PROTOKÓŁ NR 0063-3/107/13
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 14 LISTOPADA 2013 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokolu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu. |
4. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję o numerach roboczych; 306/13,307/13,308/13,309/13,315/13,280/13/. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokolu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja wyniku glosowania : za - 5, wstrzym.- 2 przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 7 listopada br, bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.
Komisja pozytywnie jednogłośnie ( za - 7 jednogłośnie) zaopiniowała projekt oświadczenia woli w sprawie nieodpłatnego wydania z depozytu miejskiego materiałów drogowych pochodzących z odzysku tj. płyt chodnikowych - celem przeznaczenia dla Stowarzyszenia nad Strumykiem w Szczecinie.-materiał stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję o numerach roboczych; 306/13,307/13,308/13,309/13,315/13,280/13/.
Projekt uchwały nr 306/13 - zmieniający uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Projekt uchwały 307/13 - zmieniający uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin
Wprowadzenia do tematu dokonał p. P. Adamczyk – Zastępca Dyrektora WGKiOŚ zakres zmian do wprowadzenia jest wynikiem analizy funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzonymi na terenie Gminy Miasto Szczecin od 1 lipca 2013 r. Swoje wnioski zgłaszali mieszkańcy, zarządcy nieruchomości i firmy realizujące usługi na zlecenie miasta. Najwięcej sygnałów dotyczy zakresu świadczonych w zamian z opłatę usług dotyczy kwestii związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zielonych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wprowadzono w zakresie usług ich odbiór w okresie od 1.04 - 30.11 każdego roku. W zabudowie jednorodzinnej właściciel nieruchomości będzie zobowiązany zapewnić pojemnik na tego rodzaju odpady. W zabudowie wielorodzinnej odpady będą odbierane w systemie kontenerowym –na zgłoszenie właściciela nieruchomości kontener będzie wstawiany na 48 godzin a następnie odbierany a odpady przekazane do zagospodarowania. Kolejną kwestią jest konieczność zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej. Odbiór powyższych odpadów od 1 stycznia 2014 roku będzie odbywał się z częstotliwością dwadzieścia cztery razy w roku – dotychczas dwanaście razy w roku. Pojawiające się w zgłoszeniach od zarządców nieruchomości sygnały o braku odbioru wszystkich wystawionych odpadów wielkogabarytowych, głównie stolarki okiennej i drzwiowej dookreślono pojęcie „odpady wielkogabarytowe”, aby zarządcy i mieszkańcy mieli pełną wiedzę jakie odpady są do tej grupy zaliczane. Doprecyzowanie zapisów o trybie wyposażenia nieruchomości w pojemniki, jest konieczne z uwagi, na fakt, iż gmina przejmując na siebie obowiązek wyposażania nieruchomości w pojemniki realizuje je w trybie zamówienia publicznego, w którym zdefiniowano rodzaj i ilości pojemników. Ponadto uchwała zawiera modyfikację zapisów dotyczących częstotliwość odbioru odpadów gromadzonych selektywnie w nieruchomościach w zabudowie wielorodzinnej. Doświadczenie pokazuje, że dotychczasowa częstotliwość (raz w tygodniu) nie na każdej nieruchomości miała uzasadnienie. Duże pojemniki typu iglo nawet zapełnione tylko w niewielkim stopniu muszą być opróżniane. Zmieniony zapis wpłyną na racjonalizowanie strony kosztowej, może spowodować obniżenie kosztów związanych z realizacją usługi odbioru odpadów segregowanych, a odbiory będą dopasowane do rzeczywistych potrzeb. Charakter odpadów gromadzonych selektywnie pozwala na zmniejszenie częstotliwości ich odbioru w przeciwieństwie do odpadów zmieszanych. Nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej będą obsługiwane w tym zakresie z dotychczasową częstotliwością. Powtarzające się sytuacje braku dostępu do pojemników i worków są przyczyną wprowadzenia zapisu regulującego postępowanie firm w tego typu przypadkach. Ponadto zostały doprecyzowane zapisy dotyczące zarówno zasad odbierania odpadów wielkogabarytowych przez firmy wywozowe, jak również postępowań w przypadku selektywnego gromadzenia odpadów w workach.
DYSKUSJA
p. H. Jerzyk Wiceprzewodniczący RM – wnosi o zmianę zapisów
-projekt 306 w § 1 pkt.8 „§ 6.1.Częstotliwość odbioru odpadów dla poszczególnych rodzajów nieruchomości” w ostatniej pozycji tabeli dot. odpadów wielkogabarytowych wykreślić ”cztery razy w roku w terminach uzgodnionych z podmiotem odbierającym odpady” wpisać „cztery razy w roku w terminach wg. harmonogramu”
-projekt 307 z wnioskiem w § 1 pkt. 8. zmieniany §8 ust.4.pkt.1 przyjmuje brzmienie:
„cztery razy w roku w terminach podanych w harmonogramie z nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej,”
p. P. Adamczyk- obecnie odbiór odpadów gabarytowych odbywa się w dwojaki sposób: w dwóch sektorach wg. harmonogramu zaś w pozostałych dwóch funkcjonuje na zamówienia z realizacją w terminie dwóch tygodni ( zgodnie z umową). Zarówno jeden sposób jak i drugi maja swoje plusy i minusy.
Radny W. Dzikowski- popiera wniosek radnego Jerzyka, harmonogram jest łatwiejszy w działaniu , ponadto system winien być ujednolicony we wszystkich sektorach.
Komisja w wyniku głosowania : za 5, wstrzym..- 2 przyjęła ww. wnioski.
p. H. Jerzyk Wiceprzewodniczący RM- nie zgadza się również z zapisem w projekcie uchwały nr 306 par.1 pkt.12. dot. konieczności wystawiania odpadów wielkogabarytowych w zabudowie jednorodzinnej przy krawężniku - wnosi o modyfikację tego zapisu. Chodniki w niektórych dzielnicach są tak wąskie, iż ustawienie odpadów spowoduje blokadę przejścia przez chodnik, ponadto na niektórych osiedlach nie ma w ogóle krawężników.
p. P. Adamczyk- przyjął tą poprawkę zmodyfikują ten zapis.
Radny W. Dzikowski- w swej wypowiedzi poruszył problem z jakim spotkał się TBS Prawobrzeże. Firma wywozowa (w ich przypadku MPO) wnosi o modyfikację podjazdów, aby umożliwić im dostęp do pojemników. Obecnie powstaje harmonogram, modyfikacji podjazdów takie działanie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla firmy. Problem ten będzie dotyczył wielu zarządców substancji mieszkaniowej miejskiej, którzy zapewne wystąpią o dofinansowanie zadania z budżetu Miasta.
Radny J.Posłuszny odpady zielone będą zbierane cykliczne, czy w okresie letnim odbiór odpadów zielonych raz tygodniu to nie jest zbyt mało ( ze względu na zapach)? Czy usługa ta będzie realizowana w ramach zawartych umów czy ogłoszony nowy przetarg?
p. Adamczyk - w zabudowie jednorodzinnej właściciel nieruchomości będzie zobowiązany zapewnić pojemnik na tego rodzaju odpady. W zabudowie wielorodzinnej odpady będą odbierane w systemie kontenerowym –na zgłoszenie właściciela nieruchomości. Kontener będzie wstawiany na 48 godzin a następnie odbierany a odpady przekazane do zagospodarowania. W zakresie umowy na odbiór odpadów jest możliwy aneks, ale jeszcze nie rozstrzygnięto tej kwestii przez prawników, czy nie będzie potrzeby ogłoszenia tego zadania w trybie zamówienia publicznego ( jest to dodatkowy koszt dla miasta).
Radny H. Jerzyk – czy do gabarytów będą przyjmowanie okna i drzwi na osiedlach?
p. Adamczyk- stare okna odbierają firmy zajmujące się wymianą okien w mieszkaniach. Stolarka drzwiowa do odpadów budowlanych.
Komisja w wyniku głosowania : za - 5, wstrzym.- 2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
308/13 - zmieniająca uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik
Wprowadzenia do tematu dokonała p. I. Brzozowska –Dyrektor WPiOL po analizie kosztów systemu w pierwszych miesiącach jego obowiązywania, proponuje się korektę wysokości wszystkich stawek. Ustawa dopuszcza stosowanie na terenie jednej gminy więcej niż jednej metody. Proponuje się utrzymanie na terenie gminy dwóch metod ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jednakże proponuje się dalsze zróżnicowanie rodzajów zabudowy na dwa rodzaje zabudowy jednorodzinnej i zabudowę wielorodzinną oraz przyjęcie następujących metod :
- w zabudowie jednorodzinnej, w której średniomiesięczne zużycie wody z nieruchomości przekracza 4 m3 - jedna stawka od gospodarstwa domowego;
- w zabudowie jednorodzinnej, w której średniomiesięczne zużycie wody z nieruchomości nie przekracza 4 m3 - iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty;
- w zabudowie wielorodzinnej - iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty.
Zebrane dane, analiza danych statystycznych z Gminy Miasto Szczecin oraz średnie zużycie wody na jednego mieszkańca wskazują, że ilość wody zużywanej przez właścicieli nieruchomości prowadzących samodzielne (jednoosobowe) gospodarstwa domowe jest przeważnie niższa niż proponowane 4m3. Dla tych osób wysokość przyjętej opłaty zryczałtowanej od gospodarstwa domowego może stanowić bardzo duże obciążenie budżetu domowego, a proponowany w niniejszym projekcie system naliczania opłaty w zabudowie jednorodzinnej o niskim zużyciu wody pozwala na zmniejszenie tych obciążeń.
p. Dzikowski- zastanawia się, czy nie warto wprowadzić również opłaty zryczałtowanej w zabudowie jednorodzinnej, w której średniomiesięczne zużycie wody z nieruchomości nie przekracza 4 m3. Obecnie przyjęto metodę, iż opłata stanowi iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty. Są dzielnice Miasta gdzie mieszkańcy są niepodłączeni do sieci, a Ci którzy chcą mają dodatkowo na budynku hydrofory do podlewania ogrodów. Istnieje obawa, iż jak gospodarstwo przekroczy 4 m3 zużycia wody może korzystać z hydroforu. Czy bezpieczniejszą metodą nie byłby ryczałt.
Radny M. Duklanowski- na jakiej podstawie prawnej jako RM różnicujemy stawki opłaty w zabudowie jednorodzinnej, w której średniomiesięczne zużycie wody z nieruchomości nie przekracza 4 m3 - iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty
p. D. Brzozowska- mamy opinie prawną i na ich podstawie możemy taki projekt uchwały przedstawić.
Radny J.Posłuszny- ma obawy, iż mieszkańcy Szczecina będą oszczędzać wodę jak to ma się do dyspozycji finansowej ZWiK-u , który rozpoczął nowe inwestycje.
Radny M. Duklanowski- prosi o przygotowanie dodatkowych informacji stanowiących podstawę rozliczenia wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Projekt uchwały 309/13 - zmieniająca uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości
p. D. Brzozowska Dyrektor WPiOL -obecny projekt uchwały uwzględnia umożliwienie składania deklaracji w formie elektronicznej z podpisem potwierdzonym profilem zaufanym E-PUAP oraz zmianę katalogu dokumentów wymaganych od właściciela nieruchomości wraz ze składaną deklaracją. Wprowadzono także porządkujące zmiany we wzorach deklaracji stanowiących załączniki do niniejszego projektu.
Komisja w wyniku głosowania : za - 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
315/13 - przedłużenia czasu obowiązywania dotychczasowych taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,
Radny .W. Dąbrowski- wnosi aby przesunąć okres rozliczeniowy do 1 lipca 2014.
Radny A. Grabiec- jest to sprzeczne z ustawą o zbiorowym zaopatrzenia w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Radny W. Dąbrowski- w związku z tym wnosi o nieopiniowanie tego projektu uchwały.
Komisja w wyniku głosowania : za- 3, przeciw- 3, wstrzym.- 0 nie przyjęła wniosku ( głosem Przewodniczącego Komisji „przeciw” )
Komisja w wyniku głosowania : za – 3 , wstrzym.- 3 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja zapoznała się z pismem skierowanym do wiadomości Rady Miasta dot.ciągu komunikacyjnego rejonie ul.Leszczyńskiego a Soplicy w Szczecinie.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Leszek Duklanowski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2013/12/10 09:56:40 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/11/15 09:46:41 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/11/08 11:28:26 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2013/11/07 09:39:36 | nowa pozycja |