przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/14/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 28 MARCA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 12:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Dyskusja nt.planowanej restrukturyzacji Szpitala Miejskiego.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania ( za-5, wstrz-1) przyjęła  protokół z dnia  21.03.2007r.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt.planowanej restrukturyzacji Szpitala Miejskiego.


Głos zabrał Prezydent Tomasz   Jarmoliński, który poinformował zebranych nt. planowanej restrukturyzacji Szpitala Miejskiego. Przypomniał o wypowiedzeniach umowy o pracę chirurgów w tym szpitalu oraz o planach dot.  zmian na  oddziale ginekologii. Ponieważ nie przewiduje się oddziału  chirurgicznego, na tej bazie lokalowej planuje się  stworzenie  na razie ok 20-30 łóżek opieki długoterminowej dodatkowo . Razem ma byc ich ok 50, docelowo oczywiście więcej, zgodnie z potrzebami tego miasta.

Prezydent poinformował również, że dyr. Jolanta Podolak nie będzie kierować tym szpitalem dalej.  Pani dyr. Podolak nie bierze udziału w dzisiejszym spotkaniu, ponieważ dostarczyła Prezydentowi zwolnienie lekarskie.  Stwierdził, ze Rada Społeczna Szpitala Miejskiego  wszelkie zmiany dot. restrukturyzacji tego szpitala  zaopiniowała negatywnie.

Głos zabrał również  dyr. Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej  p. Piotr Grodzki. Poinformował  o planach dot. przekształcenia stopniowego oddziałów (łóżka dla przewlekle chorych), poinformował o planowanym koniecznym remoncie bloku operacyjnego (jeden blok w szpitalu, rezygnacja z drugiego, który nie spełnia standardów- również w celach oszczędnościowych).

Przewodniczący  Komisji stwierdził, ze  potrzebne są wszelkie działania zmierzające do tego, aby placówka nie była dla miasta takim ciężarem finansowym. Poinformował  o liście intencyjnym, skierowanym na jego ręce przez dyr. SP ZOZ "Zdroje" p. dyr. Danuty Śliwy, która jest otwarta na poszerzenie działalności leczniczej oraz przejęcie  w pełnym  zakresie działalności medycznej Szpitala Miejskiego przez ZOZ Zdroje. Przewodniczący poinformował, że Prezydent również otrzymal tę ofetę i z pewnością brał ją  pod uwagę.

Radny A. Karut chciałby poznać   uzasadnienie do  negatywnej  opinii  Rady  Społecznej szpitala.

Radna S. Biernat zadała pytanie, czy nie można powołać  oprócz oddziału opieki długoterminowej również   oddziału rehabilitacji, już  wcześniej radni dyskutowali na ten temat, brak jest w mieście takiego oddziału.

Przewodniczący  Komisji stwierdził, że  w szpitalu miejskim brak jest miejsca  na rehabilitację z prawdziwego zdarzenia, ale trzeba na ten temat dyskutować  m.in. z Marszałkiem Woj. i szukać odpowiedniej bazy lokalowej.

Przewodniczący Komisji udzielił głosu p. dr Andrzejewskiemu, który zadał  pytanie, czy nowy dyrektor Szpitala  Miejskiego zostanie wyłoniony w drodze konkursu

Prezydent  Jarmoliński odpowiedział, że na razie będzie to osoba powołana  na pełniącego obowiązki, następnie planują konkurs, choć nie jest to wymagane.

Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki  poinformował,że działania dot. restrukturyzacji szpitala maja być zakończone w lipcu tego roku, ale przed podjęciem ostatecznych decyzji Komisja chciałaby odbyć  posiedzenie wyjazdowe do Szpitala Miejskiego, termin- maj 2007.

Prezydent  Jarmoliński stwierdził, że dobrze by było, gdyby odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia z Komisja ds Zdrowia Sejmiku Woj. Zach oraz z władzami wojewódzkimi nt ewentualnych działań dot. szpitala miejskiego.

Głos zabrała jeszcze p. Jadwiga Burak -główna księgowa Szpitala Miejskiego, która zadała pytanie odnośnie zabezpieczenia środków finansowych dla pielęgniarek, które zatrudnione  zostały na oddziałach chirurgicznych, a będą docelowo przeniesione  na oddział opieki długoterminowej, na razie brak jest dla nich zatrudnienia, nowy oddział  jeszcze nie powstał. Pani Burak pyta Prezydenta, jak sobie to wyobraża, kto ma zabezpieczyć finansowo pielęgniarki, która chwilowo zostaną bez pracy?

Odpowiedzi udzielił pan Przewodniczący  Komisji T. Grodzki, który przypomniał, że umowy o pracę  z pielęgniarkami zabezpiecza dyrekcja szpitala. Pani Burak jako  księgowa powinna o tym wiedzieć, jak również  wiedzieć powinna  o tym dyrekcja szpitala, która  winna być  lepiej przygotowana do dzisiejszego spotkania. Zadał pytanie, czy były prowadzone przez Panią Podolak renegocjacje kontraktów z  NFZ?  Nie uzyskał odpowiedzi od przedstawicieli dyr.  szpitala.

Podsumowując spotkanie, Przewodniczący Komisji  T. Grodzki stwierdził, że ideą działań restrukturyzacyjnych w szpitalu jest m.in. :

- zachowanie   funkcji leczniczej  tej placówki

- stworzenie łóżek opieki długoterminowej na potrzeby całego miasta

-zbilansowanie  na takim poziomie, aby nie generować strat jakie w chwili obecnej ponosi miasto.

Potrzebne jest posiedzenie wyjazdowe Komisji w maju, potrzebne jest posiedzenie wspólne obu Komisji  wraz z  Marszałkiem a do końca lipca radni oczekują  ostatecznych działań  dot. restrukturyzacji szpitala.  Przewodniczący  dziękując gościom za przybycie oznajmił, że nie jest to ostatnie posiedzenie  Komisji  nt.  szpitala miejskiego.

Prezydent  Jarmoliński obiecał  informować radnych  na bieżąco o  planowanych nowych działaniach.

Na tym zakończono tę część posiedzenia.

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad Komisja opiniowała  projekty uchwał:

Nr 117/07 3 wersja- w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007". Projekt uchwały stanowi zał. do protokołu.

Radny Juras zadał pytanie, dlaczego  wynagrodzenie dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest zwiększone? Kto wystąpił z tą propozycją?

Przewodniczący Komisji przypomniał,że nie ma dziś na posiedzeniu z-cy dyr. J. Tarabickiego, który mógłby zreferować ten temat, jest zdania, że dyskusja nt temat  może być przeniesiona na  sesję  RM, gdy omawiany będzie ten projekt.

Przewodniczący poddał  pod głosowanie pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały :

za- 5, wstrz-1.

Następnie Komisja zaopiniowała  pozytywnie (za-6) bez dyskusji, projekt uchwały nr 125/07 -2 wersja,  w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania  Narkomanii na 2007rok".

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2007/04/11 10:38:24
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2007/04/11 10:38:24 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/04/11 10:38:02 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/03/14 10:02:15 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/03/09 14:52:25 nowa pozycja