przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/156/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 12 PAŹDZIERNIKA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Analiza wykonania budżetu Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.
4. Analiza realizacji planu sprzedaży składników mienia komunalnego ( w tym nieruchomości) w roku 2010.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 27.09.10 przyjęty został w głosowaniu: 5 - za, O -przeciw, 2 - wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 06.09.10 przyjęty został w głosowaniu: 6 - za, O -przeciw, l – wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 14.09.10 przyjęty został w głosowaniu: 5 - za, O -przeciw, 2 - wstrzym
 


Ad. pkt. 3.
Analiza wykonania budżetu Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.


J, Cerebież - Tarabicki - Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej - przedstawił i omówił materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu.

J. Lemm - zauważyła, że wiele pozycji ma wykonanie 0% bądź niewiele więcej na dzień składania sprawozdania tj. na koniec sierpnia. Poprosiła o wyjaśnienie tych zapisów.

J. Cerebież - Tarabicki - ad. modernizacja DPS przy ul. Romera poinformował, że procedury przetargowe zostały uruchomione, kwota zaplanowana na to zadanie do końca roku z pewnością zostanie wydatkowana. Ad. bilety wolnej jazdy dla krwiodawców - wyjaśnił, że we wrześniu zostały wydrukowane legitymacje, zaplanowana kwota została już wydatkowana. Ad. dokształcanie nauczycieli w placówkach opiekuńczo wychowawczych -do końca roku środki zostaną wydane. Przeważnie są one przeznaczana na indywidualne dokształcanie, studia rozpoczynają się w październiku. Ad. "pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej" - wyjaśnił, że są to zadania o charakterze niestałym: np. Wigilia dla bezdomnych, Dzień Pracownika socjalnego, nieplanowane awarie itp. Stąd wydatkowanie tych środków jest trudne do zaplanowania i przewidzenia. Ad. programy edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie -jest to zadanie zlecone przez budżet państwa. Środki wpływają do budżetu Miasta w trakcie roku i liczone są ryczałtowo. Ad. "strategia rozwiązywania problemów społecznych" -są to środki na wkłady własne do projektów zewnętrznych.

J. Lemm - poinformowała, że zgłosiły się do niej organizacje pozarządowe, które mają szansę na otrzymanie dofinansowania zewnętrznego. Mają środki na wkład własny, nie mogą jednak sfinansować zadania i oczekiwać na jego refundację ( pismo w tej sprawie stanowi załącznik nr 4 do protokołu).

J. Cerebież - Tarabicki - zgodził się z treścią pisma. Przyznał, że wskazanym jest tu wsparcie ze strony Miasta. Przyznał również, iż błędem ze strony Miasta jest ogłaszanie konkursów kierowanych do stowarzyszeń w czerwcu-lipcu. Ministerstwo ogłasza konkurs w kwietniu, a Miasto środki rozdysponowuje dopiero we wrześniu. W ten sposób muszą być one wydane w ciągu 3 miesięcy. Wydział Zdrowia zwracał się w tej sprawie do Biura Organizacji Pozarządowych i wnioskowało ogłaszanie konkursów na początku roku budżetowego tak, by przyznane środki mogły być wykorzystane w ciągu 10 miesięcy, a nie -3.

M. Goc - zapytał dlaczego wykonanie wydatków majątkowych to tylko 29%?

J. Cerebież - Tarabicki - wyjaśnił, że kolejne płatności powoli są realizowane. Część zadań jest już wykonanych, Wydział czekana faktury do zapłaty. Tak jest np. z zakupem nieruchomości przy ul. Łosiowej, czy zakupem sprzętu dla programu profilaktyki kardiologicznej. Obiekt na ul. Strzałowskiej jest bardzo zaawansowany i w tym roku z pewnością zostanie odebrany.

J. Balicka - zapytała o efekty programu szczepień na HPV dla 13-14 latków.


J. Cerebież - Tarabicki - poinformował, że zakupiona pula szczepionek została wykorzystana w całości. Jednak program profilaktyczny, dopiero powtarzany przez wiele lat może dać efekty wymierne. W tym roku odbędzie się posiedzenie zespołu doradców, który być może zarekomenduje prezydentowi ten projekt na kolejne lata, jednak jego decyzji na dziś nie znamy.

J. Lemm - zapytała, co z przygotowaniem schronisk dla bezdomnych przed nadchodząca zimą? Czy jest szansa, by schronisko FENIKS się usamodzielniło?

J. Cerebież - Tarabicki - oświadczył, że formalnie nie ma żadnych przeszkód, by stowarzyszenie nie ubiegało się o środki zewnętrzne. "Feniks" złożył wniosek o nieruchomość przy ul. Zamkniętej i wniosek o uregulowanie statusu tej nieruchomości jest zaopiniowany przez Wydział pozytywnie. Ad. akcja zima -" w projekcie budżetu na przyszły rok będzie trochę więcej środków na ten cel, wydzielone też zostaną środki dla osób szczególnie schorowanych (np. po amputacjach). W tym roku wprowadziliśmy program skromnej opieki ambulatoryjnej na terenie schronisk i ten program b. dobrze się sprawdził, chcemy go kontynuować i zawrzeć wieloletnią umowę na kolejne lata."

J, Balicka zaproponowała, by przygotować już teraz harmonogram konkursów zaplanowanych na rok przyszły daty, zadania, kwoty i przekazać do wiadomości organizacjom pozarządowym. Z wyszczególnieniem konkursów na wkłady własne.

J. Cerebież - Tarabicki -przypomniał, że projekt budżetu Miasta na rok 2011 pojawia się dopiero 15 listopada (termin ustawowy) i nie można tego wyprzedzać.

J. Lemm - zapytała o stan zaawansowania inwestycji budowy nowych żłobków.

J. Cerebież - Tarabicki - poinformował, że we wrześniu 2011 zakończy się budowa nowego żłobka na ul. Duńskiej. Uzyskano też zgodę na powiększenie budynku przy ul. Niedziałkowskiego. Planowana sprzedaż żłobka przy ul. Mazowieckiej na dzień dzisiejszy została wstrzymana. W tej chwili rozważana jest możliwość wzniesienia 3-go obiektu żłobkowego w Szczecinie.
 


Ad. pkt. 4.
Analiza realizacji planu sprzedaży składników mienia komunalnego ( w tym nieruchomości) w roku 2010.


J. Lemm poprosiła Dyr. Wajdziaka o przygotowanie dodatkowych informacji: planu sprzedaży na 1. stycznia i 31. grudnia w latach 2006-2010.

M. Wajdziak - przedstawił i omówił materiał stanowiący załącznik nr 5 do protokołu. Podkreślił, że ilość nieruchomości i przeprowadzonych przetargów powinna zagwarantować zaplanowany dochód. Jedyna nieruchomość, jaka nie została sprzedana to ul. Roosevelta, która generuje potężną kwotę. W ramach tej nieruchomości zaplanowano sprzedaż żłobka i przeniesienie dzieci do nowej placówki. Ponieważ procedury związane z rozbudową żłobka na Niedziałkowskiego nie zostały zakończone do dnia dzisiejszego, nie można ogłosić przetargu bez wskazania inwestorowi konkretnych terminów i założeń.

M. Goc - zapytał, czy jakieś związki wyznaniowe wystąpiły do Miasta z wnioskiem o przekazanie jakiejś nieruchomości?

M. Wajdziak - potwierdził, że wpłynął wniosek o przekazanie gruntu przy rondzie Giedrojcia i 3 Maja (wnioskodawcą jest Kościół Ewangelicki). W tej chwili toczy się postępowanie przed Komisją Majątkową. Oświadczył, że w jego przekonaniu wniosek ten powinien zostać oddalony przez ww. komisję. O innych postępowaniach nie ma wiedzy.
 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radni zapoznali się z treścią następujących pism:

l/ wnioskiem nr 35/2010 Komisji Sportu w spr. modernizacji boiska szkolnego przy I Liceum Ogólnokształcącym (załącznik nr 6 do protokołu) - Komisja postanowiła skierować go do rozpatrzenia w momencie analizy projektu budżetu Miasta na rok 2011,

21 pismem Stowarzyszenia Civitas Christiana w spr. obelisku na pl. Grunwaldzkim (załącznik nr 7) - Komisja przyjęła treść ww. pisma do wiadomości,

3/ pismem Teatru Kana w spr. rozliczenia projektu "Transkultura" (załącznik nr 8 do protokołu) - treść pisma została przyjęta do wiadomości,

4/pismem organizacji pozarządowych w spr. zwiększenia kwoty w budżecie Miasta na rok 2011 na zadania na rzecz osób niepełnosprawnych (załącznik nr 4)

Komisja jednomyślnie postanowiła skierować wniosek do Prezydenta Miasta o treści:

Komisja Budżetu i Finansów jednogłośnie popiera wniosek organizacji pozarządowych realizujących zadania miasta w sferze ochrony zdrowia i polityki społecznej, w sprawie zwiększenia środków w budżecie Miasta na rok 2011 na dotacje wspierające działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Komisja apeluje do Pana Prezydenta o dokonanie odpowiednich zmian w zapisach projektu budżetu miasta: Komisja stoi na stanowisku, że organizacje realizujące zdana własne gminy w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym powinny mieć zabezpieczenie finansowe co najmniej w kwocie l 290 tyś, zl, w celu zapewnienia stabilności finansowe/".

Jednocześnie, w głosowaniu: jednomyślnie - za, radni przyjęli wniosek o treści:

Komisja Budżetu i Finansów wnioskuje o dokonanie zmiany harmonogramu konkursów organizowanych przez Biuro Organizacji Pozarządowych. W dotychczasowej formule konkursy ogłaszane są w terminie, który praktycznie uniemożliwia skorzystanie z przyznane/ przez Miasto dotacji: organizacje pozarządowe otrzymują środki na działalność dopiero w miesiącu wrześniu. Z podobnym wnioskiem wystąpił również Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej: sugerował ogłaszanie konkursów na początku roku budżetowego tak, by przyznane środki mosty być wykorzystane w ciągu 10 miesięcy, a nie - 3.
Komis/a Budżetu i Finansów stoi na stanowisku, że konkursy powinny być ogłaszane
najpóźniej w dniu 01.kwietnia, czyli tuż, po ustawowym terminie przyjęcia budżetu miasta. Taki sposób postępowania pozwoli na racjonalne planowanie działalności stowarzyszeń, a co za tym idzie - na racjonalne wydawanie środków publicznych.

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/10/26, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2010/11/30 10:15:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2010/11/30 10:15:42 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2010/10/26 09:49:20 nowa pozycja