Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Prezydent Miasta Piotr Krzystek
- Data odpowiedzi:
- 2009/12/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 25 listopada 2009 r. chciałbym Pana poinformować, że podwyższenie kapitału zakładowego w szczecińskich spółkach autobusowych ze środków budżetu Miasta nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej w rozumieniu art. 87 Traktatu Wspólnoty Europejskiej.
Zgodnie z art.87 Traktatu, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna ze wspólnym rynkiem w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi.
Zasada równości traktowania przedsiębiorstw publicznych i prywatnych oznacza, że dopłaty do kapitału zakładowego przedsiębiorstwa, dokonywane pośrednio lub bezpośrednio przez państwo w warunkach, które odpowiadają normalnym warunkom rynkowym, nie są kwalifikowane jako pomoc państwa. Trybunał Sprawiedliwości nakazuje w takim wypadku przeprowadzić test, czy w porównywalnych warunkach inwestor prywatny, o wielkości podobnej do jednostki zarządzającej sektorem publicznym, dokonałby wniesienia kapitału o tej samej wartości, opierając się na dostępnych informacjach i przewidywaniach dotyczących rozwoju w chwili dokonania inwestycji kapitału.
Każdorazowo Gmina Miasto Szczecin podwyższając kapitał zakładowy w szczecińskich spółkach autobusowych przeprowadza „test prywatnego inwestora”, z którego wynika, iż spółki z roku na rok poprawiają swoją sytuację finansowo-ekonomiczną (wskaźniki ekonomiczne), następuje rozwój Spółki poprzez zwiększenie majątku trwałego, poprawa jakości świadczonych usług, zwiększenie możliwości przewozowych, rozszerzenie oferty świadczonych usług szczególnie dla osób niepełnosprawnych, co oznacza, że spełniony jest warunek, iż prywatny inwestor zainwestował by kapitał w przedmiotowe spółki.
Ponadto zauważyć także należy, iż niezależnie od przesłanek z art. 87 TWE oraz wymogu przeprowadzenia „testu prywatnego inwestora”, istotny jest art. 73 TWE, w myśl którego zgodna z Traktatem jest pomoc, która odpowiada potrzebom koordynacji transportu lub stanowi zwrot za wykonanie pewnych świadczeń nierozerwalnie związanych z pojęciem usługi publicznej. W przedmiotowej sytuacji podkreślić należy, iż dokapitalizowanie szczecińskich autobusowych spółek ma na celu umożliwienie zakupu nowego taboru autobusowego, co z kolei jest nierozerwalnie związane z pojęciem transportu publicznego - usługi publicznej, jaką na rzecz Gminy świadczą szczecińskie spółki autobusowe.
Konkludując, skoro z analizy na podstawie „testu prywatnego inwestora wynika”, że inwestor prywatny w porównywalnych warunkach dokonałby wniesienia kapitału o tej samej wartości, to uznać należy, iż podwyższenia kapitału w szczecińskich spółkach autobusowych nie stanowią niedozwolonej pomocy publicznej w rozumieniu art.87 TWE.
Interpelacja: Dot. podwyższenia kapitału zakładowego w szczecińskich spółkach autobusowych ze środków budżetu miasta