Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2009/10/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na interpelację przesłaną przez Biuro Prezydenta Miasta pismem znak: BPM-I/IŁ/0057/206/09 z dnia 13 października 2009 roku w sprawie skutków realizacji obowiązkowych i nieodpłatnych zajęć wynikających z nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela art. 42 ust. 2 pkt 2 w szkołach i placówkach publicznych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin informuję, że zgodnie ze stanowiskiem MEN w sprawie sposobu wykonania przepisu art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b Karta Nauczyciela (aktualizacja z dnia 8 października 2009 roku), podjęcie decyzji w kwestii rodzaju zajęć, które będą realizowane w szkole w ramach godzin, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b Karty Nauczyciela, przydzielenie tych godzin do realizacji poszczególnym nauczycielom oraz rozliczanie tych godzin, należy do kompetencji dyrektora szkoły.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia MENiS z dnia 12 lutego 2002 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, godziny do dyspozycji dyrektora, wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b Karty Nauczyciela, to zajęcia zwiększające szanse edukacyjne uczniów, przeznaczone na pracę z uczniem zdolnym lub z uczniem mającym trudności w nauce oraz zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. To zajęcia wychodzące naprzeciw indywidualnym potrzebom uczniów poprzez udzielanie im pomocy w przezwyciężaniu trudności, rozwijaniu zdolności lub pogłębianiu zainteresowań. W ramach tych godzin, szkoła podstawowa i gimnazjum, może rozszerzyć ofertę świetlicy.
W interpelacji z dnia 30 września 2009 roku (Nasz znak: WOś-I/KG/0057/53/09) dotyczącej sposobu realizacji obowiązkowych i nieodpłatnych zajęć wynikających z nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela art. 42 ust. 2 w szkołach i placówkach publicznych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin, przedstawiono analizę wykorzystania godzin z podziałem na poszczególne typy szkół.
Z analizy tej wynika, że nie są to obowiązkowe zajęcia edukacyjne, doraźne zastępstwa, nauczanie indywidualne czy też opieka nad uczniami podczas ich dowozu do szkoły.
Interpelacja: Dot. skutków realizacji obowiązkowych i nieodpłatnych zajęć wynikających z nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela art.42 ust.2 pkt 2 w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Szczecin, w świetle komunikatu MEN w sprawie sposobu wykonania przepisu art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela