Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2014/06/24
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację Pani Radnej w sprawie pracowników MOPR, przekazuję poniższe informacje:
W odniesieniu do pytania dotyczącego zatrudniania przez inne jednostki pomocy społecznej pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, uprzejmie informuję, że trzech pracowników MOPR ma zawarte umowy cywilno–prawne z innymi jednostkami.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące obiektywizmu w nadzorze nad podległymi jednostkami pomocy społecznej, z którymi pracownicy MOPR związani są umowami cywilno–prawnymi i otrzymują w związku z tym wynagrodzenie, uprzejmie informuję:
Obowiązujące przepisy nie zabraniają pracownikom samorządowym wykonywania pracy w innych jednostkach.
Kontrole w związku ze sprawowaniem nadzoru merytorycznego nad jednostkami pomocy społecznej na terenie Gminy Miasto Szczecin przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie prowadzone są przez pracowników Samodzielnej Sekcji ds. Kontroli. Osoby, które w imieniu Dyrektora MOPR weryfikują działalność innych jednostek pomocy społecznej nie są z nimi związane umowami cywilno–prawnymi.
Ponadto ustawa o pomocy społecznej, poza nadzorem nad działalnością jednostek sprawowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie, przewiduje w ramach zadań wojewody m.in. nadzór nad realizacją zadań samorządu gminnego, powiatowego i województwa, w tym nad jakością działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz nad jakością usług, dla których minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego określił standardy, a także nad zgodnością zatrudnienia pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z wymaganymi kwalifikacjami. Funkcjonujące w Mieście Szczecin jednostki organizacyjne pomocy społecznej podlegają systematycznie kontrolom przeprowadzanym przez pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Odnosząc się do pytania sugerującego, że zatrudnianie pracowników MOPR w innych jednostkach pomocy społecznej wpływa na brak rzetelności przeprowadzanych kontroli w tych jednostkach, uprzejmie informuję, że brak jest podstaw do potwierdzenia zależności wskazanej w pytaniu.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące sytuacji budżetowej w sektorze pomocy społecznej w odniesieniu do pracowników MOPR zatrudnionych w ramach umów cywilno– prawnych w innych jednostkach pomocy społecznej uprzejmie informuję, że zadania zlecane różnym osobom, w tym równocześnie posiadającym zatrudnienie w MOPR, podlegają finansowaniu w ramach budżetów poszczególnych jednostek, niezależnie od miejsca stałego zatrudnienia osób je wykonujących.
Interpelacja: Dot. pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie