Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Projektami
- Odpowiadający:
- Krzysztof Nowak
- Data odpowiedzi:
- 2008/06/24
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 16.06.2008 informuję, że wyrazem woli współdziałania Miasta Szczecin i gmin ościennych, w celu budowania obszaru metropolitalnego, było powołanie w 2004r. Samorządowego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej. Członkami są: Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Szczecin, Gminy: Dobra, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Kołbaskowo, Police, Stare Czarnowo, a od 2008r. Miasto Stargard Szczeciński, gmina Stargard Szczeciński Do stowarzyszenia zaproszeni zostali: gmina Nowe Warpno i Miasto Świnoujście.
Ponadto 30 października 2006r. podpisano porozumienie dotyczące partnerstwa w działaniach na rzecz Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SOM). Sygnatariuszami byli:
- Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Miasto Stargard Szczeciński,
- powiaty: Stargardzki, Policki, Gryfiński, Goleniowski
- gminy: Police, Goleniów, Gryfino, Stargard Szczeciński, Kołbaskowo, Dobra, Kobylanka, Stare Czarnowo, Nowe Warpno. ]
Od 2007r. na rzecz przyszłego Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podjęto wspólne działania Szczecina i gmin mające na celu integrację wspólnego rynku pracy i określenie rzeczywistej struktury popytu na pracę. W ramach Zachodniopomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy rozpoczęto proces gromadzenia danych z gminnych rynków pracy przy współpracy członków Samorządowego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej.
Oprócz powyższych działań miały miejsce spotkania mające na celu określanie potencjalnych obszarów współpracy i przyszłych działań służących powstaniu SOM:
- 16 II 2007 w Urzędzie Miasta Szczecin- Spotkanie sygnatariuszy Porozumienia w sprawie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego - spotkanie Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z przedstawicielami gmin: Dobra, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Kołbaskowo, Nowe Warpno, Police, Stare Czarnowo, Stargard Szczeciński, Miasta Stargard Szczeciński oraz przedstawicielami powiatów: Goleniowskiego, Gryfińskiego, Polickiego i Stargardzkiego. Celem spotkania było między innymi przedstawienie stanowiska Prezydenta Miasta Szczecin dotyczącego przyszłej współpracy będącej konsekwencją podpisania 30 października 2006 r. Porozumienia partnerskiego w sprawie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz określenie wizji i kierunków współdziałania a także omówienie obszarów zainteresowań przyszłego Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.
- 19 VI 2007 w Policach- Transgraniczna Polsko-Niemiecka Konferencja pt.: „Metropolia Szczecińska, wspólna sprawa-współpraca transgraniczna” - konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów, wójtów i burmistrzów, na której zaprezentowano wykłady i prezentacje: Piotra Kowalskiego – Dyrektora Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, Pana Leszka Guźdźioła – Starosty Polickiego oraz Burmistrza Gminy Police Władysława Diakuna. Ze strony Miasta Szczecin głos na konferencji zabrał Zastepca Prezydenta Miasta Pan Krzysztof Nowak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele powiatu Uecker-Randow, co stało się okazją do poruszenia kwestii współpracy obszaru metropolitalnego z partnerami niemieckimi.
SSWR w założeniu swym powstało jako podmiot prawny, który w sposób formalny ma jednoczyć gminy, umożliwiać realizację wspólnych przedsięwzięć i ułatwiać ubieganie się o środki unijne. Stowarzyszenie odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu fundamentów dla docelowego Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.
W oczekiwaniu na uchwalenie ustawy metropolitalnej, Stowarzyszenie jest płaszczyzną dyskusji o wspólnych problemach zrzeszonych gmin. Odbywa się to poprzez comiesięczne spotkania.
Do takich problemów, które jednocześnie można zaliczyć do zadań obszaru metropolitarnego, należą między innymi:
- korelacja opracowywanych planów zagospodarowania przestrzennego gmin,
- wspomaganie realizacji inwestycji sprzyjających poprawie układu drogowego np. Obejście Zachodnie,
- wypracowanie systemu transportu publicznego ( w tym wspólny bilet),
- gospodarowanie odpadami i politykę ochrony środowiska,
- oświatę i zdrowie,
- bezpieczeństwo.
Formy współpracy rozszerzono o elementy partnerstwa zagranicznego (udział Szczecina w projektowanym parku przemysłowym w Pasewalku). Rozmowy dotyczą także stref ekonomicznych i parków przemysłowych usytuowanych w gminach sąsiadujących ze Szczecinem (Police, Goleniów, Stargard Szczeciński, Gryfino/Gardno). Dobrą praktyka staję się obecność wójtów, burmistrzów i prezydentów na spotkaniach w czasie wizyt w Szczecinie ambasadorów różnych państw.
Aktualnie członkowie Stowarzyszenia przygotowują opinie o kolejnym projekcie ustawy o rozwoju miast, centrach rozwoju regionalnego i obszarach metropolitalnych.
Interpelacja: Dot. współpracy Szczecina w ramach obszaru metropolitarnego