Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Projektami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Nowak
- Data odpowiedzi:
- 2009/06/09
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie budowy Centrum Rewitalizacji Śródmieścia utworzonego na bazie Szkoły Podstawowej Nr 54 tzw. „Maciusia” informuję, co następuje:
Przedstawiona przez Pana oraz Panią Zofię Mirkiewicz propozycja budowy Centrum Rewitalizacji Śródmieścia przy Szkole Podstawowej nr 54 zakłada jego lokalizację w pomieszczeniach powstałych po nadbudowie dwóch skrzydeł budynku szkoły oraz łącznika prowadzącego do sali gimnastycznej. Uzyskana w ten sposób łączna powierzchnia Centrum wynosiłaby zatem ok. 1.560 m2. Bilans tej powierzchni przedstawia się następująco (w załączeniu plan sytuacyjny szkoły):
- skrzydło A podniesione o jedną kondygnację: 360 m2,
- skrzydło B podniesione o dwie kondygnacje: 810 m2,
- łącznik C podniesiony o trzy kondygnacje: 390 m2.
Z ekspertyzy budowlanej wynika, iż nadbudowa skrzydła A skutkująca koniecznością wymiany stropu dachu, przebudową klatki schodowej oraz ingerencją w konstrukcję parteru pozwoli na uzyskanie jedynie ok. 360 m2 powierzchni, z czego 1/3 należy przewidzieć na komunikację i konstrukcję. Oznacza to, że na pomieszczenia proponowanego Centrum Rewitalizacji Śródmieścia pozostałoby ok. 240 m2 powierzchni użytkowej. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że skrzydło A na całej długości styka się z oficyną i budynkiem frontowym nr 13 przy ul. Obrońców Stalingradu. Takie sąsiedztwo utrudnia możliwości zapewnienia prawidłowego doświetlenia i przewietrzania pomieszczeń.
Proponowane przez Pana wykorzystanie istniejącego schronu pod budynkiem szkoły dla celów parkingu nie jest możliwa ze względów funkcjonalnych. Schron jest obiektem zbiorowego przebywania w wypadku zagrożenia i, zgodnie z informacją Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, nie może być przeznaczony na parking. Planowany w kwartale nr 21 parking podziemny został zaprojektowany z ominięciem budynku szkoły.
Jednocześnie zwracam uwagę, że nadbudowa skrzydła B byłaby nieracjonalna ekonomicznie - wymagałaby nie tylko wzmocnienia fundamentów, ale równie kosztownej ingerencji w konstrukcję całego skrzydła. Fakt ten jest istotny w sytuacji ograniczonych możliwości gminy przy stosunkowo niewielkim poziomie wsparcia ze środków unijnych. Środki te będą dostępne w formie bezzwrotnej (50-procentowa dotacja do kosztów kwalifikowanych) lub w formie zwrotnej (kredyt – Inicjatywa JESSICA).
W świetle wymienionych powyżej uwarunkowań budowa Centrum Rewitalizacji Śródmieścia przy Szkole Podstawowej nr 54 nie znajduje uzasadnienia.
Interpelacja: Dot. budowy Centrum Rewitalizacji Śródmieścia