przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/34/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 28 SIERPNIA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 18.07 i 25.07.
3. Dyskusja nt. funkcjonowania pracowni artystycznych w Szczecinie.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłloszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 18.07 i 25.07.


Komisja w wyniku głosowania, przyjęła protokoły z dnia:

18.07.2007- za-7- jednogłośnie

25.07.2007- za-7- jednogłośnie


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. funkcjonowania pracowni artystycznych w Szczecinie.


Komisja zapoznała się  z  materiałem pisemnym dot.  funkcjonowania pracowni artystycznych w mieście Szczecinie. Materiał pisemny  stanowi załącznik do protokołu.

 Komisja otrzymala również  informację od dyr. Wydziału Kultury dot. zamiaru podjęcia debaty nt funkcjonowania pracowni w innych miastach w Polsce, oraz zapoznali się   z wykazem  pracowni artystycznych, będących w zasobach Gminy Miasto Szczecin. Materiał ten stanowi zał. do protokołu.

Przewodniczący Komisji Paweł  Bartnik poinformował, że pojawiła się  koncepcja sprzedaży artystom lokali, które podnajmują od  miasta, otwiera dyskusję  nt temat. Prosi  dyr. Szafrańskiego o przybliżenie zasad, na jakich wynajmowane są  lokale artystom.

S.  Szafrański -WK- lokale, które nie spełniają norm mieszkaniowych mogą być przeznaczone na taki właśnie cel,  w innych miastach funkcjonuje to różnie, lokale są  również sprzedawane zainetersowanym. W momencie sprzedaży, miasto traci kontrolę  nad lokalem i tym co się  w nim dzieje.  W ramach zwalnianych lokali po pracowniach- (a takich jest znikoma ilość)  są  przyznawane pracownie dla młodych, ubiegających się  artystów. Remonty w tych lokalach  robione są  ze  środków własnych, miasto na ten cel nie posiada funduszy. Brak kontroli merytorycznej, Wydział  Kultury nie ma możliwości  prowadzenia monitoringu  funkcjonowania pracowni i działałalności. 

Radny  Jędrzej Wijas  zwrócił uwagę  na dwa problemy: zarządcy( najczęściej jest to  więcej niż  jeden podmiot, co znacznie utrudnia  kwestie administrowania) oraz wykup  lokali.  Radny stanowczo sprzeciwia się  sprzedaży lokali artystom, wykup lokali spowoduje to, że miasto nie będzie posiadać   żadnych zasobów, by zabezpieczyć lokale dla młodych, rozwijających się  artystów, którzy w Szczecinie będą  chcieli  tworzyć i się rozwijać.  Radny zadał pytanie  dyrektorowi, czy miasto dokonuje ewidencji tych pracowni, czy wie co się  tam dzieje?  Radny uważa, że miasto powinno stworzyć  warunki do pracy młodym twórcom, ale jednocześnie powinno określić swoje warunki i oczekiwania, powinno w namacalny sposób odczuwać to, że na arenie artystycznej  coś  się  w mieście  pozytywnego  dzieje. Radny stoi na stanowisku, że pracownie powinny być  wynajmowane artystom na okres np. 5 lat i w trakcie tego okresu, powinien być  prowadzony monitoring pracowni.

Podsumowując, Paweł Bartnik stwierdził ,  że  Komisja zobowiąże dyr. Szafrańskiego do  przedstawienia informacji dot, opinii prawnej odnośnie wynajmu  tych lokali na czas określony (5 lat) czy takie umowy można z danym podmiotem sporządzić,   oraz czy jest możliwość   prowadzenia monitoringu  tych pracowni. Dyrektor obiecał taką  informację Komisji przedstawić.

Komisja poruszyła również kwestie pracowni  przy ul.  Lenartowicza, Komisja zajmie się  ta kwestią na jednym z kolejnych posiedzeń.

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Radna  Teresa Kalina  zgłosiła projekt  stanowiska Komisji, dot. ustanowienia  w dniu 03 kwietnia Dniem Szczecińskiem Samorządności. Projekt o treści, j.n. przegłosowano jednogłośnie.

  Komisja Edukacji i Kultury Rady Miasta Szczecin na swoim posiedzeniu w dniu 28.08.2007r postanowiła jednogłośnie , aby dzień 03 kwietnia ustanowić Dniem Szczecińskiej Samorządności.      03 kwietnia 1243r Szczecin został  lokowany na prawie magdeburskim przez Barnima I. Dokument lokacyjny nadawał mieszkańcom Szczecina rozległe prawa samorządowe( w tym  własną radę miejską, burmistrza), ekonomiczne i prawne(prawo do sądu miejskiego). Lokacja oznaczała również wielkie zmiany w rozwoju przestrzennym miasta.

    W kwietniu 2008r przypada 755 rocznica tego wydarzenia. Komisja stoi na stanowisku, że warto nawiązać do tamtych działań, aby na polu rozwoju samorządności na przestrzeni wieków ukazać rolę i znaczenie samorządu  w rozwoju współczesnego Szczecina. Dzień 03 kwietnia symbolizuje ciągłość samorządu.

Innych spraw nie zgloszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2007/09/25 09:20:15
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2007/09/25 09:20:15 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/09/10 11:07:53 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/08/17 08:55:00 nowa pozycja