Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2013/09/30
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację z dnia 16 września 2013 r. (przesłaną pismem znak: BPM-I-0003.201.2013.IŁ) w sprawie programu działania Trafostacji Sztuki do końca bieżącego roku oraz planów programowych na rok 2014 przedstawiam poniżej szczegółowe informacje na ten temat, opracowane w oparciu o dane pochodzące od wymienionej wyżej instytucji kultury. Aktualnie potwierdzone plany kuratorskie Trafostacji Sztuki w Szczecinie przewidują realizację następujących projektów:
Westival – 25.10-17.11.2013. Kuratorzy: Architecture Snob (Tomasz Malkowski
i Marcin Szczelina); prezentowana w Trafostacji partnerska wystawa, której organizatorem jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie nawiązuje do tytułu tegorocznej edycji festiwalu architektury: „WESTIVAL Made in… architektura narodowa?”. Wystawa będzie okazją do zastanowienia się nad sensem istnienia architektur narodowych w czasach totalnej globalizacji.
Wystawa New Sculpture – 22.11.2013-15.12.2013. Opiekunowie projektu: Christian Jankowski, Małgorzata Kopczyńska, Ked Olszewski. New Sculpture stanowi międzynarodowy projekt studencki odbywający się na zasadzie interwencji artystycznych w przestrzeni publicznej – w Warszawie i Berlinie w ciągu całego 2013 roku. Uczestnikami projektu są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie (studenci Christiana Jankowskiego) oraz studenci Akademii Sztuki w Szczecinie (studenci Małgorzaty Kopczyńskiej i Keda Olszewskiego). Wystawa obejmie prezentację prac studentów obu ww. uczelni artystycznych.
Wystawa Tribute to Moda Polska - 23.11.2013-07.12.2013. Kurator: Agata Ubysz. Artyści: Dorota Buczkowska, Karol Komorowski, Anna Orłowska, Joanna Pawlik, Tadeusz Rolke, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik, Grzegorz Wełnicki, Magda Wunsche, Paweł Żukowski. Będzie to wystawa gościnna prezentowana w Trafostacji Sztuki na zasadach partnerstwa. Organizatorzy wystawy - partnerzy: ArtBazaar i galeria Lookout w Warszawie). Ten projekt wystawienniczy nie jest tylko zbiorem prac fotografów fotografujących modę, ale punktem wyjścia dla ich poszukiwań na temat mody. Na wystawie prezentowane będą prace zarówno legend polskiej fotografii, uznanych już twórców, jak młodych artystek i artystów.
Wystawa PLUG IN – 13.12.2013. kurator: Justyna Werbel. Artysta: w negocjacjach. PLUG IN to nowy Project Room powstający w Trafostacji, którego zadaniem będzie prezentacja i promocja młodych artystów lub studentów wydziałów sztuk pięknych. W roku 2014 wernisaże w Project Room PLUG IN staną się częścią szerszego projektu
pt. „Trafo weekend”.
Wystawa podsumowująca pierwszą odsłonę programu rezydencjalnego – 13.12.2013-05.01.2014. Program rezydencjalny to projekt własny Trafostacji – we współpracy
z Momentum Worldwide Berlin kuratorowany i współtworzony kuratorsko przez obie instytucje. Polskim partnerem organizacyjnym projektu jest Stowarzyszenie Klub Storrady. Ideą projektu jest zaproszenie polskich oraz niemieckich artystów na rezydencję artystyczną do Szczecina i do Berlina. Wynikiem rezydencji artystycznych realizowanych równolegle w Polsce i Niemczech są prezentowane równolegle w obu krajach wystawy (w Trafostacji i w Momentum). Projekt skierowany jest zarówno do publiczności miejscowej, jak i międzynarodowej. Dokumentacja zaprezentowana zostanie w formie katalogu. Podczas pobytu artystów w Berlinie i Szczecinie organizowane będą spotkania i warsztaty. Celem projektu jest promocja artystów, wytwarzanie dzieł sztuki, zaproszenie do dyskursu na temat sztuki współczesnej, polsko-niemiecka wymiana kulturalna i wzmocnienie kulturalno-politycznych, instytucjonalnych oraz prywatnych sieci powiązań między Berlinem a Szczecinem. Artyści: Andreas Blank – niemiecki rzeźbiarz zaproszony przez Trafostację Sztuki do Szczecina (inni artyści biorący udział w projekcie: w negocjacjach). Równolegle nastąpi wernisaż wystawy podsumowującej działania polskich artystów w Berlinie: od 29 listopada do 15 grudnia.
ENTER – 13.12.2013-13.04.2014. Kurator: Constanze Kleiner. Wystawa podsumowująca poszukiwania kuratorskie rozpoczęte rok wcześniej. Od listopada 2012 roku zostało pokazanych w sumie 6 wystaw, które miały na celu m.in. badanie kulturalnego kontekstu miasta i nowej instytucji. Wystawa ta ma dać artystom możliwość eksperymentowania z przestrzenią Trafostacj. Wystawa planowana we współpracy m.in.
z artystą Ari Benjamin Meyers, kuratorką Rachel Rits-Volloch i galerią Foksal oraz Akademią Sztuki w Szczecinie.
Ponadto w aspekcie programowym w roku 2014 zaplanowano ok. 200 wydarzeń w ramach działalności edukacyjnej, artystycznej i kulturalnej, w tym: Artfull Guide Seminar (seminaria poświęcone wystawom), Artist Talks (wykłady na temat sztuki współczesnej), edukacyjne zajęcia dla dzieci, Take My Eyes (interaktywne formy zwiedzania) oraz podróże artystyczne. Przedstawione przez Zarządcę inne formy działalności, mające na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, zgodne są z planami przedstawionymi w programie strategicznym. Zarządca proponuje też szereg różnych działań eventowych, wzbogacających podstawową ofertę programową. Należą do nich m.in.: Poniedziałkowy Bar, Sound & Performance, Sunday Lunch oraz Art.&Business, Borderline at Midnight. Proponowany wachlarz działań obejmuje różne formy aktywności, znaczna ich część ma charakter interdyscyplinarny. Oferta programowa jest zróżnicowana tematycznie, powinna sprzyjać integracji i rozwojowi środowisk artystycznych Szczecina, ale jednocześnie powinna zachęcać do odwiedzenia Trafostacji Sztuki osoby niekoniecznie zainteresowane wyłącznie sztuką współczesną.
Zgodnie ze Strategicznym Programem Działania Instytucji, będącym podstawą do zawarcia umowy ze spółką z o.o. Baltic Contemporary jako zarządcą Trafostacji Sztuki przewidywana jest współpraca ze środowiskiem lokalnych artystów i instytucji, w tym zwłaszcza: z Akademią Sztuki, Muzeum Narodowym, Domem Kultury „13 Muz”, Stowarzyszeniem Architektów Polskich-Oddział w Szczecinie, Stowarzyszeniem Baltic Neopolis Orchestra, Stowarzyszeniem Klub Storrady, Stowarzyszeniem Teatralnym
"Nie ma", Szczecińską Agencją Artystyczną. Obecnie Trafostacja prowadzi negocjacje dotyczące dalszej, międzynarodowej współpracy zarówno z partnerami, z którymi zainicjowane zostały wspólne przedsięwzięcia w pierwszym półroczu 2013 r., jak i nowymi instytucjami, do których w szczególności należą: Berlin Consmopolitan School, CAFA Art Museum w Pekinie, CCA - jerozolimski instytut sztuki współczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej w Tbilisi, Iris i Timo Miettinen – fińska kolekcja sztuki współczesnej,Franckesche Stiftungen, Fundacja New Rules Art Foundation, galeria sztuki współczesnej
w Detroit Kunsthalle Detroit, galeria TRAFO w Budapeszcie, galeria AutocenterArt, Momentum Worldwide, Musrara Art School w Jerozolimie, Muzeum Narodowe w Moskwie, Instytut Kultury Węgierskiej w Berlinie – Collegium Hungaricum Berlin.
Wydział Kultury na bieżąco monitoruje działalność Trafostacji Sztuki oraz sposób wywiązywania się Zarządcy z warunków umowy. Jednym z narzędzi tego monitoringu są comiesięczne sprawozdania z działalności instytucji oraz sprawozdania okresowe (półroczne i roczne), innym – Roczne Plany Działania Instytucji, oraz półroczne i roczne sprawozdania z realizacji planów, które podlegają szczegółowej analizie, uwzględniającej następujące elementy: ocenę zgodności proponowanych działań merytorycznych ze Strategicznym Programem Działania Instytucji (SPDI), ocenę zgodności proponowanych działań merytorycznych ze statutowymi zadaniami instytucji, plany inwestycyjne, przewidywane źródła finansowania. Analizy mają charakter roboczy i pomocniczy, a ich celem jest wypracowanie przesłanek umożliwiających Organizatorowi podjęcie decyzji o akceptacji lub o potrzebie dokonania w planie niezbędnych korekt. Po przeanalizowaniu przyszłorocznego planu działalności merytorycznej oraz projektu planu finansowego instytucji wystąpiono do Constanze Kleiner jako Reprezentanta Zarządcy, z pismem z dnia 30 sierpnia br., z prośbą
o wyjaśnienie bądź uzupełnienie kilku kwestii dotyczących m.in. wskazania źródeł przychodów (poza dotacją z budżetu miasta), a także zwrócono uwagę na konieczność osiągnięcia mierzalnych wskaźników rezultatu produktu powstałego w wyniku realizacji inwestycji, zdefiniowanych jako: liczba osób odwiedzających obiekt, liczba osób niepełnosprawnych korzystających z obiektu oraz liczba zorganizowanych imprez/wydarzeń kulturalnych w danym roku. Na wniosek p. Constanze Kleiner przedłużono termin udzielenia odpowiedzi na powyższe uwagi przesunięty został do 30 września br.
Interpelacja: Dot. programu działania Trafostacji Sztuki