Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Bogdan Jaroszewicz
- Data odpowiedzi:
- 2014/04/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani interpelację nr 1481 w sprawie propagowania zasad zdrowego żywienia przedstawiam następujące wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie:
Rozpowszechnienie nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży osiąga obecnie rozmiary epidemii. Duża rozmaitość, zwiększona dostępność potraw wysokokalorycznych, zmiana nawyków żywieniowych, spożywanie wysoko przetworzonych gotowych dań, brak dyscypliny żywieniowej oraz brak ruchu przyczyniają się do powiększania liczby dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością.
Zgodnie z założeniami Uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie propagowania zasad zdrowego żywienia wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Szczecinie priorytetowym zadaniem jest opracowanie i wdrożenie programu promocji aktywnego trybu życia i prawidłowego żywienia przeznaczonego dla blisko czterdziestu tysięcy najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dla tak szerokiej grupy odbiorców istotne jest kompleksowe podejście do przedmiotowej kwestii. Wiele działań w tym zakresie zostało już zainicjowanych:
Na stronach internetowych "Portalu Edukacyjnego województwa zachodniopomorskiego -Szczecin" (www.pe.szczecin.pl) funkcjonuje specjalna zakładka „Promocja zdrowia". Umieszczane są tam materiały związane z promocją zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego odżywiania m.in. materiały dotyczące funkcjonowania sklepików szkolnych, listy produktów zalecanych do sklepików szkolnych oraz produktów, które warto ze sklepików wycofać, wskazówki dla rodziców dzieci zagrożonych otyłością lub otyłych, a także linki do stron wspierających proces promocji zdrowego żywienia. Zakładka poszerzona została również o zagadnienia związane z aktywnością fizyczną oraz profilaktyką wad postawy, jako istotne elementy wspierające proces promocji zdrowia.
W marcu 2014 r opracowana została i przesłana do szkół ankieta dotycząca organizacji żywienia w szczecińskich szkołach w roku szkolnym 2013/2014, która pozwoli ocenić w jakim stopniu program promocji zdrowia jest przez szkoły realizowany oraz jakie zmiany w tym zakresie już zostały poczynione. Obecnie Wydział Oświaty jest na etapie opracowywania wyników tych ankiet, które będą stanowiły punkt wyjścia dla raportu dotyczącego badanego obszaru.
Powołano Zespół ds. wdrożenia na terenie Miasta Szczecin programu promocji aktywnego trybu życia i prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznej, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz przedstawiciele Wydziału Oświaty, Wydziału Sportu oraz Wydziału Spraw Społecznych. Zadaniem ww. Zespołu będzie opracowanie programu oraz prowadzenie monitoringu i ewaluacji działań zmierzających do upowszechniania zasad prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży. Wdrożenie Programu w szczecińskich szkołach planowane jest wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2014/2015.
W kwestii wsparcia aktywnego trybu życia zwrócono się do szkół podstawowych z prośbą o udostępnienie danych, będących w posiadaniu pielęgniarek szkolnych, w zakresie testów przesiewowych do wykrywania zaburzeń w rozwoju fizycznym przeprowadzonych w roku szkolnym 2013/2014 w dwóch grupach wiekowych: 10 lat {III klasa) i 12 lat (V klasa). Zestawienie danych dotyczących wagi i wzrostu dzieci ze wszystkich szkół podstawowych pozwoli na ocenę stanu odżywienia i wskazanie szkół, w których problem zaburzeń masy ciała (nadwaga, otyłość) u dzieci jest największy. Te szkoły objęte zostaną szczególną opieką i wsparciem w obszarze edukacji zdrowotnej.
W ramach działań prozdrowotnych promowany jest i wspierany jest ponadto rozwój sportu wśród uczniów naszego miasta. Realizowane są następujące programy:
- Program „Powszechnej Nauki Pływania", jako propozycja, zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych we ścisłej współpracy z rodzicami - średnio 3500 dzieci rocznie:
- Program „tenis 10" - w 10 szkołach podstawowych w kl. l;
- Program „tenis na Orlikach" - w 15 obiektach typu Osiedlowe Centrum Sportu i Rekreacji oraz Orlik;
- Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej - 58 placówek - ok. 1500 uczestników
Do współpracy w zakresie realizacji programu promocji aktywnego trybu życia i prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży na terenie Gminy Miasto Szczecin zaproszone zostały również ośrodki naukowe naszego miasta. Wolę współpracy potwierdził Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.
Jestem przekonany, że spójne i systematyczne działania wszystkich podmiotów, dla których istotne jest zdrowie najmłodszych mieszkańców Szczecina, a także dobra wola zainteresowanych mogą przyczynić się do rzeczywistej poprawy sytuacji.
Interpelacja: Dot. wykonania uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie propagowania zasad zdrowego żywienia wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Szczecinie