przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2010/02/25
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

położonej przy ul. Narciarskiej 5a, zabudowanej zabytkowym obiektem – Wieżą Bismarcka uprzejmie informuję, że:

  1. Zgodnie z procedurą zbywania nieruchomości gminnych, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, sprawa zbycia nieruchomości została przedłożona Stałym Komisjom Rady Miasta, po wcześniejszym skompletowaniu opinii jednostek opiniodawczych Urzędu Miejskiego.
    Wykaz Nr 24/99 dotyczący między innymi przedmiotowej nieruchomości został przekazany do Biura Rady Miasta w dniu 10.02.1999r. celem rozpatrzenia i wydania opinii przez Komisje Stałe RM.
    Możliwość oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste wraz ze sprzedażą obiektu usytuowanego na gruncie w drodze przetargu ustnego nieograniczonego pozytywnie zaopiniowała Komisja Budownictwa Planowania Przestrzennego i Mieszkalnictwa. Pozostałe Komisje RM nie wypowiedziały się w sprawie zbycia.
  2. W dniu 04.07.2000r. została podjęta Uchwała Nr 386/2000 Zarządu Miasta Szczecina w sprawie oddania w drodze przetargu ustnego nieograniczonego
    w użytkowanie wieczyste zabudowanej gminnej nieruchomości gruntowej, położonej w Szczecinie przy ul. Narciarskiej 5 „a” wraz ze sprzedażą budynku usytuowanego na tym gruncie, ustalenia jej ceny oraz wysokości wadium. Uchwała ta ustalała warunki zbycia nieruchomości. Wykonanie uchwały Zarząd Miasta powierzył Dyrektorom Wydziałów: Gospodarki Nieruchomościami oraz Rozwoju Gospodarczego i Promocji.
    Zgodnie z uzasadnieniem do Uchwały zbycie nieruchomości miało na celu przede wszystkim „szybkie zabezpieczenie wnętrza przed dalszą dewastacją
    i zniszczeniem”. Uchwałę podpisał Prezydent Miasta Pan Marek Koćmiel.
  3. Na podstawie Uchwały 386/2000 Zarządu Miasta Szczecina został sporządzony przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Wykaz Nr 101/2000 -przekazany do publicznej wiadomości na okres 21 dni.
    Wykaz zawierał informacje zgodne z art. 35 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. (Dz.U. z 1997r. Nr 115, poz. 741 z póź. zm.) Wykaz podpisał Dyrektor Wydziału Pan Krzysztof Gajewski
  4. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy jak wyżej zostało przygotowane ogłoszenie o przetargu. Ogłoszenie zawierało wszystkie informacje zawarte w wykazie. Ogłoszenie podpisał Wiceprezydent Miasta Pan Jan Dużyński .
  5. Procedurą przetargową zajmował się Wydział Rozwoju Gospodarczego i Promocji. Dyrektorem Wydziału był Pan Ryszard Tosiek.
  6. Przetarg przeprowadziła Komisja Przetargowa powołana przez Zarząd Miasta Szczecina Uchwałą Nr 611/2000 z dnia 03.10.2000r., zgodnie z § 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998r. w sprawie określania szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy Uchwała została podpisana przez Wiceprezydenta Miasta Pana Dariusza Wieczorka.
    W skład Komisji wchodzili przedstawiciele wydziałów biorących udział w przygotowaniu nieruchomości do przetargu ( Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji, Wydziału Urbanistyki i Architektury) oraz Radny Miasta.
    Zadaniem Komisji Przetargowej zgodnie z ww. Rozporządzeniem było wykonywanie czynności związanych z przeprowadzeniem przetargu: sprawdzenie wpłat wadiów, kwalifikacja oferentów do przetargu na podstawie złożonych przez oferentów dokumentów, przeprowadzenie, rozstrzygnięcie i spisanie protokołu z przetargu. Komisja Przetargowa przeprowadziła przetarg zgodnie z przepisami na warunkach ustalonych w ogłoszeniu o przetargu.
    Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami o której mowa jak wyżej, podstawą do zawarcia umowy jest protokół z przeprowadzonego przetargu, na podstawie którego treść umowy notarialnej jest sporządzona przez notariusza. Umowa notarialna została podpisana przez nabywcę nieruchomości i pełnomocnika gminy w kancelarii notarialnej Pani Dobrosławy Kuniewicz.
  7. Nieruchomość była wystawiana do przetargu dwukrotnie: 19.10.2000r. i 15.02.2001r. W pierwszym przypadku przetarg zakończył się ze skutkiem negatywnym z uwagi na brak oferentów. W drugim przetargu jedynym oferentem był Pan Adam Kałuski.
  8. Nieruchomość została przygotowana do zbycia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Umowa nie zawierała terminów rozpoczęcia i zakończenia remontu, ponieważ nie były one wymagane przepisami prawa.
  9. Wszystkie etapy przygotowania nieruchomości do zbycia były opiniowane przez radców prawnych Gminy Szczecin.
  10. Biorąc pod uwagę powyższe nie ma podstaw do wyciągania konsekwencji służbowych wobec osób prowadzących sprawę.
  11. Poprzez drogę sądową Gmina Miasto Szczecin próbowała odzyskać przedmiotową nieruchomość, jednakże wyrokiem sądu I i II instancji oddalone zostało powództwo GMS o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego z Panem Kałuskim. Obecnie będą rozważane inne możliwości odzyskania „wieży Bismarcka”.

Interpelacja: Dot. Wieży Bismarcka
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/03/01, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2010/03/01 10:26:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2010/03/01 10:26:58 nowa pozycja