przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-13/4/07
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 18 STYCZNIA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:45

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Problemy i zagadnienia związane z funkcjonowanie Klubu Sportowego "MKS Pogoń Szczecin" SSA
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono


Ad. pkt. 2.
Problemy i zagadnienia związane z funkcjonowanie Klubu Sportowego "MKS Pogoń Szczecin" SSA


Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - poprosił o przybliżenie sytuacji technicznej obiektów MKS Pogoń oraz stan przygotowań do sezonu i potrzeby inwestycyjne.

P. K. Waszak (MKS Pogoń) - przedstawił skład Zarządu MKS Pogoń. Stwierdził, że najważniejszy temat to drużyna I ligowa, która obecnie przebywa na zgrupowaniu w Brazyli, ponadto drużyna IV ligowa - drużyna rezerw, która rozpoczęła obóz dochodzeniowy w Szczecinie i zajmuje 13 miejsce w tabeli. Następnie przedstawił drużyny młodzieżowe, które plasują się na miejscach 1-3 pod stałą obsługą 7 trenerów. Przybliżył obowiązujące umowy z Miastem na nieruchomości m.in korzystanie z boisk sportowych.

P. M. Pawlak (MKS Pogoń) - stwierdził, że obiekt Pogoni tj. stadion jest przestarzały, gdzie co sezon jest problem z uzyskaniem licencji na kolejne rozgrywki. Jeśli przepisy będą restrykcyjnie przestrzegane to nie będzie można organizować rozgrywek wyższego szczeblu. Niezgodne z obecnymi normami są odległości pomiędzy siedzeniami na trybunach, odległość szatni od płyty boiska, brak zadaszonych trybun i brak miejsca dla dziennikarzy.

P. K. Waszak  - powiedział, że MKS docenia starania Miasta w wyposażeniu Pogoni w monitoring i podgrzewaną murawę. Obecnie największy problem stanowi uzupełnienie monitoringu i miejsca dla dziennikarzy, co wiąże się z uzyskaniem licencji na sezon 2007/08. Zapowiedział, że zwróci się do obecnego Prezydenta Miasta o przedłużenie umowy na korzystanie ze stadionu. Wyraził wolę prowadzenia rozmów z Miastem wielowątkowo w tym o prowadzeniu przez Pogoń działalności gospodarczej, gdzie MKS jest nadal zainteresowane Śnieżną Górką, co pozwoliłoby na zasilenie kasy Klubu. 

Radny A. Pawlak - poruszył temat koncepcji budowy nowego stadionu pod kątem jego powierzchni i ilości widzów.

P. M. Pawlak - odpowiedział, że biorąc pod uwagę mecze międzypaństwowe stadion taki powinien mieścić 33 tys. widzów.

Radny W. Dzikowski - poparł budowę nowego stadionu. Poruszył sprawę niejasnego zachowania się Pana Ptaka oraz składu drużynowego Pogoni. Poprosił o informację w kwestii braku zjazdu z autostrady na Śnieżną Górkę.

P. K. Waszak - stwierdził, że wiarygodność Pana Ptaka powinna być oceniana pod kątem wydolności finansowej, która nie jest zachwiana. Zapewnił o stałym kontakcie Pana A. Ptaka z Zarządem MKS Pogoń, który zamierza się spotkać z nowymi władzami Miasta. Poinformował, że obecnie w MKS Pogoń jest przeprowadzana kontrola przez Izbę Skarbową, która przebiega prawidłowo bez żadnych zastrzeżeń. Następnie poruszył sprawę opłaty targowej, prowadzoną przez Pogoń, gdzie główna kwotą wypracowaną była kwota z giełdy w Płoni. Kiedy Miasto zaczęło zwalniać podmioty z opłat targowych przy organizacji imprez i od każdej kwoty opłaty Klub odprowadzał 22% Vat to przez pierwsze pół roku Spółka dopłacała do tego interesu. Odniósł się do składu drużyny Pogoni, gdzie tylko 6 zawodników jest ze Szczecina, ale jak stwierdził nigdzie na świecie nie ma klubu, który byłby w 100% złożony z lokalnej społeczności. Poinformował, że MKS Pogoń prowadzi szkolenie młodzieży dla 300 chłopców, do których dopłaca za internaty i dożywianie i nie otrzymuje tu żadnych pieniędzy z samorządu. Podsumował, że Klub posiada fachową kadrę bez zarzutu, a jedynym problemem jest stan bazy sportowej: I ligowy Klub ma podpisaną umowę na boisko główne na 20 godzin miesięcznie.

P. M. Pawlak - przypomniał, że boisko nr 2 nie jest objęte umową i podobnie jak boisko nr 5 jest niepełnowymiarowe i mecze IV ligi nie powinny się tam odbywać.  

P. K. Waszak - dodał, że zawodników Klubu jest 300, a na boiskach Pogoni trenują także inne drużyny, co doprowadza do stałej degradacji nawierzchni przez zbyt dużą ilość trenujących.

Radny P. Kęsik - zapytał o budynek Klubu, który kwalifikował się do remontu bądź rozbiórki.

P. T. Jarmoliński (Z-ca Prezydenta Miasta) - zapowiedział rozwiązanie tego problemu już wkrótce.

Radny P. Gzyl - zapytał, czy Spółka może zmienić swoją siedzibę?

P. K. Waszak - przypomniał, że w 2003 roku do spółki zostały dopuszczone dwa stowarzyszenia, gdzie MKS Pogoń wniosło znak i logo, chronione urzędem patentowym i zabezpieczone na kolejne 10 lat. Każde ze stowarzyszeń otrzymało po 1% akcji, ale w momencie podwyższenia kapitału udział ten się zmniejszył. Zauważył, że zgodnie z prawem każda spółka ma prawo zmienić swoją nazwę i siedzibę. Nawiązał do tematu odpowiedniej bazy sportowej, której nie może zapewnić Szczecin dla I ligowego Klubu, dlatego planuje pobyty w Gutowie, Pogorzelicy, Rewalu i Niechorzu. Stwierdził, że w przypadku przywrócenia boiska nr 6 na Pogoni po byłej giełdzie pobyty w Gutowie byłyby tylko rezerwą.  

Radny P. Bartnik - stwierdził, że budowanie nowego stadiony ma tylko wtedy sens, kiedy w Szczecinie będzie istniała drużyna I ligowa.

Radny M. Dymkowski - zapytał o koszt renowacji boisk nr 6 i  czy drużyny młodzieżowe mogą trenować na boisku nr 2 oraz jakie są plany Miasta w temacie budowy nowych boisk?

P. M. Pracz - odpowiedział, że boisko nr 6 będzie oddane do użytku na jesieni. Co do boiska nr 2 przy ul. Twardowskiego, to musi tu nastąpić zmiana warunków finansowych, ponieważ jest one wykorzystywane ponad normy. Wydział Sportu pracuje, aby w budżecie na 2007 rok znalazła się kwota na budowę nowego boiska przy ul. Witkiewicza, co rozwiązałoby problem bazy sportowej. Koszty renowacji boiska nr 2 i 6 to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

P. K. Waszak - wyraził się sprzeciw w umieszczaniu nowych klubów na obiektach Pogoni. Nawiązał do Klubu Sportowego Salos, który ma na wyłączność swoją bazę sportową. W porównaniu na terenie Pogoni funkcjonuje jeszcze skatepark i nauka jazdy. Dlatego oczekuje lepszej współpracy z zarządcą terenu.

Radny P. Kęsik - zgłosił wniosek formalny o podjęcie wszelkich starań przez Pana Prezydenta celem uzyskania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych inwestycji -  budowa boiska o sztucznej nawierzchni przy ul. Witkiewicza w Szczecinie.

Komisja w wyniku glosowania /8-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek. 

P. T. Jarmoliński - wyjaśnił, że realizacja boiska przy ul. Witkiewicza jest zapisana w tegorocznym budżecie Miasta.

P. M. Pracz - dodał, że w przygotowaniu są jeszcze 3 boiska osiedlowe i 3 przyszkolne.

P. K. Waszak - przedstawił członkom Komisji makietę planowanego boiska przy ul. Witkiewicza.

  


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Andrzej Mickiewicz
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2007/01/29 16:44:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2007/01/29 16:44:49 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2007/01/12 10:09:11 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2007/01/12 10:03:57 nowa pozycja