Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2014/06/17
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację Pani Radnej w sprawie przetargów ogłoszonych przez MOPR przekazuję poniższe informacje:
W odniesieniu do pytań dotyczących roli, jaką pełni Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie w kontekście nieruchomości znajdującej się przy ul. Hryniewieckiego w Szczecinie, uprzejmie informuję:
Przedmiotowa nieruchomość została przekazana Gminie Miasto Szczecin przez Polskie Koleje Państwowe w dniu 26.04.2012 r. aktem notarialnym – umowa przeniesienia prawa wieczystego użytkowania i prawa własności w celu wygaszenia zobowiązania podatkowego.
Decyzją Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 29 października 2012 r., ze względu na realizację zadań dotyczących wsparcia dla osób bezdomnych i jako koordynator systemu pomocy społecznej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie otrzymał niniejszą nieruchomość w trwały zarząd. W związku z tym ponosi koszty związane z trwałym zarządem i koniecznymi pracami remontowymi.
Odpowiadając na pytanie dotyczące korzystania przez organizację pozarządową z nieruchomości znajdującej się w Szczecinie przy ul. Hryniewieckiego 9 uprzejmie informuję:
Od dnia 01.01.2013 r. przedmiotową nieruchomość użytkuje na mocy umowy użyczenia Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek”.
Okres użytkowania związany jest bezpośrednio z realizacją przez Stowarzyszenie umowy zawartej z Gminą Miasto Szczecin na realizację zadania pn. „Rehabilitacja społeczna osób bezdomnych, zapewnienie schronienia osobom potrzebującym, połączone z profilaktyką uzależnień realizowane w Szczecinie dla osób bezdomnych”. Niniejsza umowa została zawarta w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Szczecina na okres 3 lat.
Odnosząc się do pytania dotyczącego danych personalnych Prezesa organizacji pozarządowej, prowadzącej działalność na terenie nieruchomości przy ul. Hryniewieckiego 9 w Szczecinie uprzejmie informuję, że Prezesem Stowarzyszenia „Złoty Wiek” jest Pan Ryszard Budzisz.
W odpowiedzi na pytania związane z możliwością utrzymywania i remontowania nieruchomości użytkowanych przez inne organizacje pozarządowe i otrzymania podobnego wsparcia, uprzejmie informuję:
Kwestie związane z użyczeniem przez jednostki organizacyjne Gminy Miasto Szczecin nieruchomości reguluje Uchwała Nr LXIII/1169/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 października 2006r. z późniejszymi zmianami w sprawie szczegółowych warunków korzystania z nieruchomości gminnych przez miejskie jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
Wiele organizacji pozarządowych wyłonionych w drodze otwartych konkursów ofert, realizując ważne dla mieszkańców zadania Miasta Szczecin, otrzymuje wsparcie w realizacji tych zadań poprzez umożliwienie prowadzenia w tym zakresie działalności w nieruchomościach pochodzących z zasobów Miasta. Opłaty związane z wykorzystywaniem użyczonej nieruchomości ponoszone są przez organizację pozarządową zgodnie z umową zawartą z Prezydentem Miasta Szczecin na realizację zadania.
Odnosząc się do pytania dotyczącego powiązań pomiędzy Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie a Prezesem Stowarzyszenia prowadzącego swoją działalność na terenie nieruchomości znajdującej się przy ul. Hryniewieckiego 9 w Szczecinie, uprzejmie informuję:
Dyrektor MOPR nie sprawuje nadzoru merytorycznego jak również finansowego nad działalnością Stowarzyszenia „Złoty Wiek”.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie poprzez Dział Pomocy Osobom Bezdomnym kieruje osoby do wszystkich schronisk na terenie Szczecina, również do schroniska przy ul. Hryniewieckiego, kierując się stanem zdrowia osoby bezdomnej, jej sytuacją rodzinną oraz liczbą zakontraktowanych miejsc.
Prowadzenie schroniska przy ul Hryniewieckiego, podobnie jak wszystkich innych schronisk, odbywa się na podstawie umowy zawartej z Gminą Miasto Szczecin.
Interpelacja: Dot. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie