przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/162/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Prezentacja szczecińskiej aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Komisja przyjęła protokoły z dnia:

30.08.2010- za- 6- jednogłośnie

31.08.2010- za- 6 jednogłośnie


Ad. pkt. 3.
Prezentacja szczecińskiej aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.


Komisja zapoznała się z aplikacją do Europejskiej Stolicy Kultury Kandydat- Szczecin 2010. Logo starań Szczecina o tytuł ESKK nawiązuje do kształtu Placu Grunwaldzkiego ważnego miejsca w Szczecinie, wyboru logo ostatecznie  dokonali mieszkańcy miasta Szczecin w plebiscycie.

Pan Marek Sztark przedstawił prezentację multimedialną, obrazującą ideę aplikacji i myśl przewodnią.  Aplikacja konkursowa składa się z 3 części, są to odpowiedzi na pytania z załącznikami, wspólna przestrzeń kultury-jako hasło klucz, które jest hasłem spajania Europy (Moc spajania) i zawiera się w triadzie pojęć: kultura, demokracja i rozwój lokalny. Są to podstawy myślenia   o Europejskiej Stolicy Kultury w kontekście Szczecina.

Kulturę  rozumie się  tu jako specyficzne środowisko życia człowieka, jego sposób bycia w świecie, dlatego też demokracja również jest częścią kultury. Taka demokracja, która pozwoli  mieszkańcom na możliwie najwyższy stopień uczestnictwa w życiu politycznym społecznym i gospodarczym miasta. Demokracja potrzebuje kultury, która jest jej fundamentem.Tak rozumiana demokracja  musi zaowocować rozwojem lokalnym. Który jest rozumiany jako proces wzbogacenia szans indywidualnego rozwoju mieszkańców w sposób możliwie różnorodny. Rozwój lokalny wspiera i wzmacnia kulturę- w ten sposób ta triada zamyka się w cyklu sprzężenia zwrotnego.

Pan Sztark poinformował, że 12  i 13 października odbędzie się prezentacja aplikacji wszystkich miast w Polsce, prawdopodobnie w Muzeum Chopina. Szczecin będzie się  prezentować 13.10.2010r. Na każde miasto przeznaczono ok 30 min.Prezentacja w języku angielskim. Na zweryfikowanej, skróconej liście ma pozostać  od 2 do 6 miast.

Odnośnie samego projektu, będzie to wielki 100 dniowy festiwal. Zaangażowane zostaną wszystkie służby miejskie, środowiska kulturalne i nie tylko, cały miejski potencjał. Imprezy odbywać  się będą w plenerze, daje to świetne  efekty. Próbne festiwale rozpoczną się od roku 2013-go aż do finału- cyklicznie, co rok. Autorzy projektu maja duże wsparcie miast ościennych, przygranicznych,takich jak Greiswald czy Schwedt.

Odnośnie budżetu ESKK 2016, został on wyrażony w Euro, całkowity budżet zaplanowany na lata 2010-2016 wynosi 67 189 tys euro. Jeżeli chodzi o źródła zasilenia budżetu to przede wszystkim są to:

Budżet instytucji Szczecin 2010- 18 881 tys, pozostałe środki samorządowe, wpływy z biletów- 14 153, krajowe środki centralne- 20 618, środki europejskie- 8 867 i sponsorzy prywatni- 4 870(Środki pozyskane od sponsorów prywatnych zostały oszacowane z dużą ostrożnością).

Szczecińska aplikacja ma kształt i formę książki, szara okładka, prosta  w wyrazie, pozbawiona kolorowych ilustracji i zdjęć. Książki te, zostały wręczone radnym na posiedzeniu Komisji.

Przewodniczący Komisji pan Paweł Bartnik otwiera dyskusję.

Jako pierwsza zgłosiła się  radna Urszula Pańka, która pochwaliła i podziękowała autorom aplikacji, uważa, że jest to profesjonalnie przygotowany dokument.

Radny Jędrzej Wijas pochwalił  formę aplikacji(książka wręczona radnym). Zadał pytanie, jak miasto Szczecin wygląda na tle innych miasta, jeżeli chodzi  o sam projekt.

Marek Sztark odpowiadając, nie wie do końca jak to będzie wyglądać, Szczecin pochwalił się swoją  aplikacją, ale inne miasta nie chcą się chwalić, trzymają swoje projekty w tajemnicy. W różnych miastach jest inaczej, wie-choć nie widział- że np.  poznańska aplikacja jest barwna i b.kolorowa a Lodź ma obszerny dokument na ponad 600 stron.

Przedstawiciele Młodzieżowej  Rady Miasta zadali pytanie, czy i jaka jest rola młodzieży szczecińskiej w tym projekcie i czy będzie w trakcie tego Festiwalu, jedno wielkie kluczowe przedsięwzięcie,  kulminacyjne wydarzenie, które zwieńczy ten festiwal?

Dana Jesswain  jedna z osób odpowiedzialnych  za przygotowanie prezentacji stwierdziła, że młodzież jest największym odbiorcą festiwalu i całego projektu, moc spajania(hasło klucz) - ma sprzyjać temu, że wszyscy będę się czuć zaproszeni do udziału w wydarzeniu. A jest wiele łączących elementów tego projektu. Liczy na wielki udział młodzieży. Odnośnie kluczowego wydarzenia- w chwili obecnej cały czas spływają projekty, ok.100 projektów jest z samych tylko  Niemiec, na dzień dzisiejszy nie potrafi powiedzieć jeszcze nic.

Radny Andrzej Karut zwrócił uwagę na aspekt historyczny naszego miasta, potrzebny jest jego zdaniem rys historyczny zawarty w samej aplikacji.

Marek Sztark jest zdania, że taki rys został ujęty, ale tak naprawdę trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie "co miasto Szczecin da Europie" i co zyska Europa dzięki Szczecinowi. Należy myśleć o tym projekcie w takich właśnie  kategoriach- europejskich.

Paweł Bartnik podsumowując spotkanie, uważa, że aplikacja dziś zaprezentowana  jest jedną z ważniejszych rzeczy, które udało się zrobić dla tego  miasta w sferze kultury, gratuluje autorom i dziękuje.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, radny Andrzej Karut zadał pytanie odnośnie remontu  Willi Lentza.

M. Sztark odpowiedział, że w ramach remontów jeszcze w roku 2010 mają do zrobienia remont dachu oraz dokończenie projektu i prace konserwatorskie. Od stycznia 2011- etapowo będą realizować kolejne prace remontowe w budynku. Będą również aplikować o źródła z RPO.

Na tym posiedzenia zakończono. innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/09/08, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2010/09/23 10:07:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2010/09/23 10:07:50 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/09/20 12:08:18 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/09/20 10:07:21 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2010/09/08 14:12:45 nowa pozycja