przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2009/06/25
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuje:

Ad. 1)
Przepisem prawnym, na podstawie którego Dyrektor Wydziału Oświaty UM Szczecin mógł wystąpić do nauczycieli zatrudnionych w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie z prośbą wyrażoną w piśmie z dnia 25 maja 2009 roku jest art. 5 ust. 7 pkt 1 oraz art. 34a ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 wraz ze zmianami):

„Art. 5. 7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. 
Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:
1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki (...)”.

”Art. 34a. 1. Organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów.
2. W zakresie wymienionym w ust. 1 nadzorowi podlega w szczególności:
1) (…)
2) przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów;
3) przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki.”

Wnikliwa analiza merytoryczna projektów arkuszy organizacyjnych obu szkół artystycznych nasunęła przypuszczenie, że organizacja pracy nauczycieli zatrudnionych w jednej i drugiej szkole artystycznej może doprowadzić do istotnego naruszenia przepisów dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - i tym samym – niewywiązywania się przez dyrektorów obu szkół artystycznych z ww. warunków prawnych. Wobec powyższego stwierdzam, że Dyrektor Wydziału Oświaty działał w ramach prawa i w intencji sumiennego wykonywania swoich obowiązków.

Ad. 2)
Przepisem prawnym, który określa maksymalny wymiar czasu pracy nauczycieli jest art. 35 ust. 1, art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). 
Zgodnie z art. 42 ust. 1 czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Na tygodniową normę składa się pensum dydaktyczne (zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz) oraz inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły. W tak ustalonym czasie pracy nauczyciel ma także obowiązek przygotować się do zajęć, samodzielnie się kształcić i doskonalić zawodowo. Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje – ponadto - 5 – dniowy tydzień pracy. Kolejnym ograniczeniem dotyczącym czasu pracy nauczyciela jest art. 35 ust. 1 wymienionej ustawy.

Ad. 3)
Uważam, że występowanie z pismem do nauczycieli zatrudnionych w jednej i drugiej szkole artystycznej z prośbą o określenie, w której placówce będą zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, a w której jedynie na 0,5 etatu nie stanowi próby wywierania niedozwolonej presji naruszającej prawo. Należy pamiętać, że projekty arkuszy organizacyjnych szkół i placówek oświatowych Miasta Szczecin zatwierdza – z upoważnienia Prezydenta Miasta – Dyrektor Wydziału Oświaty. Zatwierdzając arkusz, dyrektor ww. komórki organizacyjnej UM Szczecin, stwierdza, że zaplanowana organizacja pracy szkoły przez jej kierownika (dyrektora szkoły) spełnia wszystkie wymagania określone w przepisach prawa oraz gwarantuje „wysoką jakość świadczenia pracy” przez jej pracowników. Dyrektor szkoły nie musi wiedzieć, że dany pracownik zatrudniony w szkole, realizuje zajęcia dydaktyczno - wychowawcze również w innych placówkach oświatowych. Musi mieć jednak pewność, że nauczyciel wywiązuje się z 40 – godzinnego tygodnia pracy. Organ prowadzący – analizując wszystkie projekty arkuszy organizacyjnych szkół i placówek oświatowych Miasta Szczecin – tę część nadzoru pedagogicznego prowadzonego przez dyrektora szkoły wspiera i – jeśli sytuacja tego wymaga – ingeruje.


Interpelacja: Dot. pisma Dyrektora Wydziału Oświaty UM w Szczecinie Pani Lidii Rogaś dotyczącego ponadwymiarowego zatrudnienia nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/06/26, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/06/26 09:50:47
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/06/26 09:50:47 nowa pozycja