Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2008/04/29
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na zapytanie w sprawie projektu uchwały nr 123/08 uprzejmie informuję, że:
- Cytowany w zapytaniu zapis zawarty w § 1 ust. 3 projektu uchwały: „w wybranej przez rodziców szkole specjalnej” oznacza, iż uczniowie będą mogli kontynuować naukę w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 2 wchodzącej w skład SOSW Nr 2 przy ul. Jagiellońskiej 65 w Szczecinie lub w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 1 wchodzącej w skład SOSW Nr 1 przy ul. Polickiej 3 w Szczecinie.
- Cytowany w zapytaniu zapis zawarty w uzasadnieniu projektu uchwały: „zmiany organizacji Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 2” związany jest z planami wcielenia w strukturę SOSW Nr 2 Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej Nr 16, która powiększy swoją ofertę profili kształcenia zawodowego umożliwiając uczniom likwidowanej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej Nr 17 kontynuację nauki w dotychczasowych zawodach. Wiąże się to ze zwiększeniem liczby oddziałów klas I – III. Planowane przejście uczniów likwidowanej SPdP Nr 3 do SPdP Nr 2 w SOSW Nr 2 również wiązało się będzie ze zwiększeniem liczby oddziałów. Organizacja placówki zmieni się również poprzez uruchomienie działalności tzw. „klubu”, który zgodnie z planami ma oferować zajęcia pozalekcyjne wychowankom SOSW Nr 2 oraz ofertę aktywizującą absolwentów tej placówki.
- Cytowany w zapytaniu zapis zawarty w uzasadnieniu projektu uchwały: „możliwa jest zmiana aranżacji i adaptacja pomieszczeń do potrzeb zmienionej organizacji” nie oznacza planów radykalnej przebudowy żadnego z obecnie użytkowanych budynków bazy SOSW Nr 2.
- Cytowany w zapytaniu zapis zawarty w uzasadnieniu projektu uchwały: „dostępność miejsc w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Nr 2 dla uczniów ze Szczecina będzie pełna” jest zapewnieniem, że po przeprowadzonych zmianach Prezydent Miasta Szczecin będzie mógł nadal, jako starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w pełni realizować wnioski rodziców zapewniając młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym odpowiednią formę kształcenia ponadgimnazjalnego. Nie oznacza to dyskryminacji uczniów z innych powiatów, dla których Prezydent Miasta Szczecin nie jest starosta właściwym ze względu zamieszkania – odpowiedzialnym za zapewnienie odpowiedniej formy kształcenia. Ponadto informuję, że z przeprowadzonej analizy wynika, iż w bieżącym roku szkolnym szczecińskie gimnazja może ukończyć 41 uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim – co pozwala zaplanować 3 oddziały klas I zasadniczej szkoły zawodowej (w ZSZS Nr 1) oraz 13 uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym – 2 oddziały szkoły przysposabiającej do pracy (w SOSW Nr 1 i SOSW Nr 2). Nadmieniam, że w podanej wyżej liczbie uwzględnieni są uczniowie III klas szczecińskich gimnazjów zamieszkali zarówno na terenie naszego powiatu, jak i poza nim.
Interpelacja: Dot. projektu uchwały nr 123/08 w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr l w Szczecinie, ul. Kolumba 88A, likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 17 wchodzącej w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Czesława Piskorskiego w Szczecinie, ul. Jagiellońska 65 oraz włączeni zasadniczej szkoły Zawodowej Specjalnej nr 16 im. Jana Pawła II w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 im. Czesława Piskorskiego w Szczecinie, ul. Jagiellońska 65 i zmiany organizacji Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 im. Czesława Piskorskiego w Szczecinie, ul. Jagiellońska 65