przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Projektami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Aleksander Buwelski
Data odpowiedzi:
2010/06/08
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pani interpelację w sprawie możliwości uruchomienia połączenia krańcowych punków miasta poprzez wykorzystanie infrastruktury kolejowej znajdującej się na terenie Szczecina, uprzejmie informuję, że prace koncepcyjne związane z tym projektem są prowadzone od 2005 r.

Po przeprowadzonej przez PKP PŁK modernizacji torowisk na trasie Trzebież-Police-Szczecin powstała możliwość podjęcia próby uruchomienia regularnej komunikacji na powyższej linii. Uzgadniana była umowa pomiędzy Miastem Szczecin (WGKiOŚ), Gminą Police i Marszałkiem jako organizatorem przewozów regionalnych. Szczegółowa analiza kosztów doprowadziła do zaprzestania rozmów bowiem okazało się, że wysokość dopłat przekracza możliwości trzech partnerów.

Wysokie koszty połączenia wynikają z faktu, że po 1990 r. nastąpiła zmiana sieci osadniczej wzdłuż trasy kolejowej Trzebież-Szczecin. Mamy dzisiaj do czynienia ze zjawiskiem odwrócenia się miast Police i Szczecin „plecami do kolei" (rozwój mieszkalnictwa z dala od linii kolejowej). Jedynie stacje Szczecin-Niebuszewo i Szczecin-Turzyn spełniają funkcje węzłów komunikacyjnych (bliskość połączeń tramwajowych i autobusowych). Potoki pasażerów są więc nieliczne.

Kolejną próbę podjęto w 2008 r. w postaci opracowania techniczno-organizacyjnej analizy możliwości uruchomienia dwusystemowego pojazdu szynowego, wykorzystującego torowiska tramwajowe i kolejowe. Wskazano na trzy możliwe do uruchomienia w szybkim czasie trasy: od Polic wzdłuż Odry poprzez Dworzec Główny, Pomorzany na Prawobrzeże; trasa 8 - węzeł kolejowy Gumieńce oraz trasa 7 - Bezrzecze.

Prowadzone były rozmowy w sprawie opracowania węzła PKP-Zdroje, umożliwiającego bezpośredni wjazd na osiedla Słoneczne, Majowe i Kijewo. Decyzja o przyznaniu Miastu środków na budowę szybkiego tramwaju z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wstrzymała pracę nad tą koncepcją.

Podczas spotkania w dniu 02.06.2010 r. w ZDiTM w sprawie koncepcji transportu publicznego w Obszarze Metropolitalnym, uzgodniono, że WRM przekaże ZDiTM jako koordynatorowi programu wszystkie opracowania dotyczące tego zagadnienia w celu uwzględnienia ich w przygotowywanej koncepcji. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się z udziałem strony niemieckiej w dniu 24.06.2010 r. w siedzibie Euroregionu Pomerania.


Interpelacja: Dot. wykorzystania torów PKP znajdujących się w mieście na uruchomienie kolejki
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/06/09, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2010/06/09 11:10:02
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2010/06/09 11:10:02 nowa pozycja