przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/39/11
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 23 LISTOPADA 2011 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Rozpatrzenie skargi na Dyrektora SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie.
4. Pomoc materialna dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Szczecin realizowana przez Wydział Oświaty.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 16.11.11 przyjęty został w głosowaniu: 8 – za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 09.11.11 przyjęty został w głosowaniu: 7 – za, 0 - przeciw, 2 - wstrzym.
 


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi na Dyrektora SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie.


S. Biernat – zapoznała radnych z treścią skargi na dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących (treść skargi stanowi załącznik nr 3 do protokołu). 

A. Zyska – Dyrektor SOSW - poinformowała, że nie zna skarżącej: nie jest to osoba zatrudniona w jej placówce, nie jest to również rodzic bądź opiekun któregoś z uczniów. P. dyrektor nie wie, skąd skarżąca ma informacje, o których pisze w skardze. Odnosząc się do treści samej skargi poinformowała, że ośrodku działają 2 związki zawodowe: do żadnego z nich nie wpłynęły skargi dot. funkcjonowania placówki. W czasie 6 lat p. dyrektor miała 28 kontroli SOSW, w tym kilka kompleksowych dot. okresów, do których uwagi zgłasza skarżąca. Zakres kontroli powielał się wielokrotnie  z poruszanymi w skardze tematami (organizacja pracy, umowy, zakres obowiązków). Wyniki kontroli nie wskazały żadnych uchybień i nieprawidłowości. Przedstawiła szczegółowo wyjaśnienia, które stanowią załącznik nr 4 do protokołu.

B. Tworek – Wydział Oświaty - podkreśliła, że Ośrodek jest specjalistyczną placówką, której zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dzieci. Z tego zadania p. dyrektor Zyska wywiązuje się bez zarzutów. Oświadczyła, że Wydział Oświaty nie podziela zastrzeżeń skarżącej.

H. Sokulska – radca prawny - zaproponowała przygotowanie projektu uchwały w tej sprawie i nadanie jej toku legislacyjnego.

Po rozpatrzeniu dostarczonych dokumentów oraz wysłuchaniu wyjaśnień p. A. Zyski (skarżąca nie odebrała kierowanej do niej korespondencji i nie wzięła udziału w posiedzeniu Komisji), radni Komisji Edukacji w głosowaniu:

za - 8, przeciw - 0, wstrzym - 1

uznali skargę za bezzasadną.


Ad. pkt. 4.
Pomoc materialna dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Szczecin realizowana przez Wydział Oświaty.


M. Rup – Wydział Oświaty - przedstawiła i omówiła materiał stanowiący załącznik nr 5 do protokołu.

S. Biernat - ad. zasiłki i stypendia szkolne przypomniała, że kiedyś występowały o nie o nie rodziny, które faktycznie nie potrzebowały wsparcia. Czy nadal jest tak samo?

M. Rup – z przykrością stwierdza, że tak jest nadal. "Przychodzą naprawdę ubogie osoby które potrzebują wsparcia. Ale i dobrze ubrane mamy, które wykazują dochód zerowy. Nie można w tej sytuacji wydać opinii negatywnej. Jest ich jednak niewiele i głownie pomagamy faktycznie potrzebującym."

M. Jacyna - Witt – zapytała, kto ustala kryterium dochodowe?

M. Rup – wyjaśniła, ze jest to gmina. W przypadku SZczecina urzędnicy kierują się zapisami ustawy o pomocy społecznej. Od 2-3 lat stypendium wypłacane jest w formie świadczenia pieniężnego. Jeśli otrzymamy informację, że dziecko nadal nie ma podręczników czy stroju na wf, wówczas prosimy rodziców o udokumentowanie tych wydatków lub zmieniamy decyzją na refundację (najpierw zakup, potem udokumentowanie wydatków i refundacja).

M. Jacyna - Witt – zapytała, co z przedszkolakami? Czy jest możliwe opłacać opiekę przedszkolną dziecku w przedszkolu w miejsce kierowania pomocy finansowej do rodzica? Czy możemy w ten sposób "zmusić" rodzica do posłania dziecka z rodziny dysfunkcyjnej do przedszkola?

M. Liktoras – "tu jest zaklęte koło: dziecko rodzica niepracującego nie zostanie przyjęte do przedszkola. Takie są zasady w Szczecinie."

M. Jacyna - Witt – w innych krajach udało się posłać 95% dzieci do przedszkoli. Trzeba dać tym dzieciom szansę.

B. Baran – zgodził się z wnioskiem radnej Jacyny - Witt.

M. Liktoras – niestety odbędzie się to kosztem dzieci innych rodziców. Nie można karać tych rodziców, którzy pracują i wypracowują dochód do budżetu miasta, odbierając im miejsce w przedszkolu.

M. Jacyna - Witt – w naszym mieście jest mnóstwo miejsc w przedszkolach prywatnych. Być może należy rozważyć wykupywanie miejsc przez miasto w przedszkolach niepublicznych.

Radni postanowili jedno z najbliższych posiedzeń Komisji poświęcić zasadom rekrutacji do przedszkoli.

T. Hinc – złożył wniosek formalny o podjęcie prac mających na celu ujednolicenie zasad obowiązujących w przedszkolach (koszty, opłaty za zajęcia dodatkowe, dysponowanie środkami rady rodziców, opracowanie tzw. modelu absolwenta). Poprosił o przekazanie danych dot. : zajęć dodatkowe, ich kosztu za godzinę, formy umowy, kwalifikacje usługodawców, typy zajęć dodatkowych).


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radni zapoznali się z treścią pism kierowanych do Komisji i postanowili:

1/ad. pismo E. Masojć - Dyr. Wydziału Oświaty - w spr. kontroli KO dot. zajęć wf (załącznik nr 6) - przyjąć do wiadomości,

2/ ad. pismo Dyrektora SP-23 oraz Rady Osiedla Dąbie w spr. remontu boiska szkoły (załączniki nr 7 i 8) – zorganizować posiedzenie wyjazdowe i odbyć wizję lokalną.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat
udostępnił: BRM, wytworzono: 2011/11/17, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2011/12/15 10:34:12
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2011/12/15 10:34:12 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2011/11/17 09:27:23 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2011/11/17 09:22:15 nowa pozycja