przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2009/04/17
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na Pana zapytanie w ww. sprawie informuję, że utrzymaniem ogólnodostępnej urządzonej zieleni w mieście zajmują się dwie jednostki administracyjne nad którymi nadzór merytoryczny w strukturach miasta sprawuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin. Za utrzymanie zieleni w pasach drogowych jest odpowiedzialny Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego a zarządzanie zielenią na terenie parków, skwerów, zieleńców i cmentarzy powierzono Zakładowi Usług Komunalnych. Bezpośrednim utrzymaniem zieleni zajmują się wyłonione w drodze przetargu firmy specjalistyczne w zakresie pielęgnacji zieleni wysokiej na terenach zurbanizowanych. Obecnie umowy z firmami specjalistycznym zawierane są w cyklu rocznym.Gospodarowanie i właściwe utrzymanie zieleni na terenach innych niż tereny zieleni miejskiej leży w gestii władających terenem np. Spółdzielni Mieszkaniowych, Wspólnot, osób prywatnych.

Szczecin jest miastem o wysokim, bo przekraczającym 20% udziale terenów zieleni w strukturze użytkowania gruntów. Powierzchnia zieleni miejskiej wynosi ogólnie 530,47 ha, na co składają się parki o powierzchni 42 ha, cmentarze o powierzchni 193,87 ha, zieleńce – 55,2 ha, zieleń uliczna – 138,9 ha. Dodatkowo w granicach administracyjnych miasta znajdują się lasy miejskie o powierzchni 5 480,017 ha.

Spośród innych porównywalnych co do wielkości miast Polski, Szczecin wyróżnia wysoki współczynnik nasycenia zielenią w pasach drogowych. Wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych rosną zaawansowane wiekiem drzewa ozdobne min. z gatunków: klon zwyczajny, klon jawor, dąb czerwony, platan klonolistny, lipa drobnolistna i szerokolistna, brzoza brodawkowata i jarząb mączny, glediczja trójcieniowa.

W celu usprawnienia zarządzania istniejącą zielenią i poprawy jej jakości opracowane zostały programy realizacyjne Polityki utrzymania i rozwoju terenów zieleni tj.program konserwacji i bieżącego utrzymania istniejących terenów zieleni oraz program rozwoju terenów zieleni. Programy zostały przyjęte do realizacji Uchwałą Rady Miasta Szczecin. Programy zawierają zadania własne miasta Szczecin dotyczące konserwacji i bieżącego utrzymania zieleni oraz zadania dotyczące rozwoju terenów zieleni w szczególności zadania w sferze inwentaryzacji, klasyfikacji oraz koncepcji uzupełniania systemu zieleni miejskiej.

Na utrzymanie zieleni miejskiej w 2008r przeznaczono kwotę 7mln złotych, a na rok bieżący zaplanowano wydatkowanie 8,5 mln.

Środki finansowe przeznaczone na utrzymanie zieleni w mieście zabezpieczają istniejące potrzeby jedynie na poziomie podstawowym i realizację pojedynczych zadań inwestycyjnych np. „Remont nawierzchni na terenie zieleńca Jasne Błonia”, „Rewitalizacja pasów zieleni wzdłuż Al.Jana Pawła II”, „Zagospodarowanie terenu wokół jez.Słoneczne”

W celu sprawnego i efektywnego zarządzania i gospodarowania zielenią miejską konieczne jest zrealizowanie kluczowego zadania jakim jest inwentaryzacja istniejącej zieleni na terenie miasta. Zadanie to zostało ujęte w w/w programach realizacyjnych Polityki utrzymania i rozwoju terenów zieleni. Jako pierwszy etap planowane jest opracowanie koncepcji obszarowej jako wstęp do działań uzupełniania systemu zieleni miejskiej i jej rozwoju. Koncepcja zawierać będzie kierunki zmian systemu w celu osiągnięcia optymalnej ilości i jakości terenów zieleni z uwzględnieniem ciągłych zmian w układzie architektonicznym miasta. W kolejnych latach opracowywana będzie inwentaryzacja szczegółowa istniejącej zieleni ze wskazaniem działań w odniesieniu do konkretnego obiektu.

Realizacja całego zamierzenia wymaga zabezpieczenia dodatkowo środków finansowych w wysokości ok.1 mln złotych rocznie.


Interpelacja: Dot. stanu utrzymania zieleni miejskiej.
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/04/17, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/04/17 13:54:11
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/04/17 13:54:11 nowa pozycja