przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Kultury
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2010/08/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W nawiązaniu do Pańskiego zapytania z dnia 26 lipca 201 Or. przekazuję poniżej odpowiedzi na poszczególne pytania:

1. W jaki sposób miasto monitoruje i wspiera działalność indywidualnych artystów ?

Wspieranie działalności artystycznej indywidualnych artystów z budżetu miasta odbywa się za pośrednictwem miejskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych prowadzących działalność kulturalną. Organizacje zgłaszają swoje projekty do konkursów ogłaszanych przez Gminę Miasto Szczecin na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki. Artyści składają też do Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków wnioski indywidualnie, które są realizowane w miarę naszych możliwości.
Osoby posiadające dyplom szkoły artystycznej lub dorobek twórczy mogą również otrzymać lokal do prowadzenia działalności artystycznej. Miasto Szczecin posiada w budynkach komunalnych pulę 46 lokali na wynajem z przeznaczeniem na pracownie artystyczne. Lokali tych nie można wykupić, a ich przydział odbywa się w drodze konkursu. W komisji przydzielającej zasiadają przedstawiciele związków twórczych działających w Szczecinie. Przydział pracowni odbywa się w przypadku kiedy dotychczasowi najemcy rezygnują bądź zwalniają lokale.
Dla uzdolnionej artystycznie młodzieży i studentów szkół artystycznych przyznawane są raz w roku Stypendia Artystyczne Miasta Szczecin. Istnieje również projekt uchwały Rady Miasta w sprawie stypendiów twórczych. Jednak dotychczas nie został on skierowany pod obrady komisji kultury z uwagi na to, że podobny program stypendialny jest już od kilku lat realizowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

2. Jakie są formy współpracy z artystami?

Miasto Szczecin wspiera programy wystawiennicze realizowane przez Stowarzyszenie Miejsce Sztuki - Officyna, Galerię 13 Muz, Ośrodek Teatralny Kana, Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu, Willę Lentza czy inne placówki. Miasto promuje szczecińskich twórców przy okazji realizacji programów współpracy międzynarodowej.
Szczeciński debiut Pani Moniki Szpener odbył się w Klubie Storrady, którego działalność miasto wspiera od lat. W finansowanej przez Miasto galerii - Miejsce Sztuki Officyna - rzeźbiarka pokazała swoje trzy wystawy indywidualne. Zaraz po przyjeździe do Szczecina, w 2005 roku otrzymała pracownię przy al. Papieża Jana Pawła II, jednak po kiiku miesiącach zrezygnowała z lokalu ze względu na zły stan techniczny i wysokie koszty remontu. W 2009 roku Pani Monika Szpener została zaproszona do programu stypendialnego pt. „Transfer Polska II", który polegał na trzymiesięcznym pobycie w rezydencji dla artystów przy Galerii Am Schafhof we Freisingu (Monachium) w celu przygotowania wspólnej wystawy 3 polskich i 3 niemieckich artystów. Zrealizowano dwie edycje wymiany stypendialnej, w pierwszej i drugiej połowie 2009 roku. Każdy z artystów otrzymywał co miesiąc honorarium na utrzymanie i zakup materiałów do pracy w wysokości ok. 750- 1000 euro. Miasto Szczecin sfinansowało pobyt i honoraria dla 6 artystów z Niemiec, władze Bawarii pokryły koszty pobytu i honorarium dla 6 artystów ze Szczecina. Pani Monika Szpener brała również udział w pracach rekonstrukcyjnych niemieckich nagrobków w tym popiersia burmistrza Hermanna Hakena i jego żony: dla tworzonego m.in. z funduszy Gminy Miasto Szczecin lapidarium na terenie Cmentarza Centralnego. Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie, które współpracuje z Panią Moniką Szpaner, było wielokrotnie beneficjentem dotacji z miasta. W tym roku otrzymało 10.000 zł. na przygotowanie studium do odtworzenia rzeźby Barlacha „Matka Ziemia", a wykonawcą będzie Monika Szpener.

3. Dlaczego nikt z wydziału nie zareagował , jeśli nie w czasie, kiedy rzeźbiarka działała w Szczecinie, to po smutnym wydarzeniu dewastacji jej pracy?

4. Czy ktoś z władz miasta zaprosił Panią Moniką Szpener na spotkanie, by zaproponować jej pozostanie w mieście ?

Odpowiadając na powyższe pytania, uprzejmie informuję, że spotkałem się z Panią Moniką Szpener w Urzędzie Miasta w dniu 16 lipca 2010 r. Rozmowa odbyła się z udziałem dyrektora Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Pani Agaty Stankiewicz. Podczas dyskusji poruszyliśmy wieie tematów związanych ze środowiskiem artystycznym w naszym Mieście. Rozmawialiśmy również na temat możliwości rozwoju zawodowego oraz o sposobach i możliwościach uniknięcia w przyszłości podobnych nieprzyjemnych zdarzeń dewastacji rzeźb. Pani Monika otrzymała także informację o procedurze uzyskania pracowni artystycznej. W chwili obecnej można składać wypełnione wnioski, których wzór znajduje się na stronie Urzędu Miasta pod adresem: www.eurzad.szczecin.pl. Pod koniec sierpnia lub na początku września 201 Or. planowane jest posiedzenie komisji przydzielającej pracownie. Do dyspozycji komisji są trzy lokale, w tym jedna pracownia rzeźbiarska. Pani Monika Szpener może ubiegać się o przyznanie lokalu.
 


Interpelacja: Dot. reakcji prezydenta na dewastację pracy M. Szpener.
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2010/08/04, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stachowicz- Dąbrowska, wprowadził/a: Katarzyna Stachowicz, dnia: 2010/08/04 14:07:29
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Stachowicz 2010/08/04 14:07:29 nowa pozycja