Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2008/02/20
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na interpelację Pana Przewodniczącego z dnia 5 lutego 2008 r., Nr 0057/624/08, w sprawie rozbudowy Apteki "Panaceum", zlokalizowanej przy ul. Staromłyńskiej 21, uprzejmie wyjaśniam co następuje:
Od 2002 r. Apteka "Panaceum" Sp. z o.o. jest najemcą lokalu o powierzchni 136,81 m2, stanowiącego część nieruchomości przy ul. Staromłyńskiej 21.
Powołując się na potrzebę dostosowania lokalu do obowiązujących wymagań, Apteka "Panaceum Sp. z 0.0. w dniu 8 września 2006 r. wystąpiła do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta o wydanie warunków zabudowy, na część działki przy ul. Staromłyńskiej 21 przylegającej do istniejącego budynku, a stanowiącej własność Gminy Miasto Szczecin.
Decyzją z dnia 22 września 2006 r. WUiAB umorzył postępowanie, jako bezprzedmiotowe, m. in. ze względu na zakaz powiększania kubatury obiektu w sposób niezgodny z planem zagospodarowania terenu.
W wyniku odwołania wnioskodawcy i uchylenia powyższej Decyzji przez Wojewódzkie Kolegium Odwoławcze, WUiAB Urzędu Miasta w dniu 4 kwietnia 2007 r. wydał Decyzję Nr 245/07 o warunkach zabudowy.
W treści decyzji zawarto pouczenie, że nie rozstrzyga ona spraw związanych z prawem własności, zaś warunkiem ubiegania się o pozwolenie na budowę będzie uzyskanie prawa do dysponowania własnością na cele budowlane.
W dniu 28 czerwca 2007 r. Apteka "Panaceum" Sp. z 0.0. wystąpiła do dyrektora Miejskiego Zakładu Obsługi Gospodarczej, zarządzającego nieruchomością w imieniu Gminy Miasto Szczecin, o wyrażenie zgody na wydzierżawienie działki o pow. 67,80 m2 w celu rozbudowy istniejącej apteki.
MZOG nie przychylił się do powyższego wniosku z następujących względów:
- obszar, obejmujący przychodnię przy ul. Staromłyńskiej 21 jest wpisany do rejestru zabytków,
- nieruchomość jest częścią obszaru ścisłego centrum, co w konsekwencji może powodować konieczność istotnych zmian w istniejącej zabudowie, w tym także rozbiórki niektórych obiektów.
Pozytywne dla wnioskodawcy opinie - Wydziału Zdrowia UM oraz Rady Osiedla - oznaczają w swojej istocie jedynie brak przeciwwskazań do rozbudowy apteki, z punktu widzenia zadań tych jednostek i nie mogą stanowić czynnika przesądzającego w niniejszej sprawie.
Pragnę ponadto poinformować, że trwają obecnie zaawansowane prace nad projektem nowelizacji Uchwały Nr XLIII/842/05 Rady Miasta Szczecin z dnia 27 września 2005 r. w sprawie zasad gospodarowania mieniem Gminy Miasto Szczecin w celu wykonywania zadań z zakresu ochrony zdrowia.
W myśl przyjętych założeń nieruchomości objęte wymienioną Uchwałą (w tym nieruchomość przy ul. Staromłyńskiej 21) będą mogły być przedmiotem 30-letniej dzierżawy bądź sprzedaży podmiotom świadczącym usługi z zakresu opieki zdrowotnej.
Ewentualna zgoda Miasta jako właściciela obiektu na jego dalszą rozbudowę byłaby zatem przedwczesna, z uwagi na brak wiążących rozstrzygnięć odnośnie dalszego sposobu gospodarowania mieniem, ponadto komplikowałaby sytuację prawną nieruchomości i niosła ryzyko roszczeń odszkodowawczych z tytułu nakładów poniesionych przez inwestora.
Interpelacja: Dot. rozbudowy apteki "PANACEUM"