przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Projektami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Nowak
Data odpowiedzi:
2008/06/24
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W dniu 24 stycznia 2005 roku Rada Miasta Szczecin uchwałą Nr XXXII/620/05 przyjęła Politykę wspierania rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego. Polityka wypracowana została przez Zespół powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta Szczecin Nr 481/03 z dnia 03 września 2003 r. i składający się z przedstawicieli pięciu szczecińskich uczelni publicznych oraz reprezentantów wyższych szkół niepublicznych, a także przedstawiciele Miasta. Treść Polityki uzyskała również aprobatę Kolegium Rektorów Województwa Zachodniopomorskiego.

Polityka wspierania rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego jest jedną z polityk, których realizacja leży nie tylko w gestii władz Miasta. Wdrażanie zadań wyznaczonych w Polityce opiera się na zasadach współpracy pomiędzy Miastem a środowiskiem akademickim Szczecina w pięciu obszarach. Jednym z nich jest wspieranie rozwoju nowoczesnych kierunków badań i kształcenia na poziomie wyższym w uczelniach poprzez:

  • tworzenie nowoczesnych kierunków badań i kształcenia,
  • studia podyplomowe umożliwiające zmianę zawodu i miejsca zatrudnienia,
  • uwzględnienie potrzeb Miasta przy uruchamianiu nowych kierunków kształcenia. 

Wyznaczone w Polityce działania kierunkowe ujęto w konkretne programy i projekty realizacyjne. Przedsięwzięcia w zakresie wspierania rozwoju nowoczesnych kierunków kształcenia wpisują się w szereg z nich, w tym m.in.:

  • Projekt N1.1. „Rozwój bazy lokalowej dla szkolnictwa wyższego”: prace nad opracowaniem i wdrażaniem Projektu polegały na przeprowadzeniu kompleksowej analizy stanu prawnego nieruchomości wskazanych w Projekcie i możliwości ich wykorzystania. W przypadkach gdzie, zgodnie z przeprowadzoną oceną, możliwe jest wsparcie uczelni w zakresie ich potrzeb związanych z rozwojem bazy (ukierunkowanych na poprawę standardów nauczania, ale też związanych z uruchamianiem nowych kierunków kształcenia), Miasto wspiera te działania m.in. poprzez sprzedaż nieruchomości w drodze bezprzetargowej;
  • Projekt N2.1. „Pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej”: pomoc w tworzeniu warunków dla pozyskiwania wysoko kwalifikowanych kadr, w tym przez zapewnienie mieszkań dla angażowanych kadr;
    czy też wiele innych zidentyfikowanych w Polityce i realizowanych przy wsparciu Miasta.

Z punktu widzenia programów i projektów zidentyfikowanych w Polityce zaistniała pilna potrzeba zintensyfikowanie prac nad realizacją zapisów Polityki i w tym celu w 2007 roku Prezydent Miasta Szczecin powołał Zespół ds. koordynowania realizacji Polityki po przewodnictwem prof. dr hab. inż. Ryszarda Getki Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni Politechniki Szczecińskiej. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele władz szczecińskich uczelni wyższych, przedstawiciele Prezydenta Miasta oraz Prezes Zarządu SPNT.

Jednym z zadań Zespołu jest ocena możliwości oraz sposobu realizacji istotnych z punktu widzenia Miasta zadań zidentyfikowanych w Polityce w zakresie:

  • tworzenia kierunków studiów i specjalności zgodnych z potrzebami szczecińskiego rynku pracy ale również zgodnych z możliwościami szczecińskiego środowiska akademickiego,
  • podejmowania działań w celu wykorzystania potencjału naukowego Szczecina dla celów związanych z rozwojem miasta, w tym m.in. uwzględnienia tematyki dotyczącej monitorowania stanu miasta w pracach badawczych, pracach doktorskich i magisterskich,
  • angażowania wybitnej kadry naukowej i badawczej z kraju i zagranicy,
  • współpracy w zakresie opieki nad uczniami wybitnie uzdolnionymi. 

W bieżącym roku przedmiotem prac Zespołu było m.in. wypracowanie metody wymiany informacji na temat podejmowanych przez Miasto i uczelnie przedsięwzięć rozwojowych i naukowo-badawczych wynikających z Polityki i programów realizacyjnych oraz uszczegółowienie wzajemnych oczekiwań w tym zakresie. Efektem tych prac będzie uruchomienie w najbliższym czasie na bieżąco aktualizowanej przez poszczególne uczelnie wspólnej strony internetowej informującej o potencjale akademickiego Szczecina.

Przedmiotem prac Zespołu było również uzgodnienie sposobu realizacji projektów wchodzących w skład Polityki, w tym Projektu N3.1. Zachodniopomorski Festiwal Nauki. W opinii członków Zespołu Festiwal powinien stać się jednym ze sztandarowych przykładów współpracy Miasta i szczecińskich uczelni ukierunkowanej na szeroko rozumianą promocję i przyciągnięcie przyszłych studentów, a zasadnicze kwestie, które mogą przyczynić się do wzmocnienia rangi i roli przedsięwzięcia to m.in. modyfikacja i uatrakcyjnienie formuły Festiwalu, czy też bardziej skuteczna promocja przedsięwzięcia – wspólna promocja wszystkich uczelni. Swoje propozycje Zespól zawarł w stanowisku, które zostanie jak najszybciej przekazane na ręce obecnego oraz przyszłego Przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wyższych Województwa Zachodniopomorskiego.

Prace Zespołu będą kontynuowane w nowym roku akademickim, co bezpośrednio związane jest również ze zmianą składu Zespołu z uwagi na wybory nowych władz poszczególnych uczelni.


Interpelacja: Dot. wsparcia szczecińskich uczelni wyższych w zakresie rozwoju kierunków studiów
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/06/25, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/06/25 11:41:15
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/06/25 11:41:15 nowa pozycja