Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Robert Szych Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki
- Data odpowiedzi:
- 2009/12/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytania w sprawie pobierania opłat za parkowanie pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie poza miejscami wyznaczonymi wyjaśniam co następuje.
Zakres przedmiotowy poboru opłat za parkowanie pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania określony został uchwałą nr XV/411/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2007 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Szczecin oraz sposobu jej pobierania (ze zm.). Powołana uchwała określa czas w jakim parkowanie jest płatne, stawki opłat i zasady ich uiszczania oraz wytycza granice strefy.
Zgodnie z dyspozycją § 58 ust 4 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393) Strefa Płatnego Parkowania w Mieście Szczecin wyznaczona jest pionowymi znakami drogowymi D-44 „strefa parkowania” oraz znakami D-45 „koniec strefy parkowania”. Z zapisu § 58 ust 4 powołanego powyżej rozporządzenia jednoznacznie wynika, iż znak D-44 „strefa parkowania” oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu pobierana jest opłata. W strefie tej zabroniony jest postój pojazdu bez wniesienia opłaty, z wyjątkiem postoju pojazdów osób lub jednostek, dla których ustalona została zerowa stawka opłaty, oraz postoju pojazdów komunikacji publicznej na wyznaczonych dla nich miejscach. Znak D-45 „koniec strefy parkowania” oznacza wyjazd z takiej strefy.
Postanowienia wskazanego przepisu nie zawierają przesłanek ograniczających jego zastosowanie do wybranych miejsc, opłata dotyczy każdego pozostawionego w obszarze strefy pojazdu niezależnie od miejsca jego postoju. Opłacie podlega zarówno postój pojazdu pozostawionego w strefie zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawo o ruchu drogowym, jaki i postój pojazdu dokonany z naruszeniem niniejszych przepisów. Użytkownik pojazdu, który dokonuje postoju z naruszeniem przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, oraz w miejscach do tego nie przeznaczonych naraża się na dodatkową odpowiedzialność.
Ponadto dla właściwego określenia dyspozycji zawartej w przywołanym przepisie istotne jest rozumienie pojęcia „strefy”. Słownik języka polskiego pod pojęciem strefy rozumie obszar wydzielony z większego obszaru ze względu na charakterystyczne cechy. W rozpatrywanej sprawie cechą charakterystyczną wydzielonej strefy jest znaczny deficyt miejsc postojowych, przesłanka wynikająca z art. 13b ust 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publiczny (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115), stanowiąca podstawę ustalenia strefy płatnego parkowania.
Interpelacja: Dot. opłat za parkowanie w miejscach niewyznaczonych do parkowania