przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2014/06/25
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na Pana zapytanie (1543) w sprawie zmiany organizacji ruchu w ciągu ulicy Ofiar Oświęcimia na odcinku od Alei Wyzwolenia do ulicy Staszica uprzejmie informuję co następuje.

Odnośnie montażu progów zwalniających, zgodnie z punktem 8.1 załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U.03.220.2181): „(…) progi zwalniające nie mogą być umieszczane bliżej niż: 40 m od skrzyżowania ulic lub dróg (…), 30 m od przejścia dla pieszych, (…) nie dopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających: na łukach dróg (…)”. Ulica Ofiar Oświęcimia na przedmiotowym odcinku jest drogą krętą, charakteryzującą się dość dużym spadkiem drogi, wahającym się w granicach 6,6 -7,5%, wobec powyższego organ zarządzający ruchem nie widzi zasadności montażu progu zwalniającego na przedmiotowym odcinku ulicy.

Odnosząc się do punktu poszerzenia chodnika dla pieszych informuję, iż wiązałoby się to z koniecznością zmiany granic działki pasa drogowego lub przebudową przedmiotowego odcinka ulicy, co na chwilę obecną nie jest planowane.

W kwestii parkowania pojazdów na chodniku uprzejmie informuję, iż organ zarządzający ruchem sporządzi projekt zmiany organizacji ruchu w ciągu przedmiotowej ulicy, mający na celu wskazanie kierującym miejsca i sposób parkowania na odcinku, gdzie szerokość chodnika (szer. 4 – 4,5 m) pozwala na postój pojazdów zgodny z Ustawą Prawo o ruchu drogowym. Ponadto dla poprawy widoczności oraz przeciwdziałania parkowaniu pojazdów w odległości 10 m od przejścia dla pieszych zostaną przy skrzyżowaniu z ulicą Staszica zaprojektowane także słupki blokujące.

Pragnę zauważyć jednak, iż obecność znaków drogowych nie zwalania użytkowników pojazdów do stosowania się do zasad zawartych w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o Ruchu Drogowym” między innymi Art. 47, ustęp 1, pkt. 2 „Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kolami jednego boku (…) pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1.5m”, oraz Art. 49, ustęp 1, pkt 1 „Zabrania się zatrzymywania pojazdu: (…) na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu i skrzyżowania (…)”.

Nadmieniam, iż zauważone powyższe nieprawidłowości niestosowania się kierowców do zapisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012r, poz. 1137), zostały zgłoszone do Straży Miejskiej celem podjęcia wzmożonych działań wobec kierowców.


Interpelacja: Dot. bezpieczeństwa pieszych w ciągu ul. Ofiar Oświęcimia
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/06/25, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/06/25 14:46:12
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/06/25 14:46:12 nowa pozycja