przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2013/09/18
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana zapytanie wyrażone w piśmie przesłanym przez Przewodniczącego Rady Miasta, przedstawiam następujące wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie:
Celem zwiększenia efektywności związanej z realizacją działań prozdrowotnych, w tym
w szczególności wyeliminowania lub ograniczenia produktów żywnościowych powszechnie uznanych za niezdrowe, podjęto następujące działania:
Z inicjatywy Wydziału Oświaty umieszczono na stronach internetowych "Portalu Edukacyjnego województwa zachodniopomorskiego - Szczecin" prowadzonego przez Gminę Miasto Szczecin w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 zakładkę „Promocja zdrowia”. Biorąc pod uwagę fakt, że Portal dostępny jest nie tylko dla dyrektorów szkół, czy nauczycieli, ale również uczniów i rodziców zakładka ta może stanowić cenne źródło informacji na temat żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym dla szerokiej grupy odbiorców. Umieszczone zostały tam m.in. materiały dotyczące funkcjonowania sklepików szkolnych, listy produktów zalecanych do sklepików szkolnych oraz produktów, które warto ze sklepików wycofać,
a także linki do stron wspierających proces promocji zdrowego żywienia.
Przeprowadzono również analizę działań podjętych przez szczecińskie szkoły w roku 2013 w zakresie wprowadzenia ograniczeń lub specjalnych wymagań dotyczących
asortymentu produktów spożywczych oferowanych w sklepiku szkolnym. Z informacji uzyskanych z 52 szkół, w których prowadzony jest sklepik szkolny, wynika, że sytuacja dotycząca funkcjonowania sklepików szkolnych uległa znacznej poprawie:
• w 71,15% szkół wprowadzono produkty o wysokich walorach odżywczych (np. owoce, warzywa, soki naturalne jednodniowe, kanapki z pieczywa żytniego, jogurty);
• w 57,69% szkół zlikwidowano, bądź ograniczono sprzedaż produktów powszechnie uznanych za niezdrowe (np. chipsy, żelki, napoje energetyzujące).
W 48% szkół dyrektorzy w umowie najmu zaczęli określać obowiązki podmiotu prowadzącego sklepik w zakresie doboru asortymentu produktów żywnościowych i napojów. Ponadto w ok. 35% szkół prowadzony jest na bieżąco monitoring i kontrole asortymentu oferowanego przez sklepik szkolny. Dzięki tym działaniom oferta żywieniowa ulega systematycznej zmianie na korzyść produktów o najwyższych walorach żywieniowych, ograniczając jednocześnie sprzedaż produktów o niskiej wartości odżywczej.
W związku z koniecznością kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat Wydział Oświaty planuje przedstawić dyrektorom przedszkoli publicznych propozycję Platformy HelpFood-Pomocna Żywność dotyczącą wdrożenia Programu VitaMenu. Program ten pozwoli na wzrost dostępności najmłodszych do potraw sprzyjających zdrowiu, opartych na wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.


 


Interpelacja: Dot. zdrowego żywienia w szkołach
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/09/18, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/09/18 10:00:25
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/09/18 10:00:25 nowa pozycja