Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2014/05/19
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 29.04.2014 w sprawie realizacji zadania pod nazwą „Szczeciński Rower Miejski”, informuję, iż w dniu 06.05.2014 podpisano umowę z nowym Wykonawcą, firmą BikeU. Zgodnie z treścią umowy, na realizację przedmiotu zamówienia Wykonawca ma 90 dni.
Firma, która nie przystąpiła do podpisania umowy przekazała informację, iż fakt ten wynika z przyczyn, jakie powstały po dniu składania ofert i są niezależne od tej firmy. Żadne dodatkowe wyjaśnienia nie zostały udzielone, a wadium w wysokości 50 000,00 zł wpłacone dnia 26 lutego 2014 r. przez ENIGMA, Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę kompleksowego systemu wypożyczania rowerów – Szczeciński Rower Miejski (SRM) zostaje zatrzymane wraz z odsetkami w oparciu o art. 46 ust. 5 p. 1) ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, 984, 1047 i 1473 oraz z 2014 r. poz. 423), tj. odmowę i uchylenie się od podpisania umowy o udzielenie zamówienia publicznego w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego i na warunkach określonych w ofercie.
Zgodnie z założeniami wynikającymi z umowy z Wykonawcą, ogólny harmonogram realizacji przedstawia się następująco:
- 5 czerwca 2014 r. - Przedstawienie przez Wykonawcę projektu regulaminu, strony internetowej, domeny Szczecińskiego Roweru Miejskiego.
- 8 lipca 2014 r. - Uruchomienie przez Wykonawcę strony internetowej oraz podanie do wiadomości publicznej regulaminu Szczecińskiego Roweru Miejskiego.
- 29 lipca 2014 r. - Montaż stacji rowerowych.
- 4 sierpnia 2014 r. - Uruchomienie systemu Szczecińskiego Roweru Miejskiego.
Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne dołożyła wszelkich starań, by sprawdzić wiarygodność, wiedzę i doświadczenie oferentów. Wiarygodność, wiedza i doświadczenie były badane przez Komisję Przetargową powołaną zarządzeniem Prezesa NiOL sp. z o.o. zgodnie z wymogami określonymi przez Zamawiającego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz wymaganiami stawianymi przez ustawę Prawo zamówień publicznych wraz z przepisami wykonawczymi. SIWZ została zatwierdzona jako zgodna z przepisami przez dwóch niezależnych radców prawnych oraz konsultowana przez Biuro ds. Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Szczecinie. Wszystkie oferty złożone w przetargu zostały zbadane i jako zgodne z wymogami SIWZ zostały skierowane do oceny zgodnie przyjętym kryterium wyboru: 100 % cena.
Odpowiadając na pytanie dotyczące rozmieszczenia stacji na prawobrzeżu informuję, iż w pierwszym etapie uwzględniono jedynie obszar Śródmieścia jako najbardziej zurbanizowany o dużej liczbie celów podróży. Od pomysłu rozszerzenia systemu nie odstąpiono, a jedynie przesunięto ten plan w czasie.
Należy zaznaczyć, iż główną ideą uruchomienia systemu Szczecińskiego Roweru Miejskiego jest uzupełnienie komunikacji publicznej poprzez uatrakcyjnienie jej oferty przewozowej, zapewnienie możliwości sprawnego przejazdu w miejscach, w których komunikacja publiczna nie funkcjonuje lub działa w sposób ograniczony (np. niska częstotliwość kursów, okrężne trasy przejazdu itp.). Biorąc pod uwagę m.in. dotychczasowe doświadczenia miast z podobnymi systemami, duży nacisk kładziony jest tak na ilość, jak i na bliskość poszczególnych stacji, co też miało wpływ na dobór miejsca ich lokalizacji w pierwszym etapie.
Interpelacja: Dot. realizacji roweru miejskiego