przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/99/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 29 SIERPNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora Zespołu Szkół Nr 14.
4. Dyskusja nt. opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie zasad opracowywania arkuszy organizacyjnych szkół.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 10.07.13 przyjęto w głosowaniu: za - 8, przeciw - 0, wstrzym - 1.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 15.07.13 przyjęto w głosowaniu: za - 8, przeciw - 0, wstrzym - 1.

 


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora Zespołu Szkół Nr 14.


S. Biernat – zapoznała radnych ze skargą (jej treść stanowi załącznik nr 3 do protokołu). Wskazała, że dotyczy ona dwóch problemów: bezpieczeństwa uczniów oraz utrudniania działalności związkowej.

T. Mądry - ZNP – przeczytała oświadczenie w ww. sprawie (załącznik nr 4 do protokołu).

H. Sokulska – radca prany - zauważyła, że w skardze nie wskazano ani jednego przykładu utrudniania działalności związkowej. Trudno jest odnieść się do takiego zarzutu. Drogą obrony uprawnień związkowych jest zgłoszenie na policję lub do prokuratury. Komisja nie ma się do czego odnieść w tej sprawie. Jeśli to nie zostanie uzupełnione skarga w tej części jest bezzasadna. Z kolei w pierwszej części nie była to skarga tylko oczekiwanie przeprowadzenia kontroli przez Wydział Spraw Społecznych.

J. Cerebież - Tarabicki – Z-ca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych - poinformował, że skarga zawiera dużo informacji niezgodnych ze stanem faktycznym m.in. dotyczących braku monitoringu. Szkoła posiada monitoring od roku.

S. Biernat – przytoczyła wyjaśnienia Dyr. Bartoszewicz dot. bezpieczeństwa w szkole (załącznik nr 5 do protokołu).

T. Mądry – przyznała, że są procedury, które są przestrzegane przez nauczycieli. Szkoła powinna jednak być zamykana od zewnątrz. Uczeń nie powinien sam móc wyjść z budynku. Zwróciła uwagę na to, że trudna młodzież zawsze zamanipuluje osobę dorosłą i samodzielnie opuści szkołę.

H. Sokulska – przypomniała, ze jeśli nauczyciel zostaje ukarany karą porządkową zawsze ma możliwość odwołania się od niej. W przekazanej dokumentacji brakuje całego szeregu materiałów – wspomniane jest jedynie o informacjach od kadry pedagogicznej. Przy tak ogólnych zarzutach jakie zostały pokazane w skardze, braku konkretnych przykładów naruszeń nie można się ustosunkować do tej części skargi. W sprawie kontroli procedur bezpieczeństwa - do tych oczekiwań ustosunkuje się Wydział Spraw Społecznych.

T. Mądry – oświadczyła, że "sprawę można uznać za nie byłą", p. Wolny złożyła sprawę do sądu. Poinformowała, że wycofuje skargę.


Ad. pkt. 4.
Dyskusja nt. opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie zasad opracowywania arkuszy organizacyjnych szkół.


S. Biernat - zapoznała radnych z treścią pisma Ministerstwa Edukacji w spr. arkuszy organizacyjnych w szczecińskich szkołach (załącznik nr 6).

B. Misiak – Dyrektor Wydziału Oświaty - zapoznała radnych z treścią odpowiedzi Prezydenta Soski na ww. pismo (załącznik nr 7 do protokołu).

J. Balicka – poprosiła o treść pisma jakie ZNP skierowała w tej sprawie do Ministerstwa Oświaty.

T. Mądry – poinformowała, że ZNP wysłał wytyczne, jakie opracował Wydział Oświaty z prośbą o opinię, czy są one zgodne z prawem. Zobowiązała się dostarczyć to pismo na kolejne posiedzenie Komisji. Odczytała oświadczenie, którego treść stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

S. Biernat – przypomniała, że arkusze organizacyjne są składane w maju. W tej chwili pojawiają się w nich aneksy i ulegają one zmianom do ostatniej chwili.

J. Lemm – zauważyła, że rzecz dotyczy godzin rozpisanych na poszczególne szkoły i etapy kształcenia. Tego tak naprawdę dotyczy pismo ZNP. Ministerstwo Edukacji zwraca uwagę na to, że nie zostało to poprawnie wyliczone. Radna poprosiła o odniesienie się do tych cyfr oraz o wyjaśnienie, czy nie poniesie to za sobą niebezpieczeństwa nie zrealizowania podstawy programowej? Przyznała, że zaproponowane przez Wydział Oświaty rozwiązanie pociąga za sobą oszczędności finansowe. Zgodziła się z tym, że część zmiennych jest trudna do przewidzenia. Część jednak jest znana od początku procesu ustalania arkuszy organizacyjnych. Martwi ją to, że w innych miastach nikt nie mówi o oszczędnościach tylko o efekcie edukacyjnym. "Znamy wyniki naszych szkół w testach kompetencji, nie są one zadowalające". Poprosiła o odniesienie się po kolei do wszystkich zarzutów i załączników.

U. Pańka – nie wyobraża sobie sytuacji, że organ prowadzący nie realizuje tzw. ramówki. Na to otrzymujemy pieniądze z ministerstwa. Nie ma takiej opcji. Ad. oszczędności – radna nie uważa, że wszystko bezkrytycznie powinno "iść na edukację". Podkreśliła, że naszym obowiązkiem jest racjonalne zarządzanie pieniędzmi.

B. Misiak - oświadczyła, że każdy arkusz organizacyjny jest zgodny z prawem. Odbywają się wszystkie zajęcia z podstawy programowej oraz te, które przysługują uczniom z różnych tytułów. Mamy na to pieniądze. Procedura przyznawania godzin jest zgodna z prawem. Dodatkowo dyrektorzy dysponują, dzięki nowym przelicznikom, dodatkowymi godzinami i zgodnie z potrzebami własnych szkół rozdysponowali je na dodatkowe zajęcia. W tym roku tych godzin daliśmy więcej, jak szkoły otrzymały dotychczas. Ustosunkowała się do kolejnych liczb zawartych w piśmie Ministerstwa i wyjaśniła co następuje: ad. Załącznik nr 1 (szkoła podstawowa): liczba 26 uczniów przyjęta przez Ministerstwo nie dotyczy Szczecina, w naszym mieście jest to 24 i nie ma podziału na grupy. Podobnie 18 i 28 osób w oddziale (w innych szkołach). Takie liczby nie obowiązują w prawie oświatowym i nie są "sztywne". Z tego wynikają wszelkie różnice, jakie znalazły się w piśmie.

J. Lemm – poprosiła o udzielenie szczegółowej odpowiedzi, po konsultacjach z Ministerstwem Edukacji. Radna prosi o odpowiedź na piśmie.

B. Misiak – odpowie po uzyskaniu wyjaśnień z Ministerstwa (nie zna treści pytania i danych, jakie ZNP przesłało do Ministerstwa prosząc o interpretację szczecińskich wytycznych).


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


S. Biernat - zapoznała Komisję z treścią pisma Stowarzyszenia "Rodzice dla Szczecina" w sprawie kontroli finansów przedszkoli niepublicznych w kontekście przekazywanej przez Miasto dotacji (załącznik nr 9 do protokołu).

B. Misiak – poinformowała, że kończy się w tej chwili pierwsza kontrola, kolejne są zaplanowane. O wynikach poinformuje po zakończeniu kontroli.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/08/14, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2013/09/04 11:41:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2013/09/04 11:41:07 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/08/14 09:56:55 nowa pozycja