Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Tomasz Jarmoliński
- Data odpowiedzi:
- 2009/02/20
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Sprawozdanie i rozliczenie finansowe z realizacji programu w roku 2008
pn. "Wczesne wykrywanie raka płuc dla mieszkańców Gminy Miasta Szczecin"
1. Cel programu.
Celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu, a także poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.
2. Populacja, do której skierowany jest program.
Program jest skierowany do osób w wieku 55 - 65 lat wypalających codziennie 20 papierosów przez ostatnie 20 lat (tzw. 20 paczkolat). Program dotyczy mieszkańców Szczecina. Czas trwania programu wynosi 3 lata. Szacowana ilość osób objętych programem to około 4,5 tys. rocznie.
3. Realizacja programu.
Program w roku 2008 realizowany był od 11 marca do 31 grudnia przez Centrum koordynacyjne programu - Szpital Specjalistyczny im. prof. Alfreda Sokołowskiego mieszczącego się przy ul. A. Sokołowskiego 11 w Szczecinie. W realizacji programu wzięły udział również:
- Samodzielny Publiczny Szpital nr 1 w Szczecinie, ul. Unii Lubelskiej 1,
- Państwowy Szpital Kliniczny nr 2 w Szczecinie, al. Powstańców Wielkopolskich 72,
- Regionalny Szpital Onkologiczny w Szczecinie, ul. Strzałowska 22,
- Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia MSWiA w Szczecinie, ul. Jagiellońska 44,
- Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, ul. Arkońska 4.
4. Zakładane rezultaty.
Wysoko specjalistyczna diagnostyka zastosowana w programie pozwoli na nieporównywalne dotąd wczesne wykrywanie schorzeń płuc, a co za tym idzie, możliwość wczesnego podjęcia właściwego leczenia. Nie bez znaczenia jest także komfort psychiczny pacjenta, a także wymiar ekonomicznego rachunku kosztów leczenia zmian wcześnie wykrytych. Wyniki badania przestawiono na wykresach nr 2 i 3 oraz w raporcie sumarycznym (str. 3 sprawozdania)
5. Koszt programu.
W 2008 roku z zaplanowanych na realizację programu środków w wysokości 1 500 000 zł. wydano 1 241 003,09 zł. (rozliczenie przedstawione jest na str. 5 sprawozdania).
6. Liczba wykonanych badań.
W zakresie realizacji programu wykonano 3 645 badań tomografii komputerowej (opis graficzny przedstawiony jest na wykresie. 1, str. 2 sprawozdania).
Interpelacja: Dot. realizacji i rozliczenia programu z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia – wczesne wykrywanie raka płuc