dzierżawy. Poprosiła o informację na ten temat, łącznie z poniesionymi przez miasto nakładami na tą placówkę. Zapytała, czy prowadzone są kontrole placówek niepublicznych?

A. Serdyńska – poinformowała, że w tej chwili są prowadzone takie kontrole przez pracownika wydziału . Jest to jednak tylko jedna osoba i ma ona prawo kontrolować wyłącznie liczbę uczniów.

J. Lemm – zapytała czy wiadomo, jakie placówki zostaną objęte kontrolą?

A. Antkowiak – wyjaśniła, że kontrole są prowadzone łącznie z Wydziałem Audytu. Są one na etapie pisania protokołów, ich wyniki powinny być wkrótce dostępne.

Projekt uchwały Nr 327/13 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Projekt uchwały Nr 328/13 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Projekt uchwały Nr 337/13 zmieniająca uchwałę w sprawie wsparcia finansowego tworzącej się Akademii Sztuki w Szczecinie

J. Kimber – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury - omówiła projekt uchwały.  Podkreśliła, że jest to zmiana istniejącej uchwały w zakresie prowadzenia remontu budynku przy ul. Grodzkiej. Dotychczasowa uchwała wskazywała okres jego zakończenia do 2013 roku, Wydział wnioskuje o przedłużenie go do 2014 r. Akademia wystąpiła z takim wnioskiem, ponieważ 2. część termomodernizacji budynku, obejmująca modernizację węzła cieplnego, zakończy się po sezonie grzewczym. Stąd prośba o przesunięcie tych środków.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 338/13 zmieniająca uchwałę w sprawie zasad wynajmowania lokali oraz pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin

B. Forkasiewicz - ZBiLK – omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że jedną z proponowanych zmian jest uwolnienie zamian lokali mieszkalnych na inne formy własności (np. spółdzielnie czy inne gminy). Do ZbiLK-u wpływa dużo takich wniosków, ich zrealizowanie umożliwi mieszkańcom przemieszczanie się.

B. Baran – ma wątpliwości co do zamian międzygminnych. "Czy nie ma tu jakichś podtekstów?"

B. Forkasiewicz – przypomniała, ze były już takie zamiany w poprzedniej uchwale. ZBiLK oczekuje pozytywnych skutków finansowych tych zamian np. w sytuacji gdy nowy najemca spłaci długi poprzednika.

J. Lemm – zapytała, w jakich sytuacjach dojdzie do takiej zamiany?

B. Forkasiewicz – "często najemcy dużych mieszkań komunalnych, wolą przenieść się do 40-metrowego mieszkania w Policach, co kosztuje ich mniej, a na ich miejsce przychodzą osoby z Polic zainteresowane taką zamianą. Każda zamiana jest weryfikowana, nie dopuszczamy do niezasadnych sytuacji."

M. Duklanowski – zauważył, że brak jest tekstu jednolitego uchwały. Poprosił o wstrzymanie się z opiniowaniem tego dokumentu. Przypomniał o wnioskach radnych składanych do tej uchwały. Radny oczekuje dyskusji merytorycznej na Komisji Budownictwa.

R. Matusiak – WGN - podkreśliła, że to są zmiany, które wprowadzono na podstawie doświadczenia dotychczasowej uchwały. Proponowane zapisy wychodzą naprzeciw mieszkańcom. Ludzie są tym zainteresowani.

B. Baran – uznał, że uchwały w sprawach mieszkaniowych są brzemienne w skutkach. Nie powinno być tu żadnego pośpiechu. Podzielił opinie o wnikliwym przeanalizowaniu projektu uchwały.

W. Dąbrowski - poparł zdanie jw. Zapytał, czy w ogóle ZBiLK dokonuje zamian? Radny otrzymuje powszechnie głosy o problemach z zamianami i brakiem pomocy ZBiLK-u w tej sprawie.

B. Forkasiewicz – wyjaśniła, że zamiany się odbywają, jednak coraz trudniej. Zmieniła się zasobność mieszkańców. Kilka wniosków dziennie przyjmowanych jest od osób, których nie stać na utrzymanie mieszkań100 metrowych. Zamian na większe jest zaledwie kilka w roku.

J. Lemm – zaproponowała przeanalizowanie dokładne tego projektu w terminie późniejszym. Poprosiła, by w przypadku tak trudnych i obszernych uchwał awizować je radnym dużo wcześniej tak, by dać im czas na przygotowanie i omówienie.

Projekt uchwały nr 339/13 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych

M. Waszak – WGN - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że dla wymienionych w niej nieruchomościach obowiązuje plan zagospodarowania, który nie zezwala na zabudowę, stąd propozycja 60% bonifikaty. Projekt uchwały opiniowały komisje stałe Rady.

J. Lemm – zapytała, co się stanie jeśli ktoś wystąpi o zmianę w planie?

M. Waszak – przyznała, że jest takie ryzyko, jednak musimy pracować na aktualnie obowiązującym planie.

J. Lemm – zapytała, czy jeśli taka zmiana w planie zostanie wprowadzona i dokonana zostanie zabudowa, to czy jest możliwość żądania zwrotu udzielonej bonifikaty?

M. Waszak – w jej ocenie jest taka możliwość, zobowiązała się przygotować opinię tej sprawie na sesję Rady Miasta.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 340/13 zmieniającej uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych

M. Waszak – omówiła projekt uchwały. Wyjaśniła, że zmianie ulegnie uchwała z 2011 roku, która w części została już skonsumowana. Zainteresowani wracają z wnioskami do Urzędu i zgodnie z przepisami musimy przygotować takie dokumenty.

W. Dąbrowski – zauważył, że od 2011 roku były już 2 obniżki ceny w przypadku tych nieruchomości. Są one znaczące. Mamy tu dylemat: chcemy to sprzedać ale dajemy chyba zły sygnał: ci, którzy już kupili zapłacili większą kwotę. Potencjalni chętni do nabycia mogą uznać, że należy czekać z transakcjami.

M. Waszak – "takie mamy przepisy i na tym się opieramy".

W. Dąbrowski – zapytał, ile wydaliśmy pieniędzy na podział tych działek?

M. Waszak – wyjaśniła, że wydana kwota obejmuje nasze koszty tj.: podział, operat szacunkowy oraz wszelkie przygotowanie działek.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: 5 – za, 1 – przeciw, 0 – wstrzym.

Pozostałe projekty uchwał postanowiono zaopiniować w dniu 16.12.13 , na kolejnym posiedzeniu Komisji.


Ad. pkt. 3.
Informacja p. A. Gajdy, Prezesa NiOL Sp. z o.o. nt. stanu realizacji projektu Szczecińska Wypożyczalnia Roweru Miejskiego.


A. Gajda – Prezes NiOL - omówił prezentację pt. "Szczeciński Rower Miejski" (załącznik nr 3 do protokołu) oraz sytuację finansową firmy (załącznik nr 4). Wyjaśnił, że 575 tys. zl z budżetu obywatelskiego jest zbyt małą kwotą do stworzenia systemu obejmujący minimalną ilość stacji i rowerów. Decyzją Prezydenta i Rady Miasta przekazano to zadanie do wykonania spółce NiOL i przeznaczono na ten cel także środki wolne spółki.

J Lemm – zapytała o koszty przedsięwzięcia: jaki jest koszt uruchomienia 1 roweru? Jednego stanowiska? Koszt stworzenia sieci ścieżek rowerowych – wydzielenie dodatkowych pasów? Naprawa, serwis, obsługa finansowo księgowa itp.?

A. Gajda – poinformował, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zlecenie tej usługi na zewnątrz kosztuje ok. 350 zł/ miesiąc/ rower. "My chcemy wykonać to w innym trybie: NiOL będzie operatorem systemu. W tym układzie koszt spółki to ok. 1,2 mln zł rocznie. Chcemy ogłosić przetarg jedynie na dostawę i uruchomienie urządzeń oraz na przeszkolenie pracowników. Uruchomienie systemu to koszt ok. 2,5 mln zł. Brakujące 2 mln zł pozyskamy z budżetu spółki, która posiada takie środki. Koszty bieżącej eksploatacji to ok. 60 tys. zł / miesiąc. Chcielibyśmy doprowadzić do takiej sytuacji, by ta działalność nie przynosiła straty, nie była deficytowa. Chcemy posłużyć się już zatrudnionymi pracownikami (SPP) oraz pozyskać przychody ze sprzedaży biletów oraz reklam." 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/12/09, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2014/01/08 11:32:06
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2014/01/08 11:32:06 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/12/09 11:32:32 nowa pozycja