Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej
- Odpowiadający:
- Prezydent Miasta Piotr Krzystek
- Data odpowiedzi:
- 2009/02/12
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie nr BPM-I/JL/0057/11/09 dotyczące akcji promocyjnej Szczecina pod hasłem „Wyskocz z cynków i zaszalej”, informuję, iż całkowity koszt tego projektu po stronie miasta wyniósł 31.802 zł. Na koszty te składały się wydatki związane z działaniami w Internecie prowadzone w Google Adwords, wsparcie w mediach branżowych i przygotowanie projektu. Akcji towarzyszyła kampania outdoorowa obejmująca 300 nośników typu bilbord.
Odnosząc się do zaprezentowanej w zapytaniu oceny sloganu, będącego elementem całego przekazu, potraktuję ją, jako indywidualną interpretację zastosowanego na potrzeby kampanii środka wyrazu. Być może na zmianę tej oceny wpłyną założenia kampanii, opracowane przez Biuro Promocji i Informacji, które prezentuję poniżej.
Założenia, jakie przyjęto dla kampanii:
Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na miasto oraz nakłonienie odbiorcy (spoza Szczecina) do wejścia na stronę promocyjną miasta: szczecin.eu, gdzie znajduje się dedykowany kampanii kalendarza wydarzeń miasta na 2009 rok.
W zakresie prezentacji miasta przyjęto założenie o przedstawieniu Szczecina jako miasta wody i zieleni, oferującego inny sposób spędzania czasu, inny sposób życia, gdzie przestrzeń do wypoczynku jest na wyciągnięcie ręki. Goście i odwiedzający - niezależnie od tego, w jakim celu przyjadą do miasta mogą korzystać z jego zalet. Dominująca woda nawiązuje do spokoju, przestrzeni. Szczecin pokazuje, że jest miastem, gdzie szybko można zostawić obciążenia „na brzegu”. Z kolei slogan: "wyskocz z cynków i zaszalej" - odwołujący się do lokalnego slangu (cynki - lakierki), nawet jeśli nie jest dla wszystkich zrozumiały - wskazuje, że miasto ma osobowość, trzeba próbować je zrozumieć, jak również zmusza do poszukiwania wyjaśnienia zawartego w sloganie pojęcia.
Założenia w zakresie narzędzi: outdoor jest w tej kampanii pretekstem do nawiązania komunikacji, główna komunikacja odbywa się przez Internet, z wykorzystaniem promocyjnego serwisu internetowego miasta i wsparciem w mediach branżowych.
Ocena skuteczności będzie przeprowadzona w oparciu o liczbę wejść na stronę internetową szczecin.eu. Ostateczną ocenę efektywności zaplanowano na początku marca, po zakończeniu działań w Internecie. Na obecnym etapie można stwierdzić, że kampania realizuje zakładane cele, w ciągu pierwszych trzech tygodni akcji liczba odsłon na stronie zwiększyła się blisko sześciokrotnie.
Interpelacja: Dot. wdrożenia akcji promocyjnej Szczecina