przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2010/04/23
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na Pani zapytania złożone w dniu 8 kwietnia 2010 r. uprzejmie informuję, że:
 

  1. na zlecenie Miasta Szczecin Hydrogeotechnika Sp. z 0,0. w Kielcach wykonała wstępne rozpoznanie geotechniczne wraz z opinią stanu środowiska gruntowo-wodnego pod względem skażenia metalami ciężkimi oraz węglowodorami działek gruntu: nr 35/6, nr 35/9 i nr 18/6 usytuowanych w Szczecinie na Osiedlu Warszewo przy ulicy Duńskiej -Zygmunta Krasińskiego, zaznaczonych na rysunku Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla „Warszewo" w Szczecinie jako strefa przekształceń obszaru zdegradowanego, w skład którego wchodziła m.in. działka gruntu nr 35/9 przeznaczona pod budowę przedszkola niepublicznego. Na terenie działki nr 35/9 odwiercono trzy otwory badawcze, z których pobrano po dwie próbki gruntu do badań laboratoryjnych. W jednej z trzech próbek pobranych na działce nr 35/9 stwierdzono przekroczenie zawartości cyny. Natomiast w pozostałych dwóch próbkach pobranych z gruntów nasypowych jak i rodzimych nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń badanych wskaźników. Z wyciągniętych wniosków przez realizującego badanie wynika, że w granicach działki nr 35/9 istnieje możliwość realizacji inwestycji usługowych, w oparciu o uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, po uprzednim wykonaniu szczegółowych badań geotechnicznych lub geologiczno-inżynierskich Z uwagi na przekroczenie zawartości zanieczyszczeń gruntu na sąsiedniej nieruchomości oznaczonej numerem działki 35/6, nie jest możliwe obecnie usytuowanie przedszkola niepublicznego na działce nr 35/9. Obecnie brana jest pod uwagę możliwość zagospodarowania obu tych działek jako jednej nieruchomości w oparciu o ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego, przez jednego inwestora.
  2. Przed podjęciem decyzji o przekazaniu części nieruchomości na rzecz Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, nieruchomość miała zostać zbyta w drodze przetargu, na cele komercyjne. Obecnie pozostała część o powierzchni 1,16ha może stanowić przedmiot odrębnego zagospodarowania i jest przeznaczona na zabezpieczenie planowanych dochodów majątkowych Gminy.
  3. Z informacji uzyskanych ze Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego Sp. z o.o. wynika, że na dzień 14 kwietnia 2010 roku Spółka dysponuje 400 niewynajętymi lokalami mieszkalnymi i użytkowymi.

    Na liczbę tą składa się:
    • 40 lokali mieszkalnych w kwartałach 9, 16, 17 przeznaczonych do zasiedlenia w trybie oddania w zamian za wykonanie w nich gruntownego remontu przez przyszłego najemcę. Aktualnie przygotowywane jest w tej sprawie Zarządzenia Prezydenta,
    • 6 lokali mieszkalnych w kwartałach 9, 16, 17 przygotowanych jest do sprzedaży, ze względu na wysokie koszty adaptacji tych lokali,
    • 341 lokali mieszkalnych w kwartałach 21, 22 przeznaczonych jest do renowacji. W stosunku do 10 kamienic usytuowanych na Deptaku Bogusława X i Jagiellońskiej rozpoczął się proces inwestycyjny. Pozostałe kamienice są w fazie opracowywania inwentaryzacji budowlanej, rozpoczynającej prace projektowe,
    • 13 lokali użytkowych w kwartałach 9, 16, 17, 21, 22, z których większość zostanie zagospodarowana w drodze przetargu.

Wyjaśniam, że czynsze w lokalach komunalnych ustalane są na poziomie, który pokrywa jedynie koszty ich utrzymania. W przypadku lokali o niskim standardzie, znajdujących się w budynkach, gdzie funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe czynsz najmu jest niższy od wpłacanych zaliczek na zarząd częściami wspólnymi i- fundusz remontowy. Ponadto najemcy notorycznie uchylający się od płacenia opłat związanych z zajmowaniem lokalu generują długi. Spółka nie otrzymuje pieniędzy za wynajem takich lokali, a musi wnosić opłaty do wspólnot mieszkaniowych i ponosić opłaty związane ze zużyciem wody, odprowadzeniem ścieków i wywozem odpadów komunalnych.

W zakresie gospodarowania lokalami użytkowymi sprawa przedstawia inaczej, gdyż są w one w ciągłym obrocie, wolne są natychmiast wynajmowane. W przypadku gdy najemcy uchylają się od płacenia należnych opłat, do czasu zakończenia spraw sądowych i odzyskania lokalu Spółka ponosi wszystkie koszty związane z utrzymaniem lokalu.

Odnośnie wartości rynkowej „pustych lokali" Spółka nie posiada takich danych, gdyż wartość rynkowa nieruchomości, w świetle obowiązujących przepisów prawa może być określana wyłącznie przez rzeczoznawców majątkowych, co wiąże się z poniesieniem określonych kosztów na wykonanie operatów szacunkowych nieruchomości. Aktualnie spółka nie przewiduje takich czynności.


Interpelacja: Dot. Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/05/12, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2010/05/12 11:56:06
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2010/05/12 11:56:06 nowa pozycja