przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Kultury
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2013/03/13
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację z dnia 27 lutego 2013 r. (znak: BPM-I-0003.998.2012.KR) w sprawie Regulaminu Filii Bibliotecznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie informuję uprzejmie, że o ustosunkowanie się do zaproponowanych przez Pana Radnego zmian w tym regulaminie poproszony został Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Marcinowski. Z wyjaśnień przedstawionych przez Pana Dyrektora wynika jednoznacznie,  że postanowienia regulaminu mają oparcie w obowiązujących przepisach prawa.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993, z późn. zm.) „osoba przebywająca  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie”. Oznacza to, że wprowadzony w regulaminie wymóg udokumentowania podstawowych danych czytelnika, w tym jego adresu zameldowania, nie stanowi żadnego nadużycia i nie może być traktowany jako nieuzasadnione ograniczenie dostępu do materiałów bibliotecznych. Przeciwnie – w przypadku uporczywego uchylania się czytelnika od obowiązku zwrotu np. wypożyczonych książek Biblioteka, nie mając wiedzy  o miejscu jego zameldowania, nie byłaby w stanie skutecznie dochodzić swoich roszczeń.  Uwaga Pana Radnego o teoretycznie możliwym wykreślaniu lub niezapisywaniu  do Biblioteki osób bezrobotnych nie znajduje odzwierciedlenia w stosowanej praktyce. Regulamin MBP poprzestaje wyłącznie na obowiązku pozyskania od czytelnika informacji dotyczącej zawodu, co sprowadza się do wyrażenia słownej deklaracji typu : „nauczyciel”, „emeryt”, „student” albo np.: „brak zawodu”. Taka deklaracja nie jest weryfikowana  i wystarcza do zapisu. Obowiązek pozyskiwania tego rodzaju danych wynika z wymogów formularzy sprawozdawczych określonych rozporządzeniami Rady Ministrów w sprawie programu badan statystycznych statystyki publicznej (Dz.U. z 2012 r. poz. 1391, Dz.U.
z 2011 r., Nr 173, poz. 1030, Dz.U. z 2011 r., Nr 173, poz. 1030).

Propozycja Pana Radnego, aby Miejska Biblioteka Publiczna pozyskiwała zamiast adresu zameldowania czytelnika jedynie adres zamieszkania, byłaby możliwa do wprowadzenia przy założeniu fakultatywności podania takich informacji. System informatyczny Biblioteki dostosowany jest do zapisu innych adresów fakultatywnie podawanych przez czytelnika,  w tym: adresu zamieszkania, do korespondencji czy adresu mailowego. Jednak zmiana dotychczasowego wymogu i dokonanie korekty regulaminu możliwe będą po wejściu  w życie ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. Nr 217, poz. 1427  z późn. zm.), która przewiduje m.in. zniesienie obowiązku meldunkowego z dniem 1 stycznia 2016 r.
 


Interpelacja: Dot. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/03/14, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2013/03/14 09:22:17
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2013/03/14 09:22:17 nowa pozycja