przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2009/02/27
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W uzupełnieniu odpowiedzi (WGN/XV/RM/7144/176/09) na Pana zapytanie z dnia 13.02.2009r. dodatkowo informuję, że za stan placów zabaw zlokalizowanych na terenach zieleni miejskiej (parki, skwery zieleni) bezpośrednio odpowiada administrator tych terenów tj. Zakład Usług Komunalnych.
W ciągu całego sezonu, w zależności od potrzeb, prowadzone są remonty lub demontaże uszkodzonych urządzeń zabawowych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa bawiących się dzieci. Uszkodzenia urządzeń zabawowych w znacznej mierze wynikają z aktów wandalizmu.

W zależności od możliwości finansowych, znacznie uszkodzone urządzenia zabawowe są demontowane i wymieniane na bardziej trwałe, wandaloodporne (np. konstrukcje metalowe). W tego rodzaju urządzenia zabawowe został wyposażony w ubiegłym roku plac zabaw dla dzieci młodszych na terenie Parku Andersa.
W Polsce wymagania dotyczące wyposażenia placów zabaw i bezpieczeństwa użytkowników regulują następujące przepisy prawne:

  • Ustawa z dnia 12 grudnia 2003r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2003r. Nr 229, poz. 2275, ze zmianami),
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69),
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002r. Nr 75, poz. 690, ze zmianami)

Ponadto, wymagania dotyczące placów zabaw i bezpieczeństwa użytkowników są określone w Polskich Normach.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa na placach zabaw, właściciele lub zarządca jest zobowiązany do prowadzenia systematycznych przeglądów i do przechowywania odpowiedniej dokumentacji. Wymagane przeglądy to:

  • Regularna kontrola przez oględziny, przeprowadzana co 1 do 7 dni, zależnie od obciążenia obiektu, umożliwiająca ujawnienie zagrożeń będących wynikiem wandalizmu, zużycia lub warunków pogodowych, a także ocena stanu nawierzchni, czystości, kompletności konstrukcji, stwierdzenia ewentualnych braków elementów urządzeń oraz nadmiernego zużycia,
  • Kontrola funkcjonalna, przeprowadzana co 1 do 3 miesięcy, której celem sprawdzenie funkcjonalności i stabilności sprzętu i jego zużycia,
  • Coroczna kontrola podstawowa, polegająca na ocenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa, stanu fundamentów, nawierzchni, wpływu warunków atmosferycznych, wykrycia stanu rozkładu, korozji. Kontrola taka, może wymagać odkopywania lub wymontowania różnych części. Kontrola coroczna powinna być wykonywana przez osoby uprawnione do pełnienia czynności kontrolnych urządzeń technicznych.

Ponieważ urządzenia na placach zabaw są obiektami budowlanymi małej architektury użytkowej podlegają przepisom prawa budowlanego, co zobowiązuje do kontroli urządzeń do 5 lat przez niezależnego eksperta posiadającego uprawnienia budowlane.
W związku z powyższym, problem placów zabaw innych administratorów niż Gmina Miasta Szczecin z niesprawnymi urządzeniami oraz zagrażających bezpieczeństwu dzieci zostanie zgodnie z kompetencjami przekazany do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jednocześnie Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wystąpi do innych zarządców - Spółdzielni Mieszkaniowych z pismem informującym o obowiązkach zarządcy placów zabaw.


Interpelacja: Dot. poprawienia stanu bezpieczeństwa i estetyki placów zabaw dla dzieci w mieście Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/02/27, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/02/27 14:42:43
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/02/27 14:42:43 nowa pozycja