przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2013/03/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w nawiązaniu do zapytania BRM.I.0003.991.2013.KR przekazanego do Wydziału Oświaty pismem BPM-I.0003.62.2013.IŁ w dn. 28.02.2013 r. poniżej przedstawiam odpowiedzi na Pani pytania.

1. Jaki przepis prawa upoważnia Prezydenta Miasta do wcześniejszego powiadamiania rodziców o planowanej likwidacji szkoły zanim zadecyduje o tym uchwała Rady Miasta?

Rada Miasta Szczecin podjęła 23 kwietnia 2012 roku uchwałę o likwidacji Gimnazjum Nr 3. Prezydent Miasta aktualnie informuje rodziców, którzy rozważają zapisanie swoich dzieci do tej szkoły, iż powodem stwierdzenia nieważności uchwały są uchybienia proceduralne, a nie zarzuty co do zasadności uchwały. Przesłanki, które skłoniły Radę Miasta Szczecin do podjęcia uchwały Nr XVIII/493/12 nie zmieniły się.

W oparciu o jakie przepisy prawa mają być podjęte czynności, polegające na zobowiązaniu rodziców do składania oświadczeń, zawierających informację o likwidacji szkoły przez gminę na etapie naboru na rok szkolny 2013/2014?

Wyrok WSA z dnia 13 lutego br. jest wyrokiem nieprawomocnym, a stronie przysługuje prawo wniesienia skargi kasacyjnej. Oznacza to, że  na podstawie art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty obowiązkiem organu wykonawczego Gminy jest zawiadomienie rodziców (opiekunów prawnych) uczniów o zamiarze likwidacji szkoły, jak również, że może się zdarzyć sytuacja, w której uczniowie rozpoczynający naukę w Gimnazjum Nr 3 w Szczecinie w roku 2013 będą musieli ją kontynuować w innej placówce

3. Jaka będzie skuteczność tych oświadczeń na dzień wszczęcia prawnej procedury likwidacji szkoły?

Dokonane zawiadomienia rodziców (opiekunów prawnych) nowo przyjętych na rok szkolny 2013/2014 do Gimnazjum Nr 3 uczniów będą w pełni skuteczne.

4. Czy gmina ograniczając nabór w GM nr 3 tylko do jednej klasy, nie łamie przepisu prawa zawartego w art. 7 ust. 1 pkt 2 Ustawy o systemie oświaty, który stanowi, że szkoła publiczna przeprowadza rekrutację w oparciu o zasady powszechnej dostępności?

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określa w drodze rozporządzenia  warunki i tryb przyjmowania uczniów do szkół, uwzględniając w szczególności zasadę powszechnej dostępności do szkół wszystkich typów.

Rozporządzenie MENiS z dnia 20 lutego 2004 r.w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz.U.2004 r. nr 26 poz. 232ze zm.)w § 24 pkt 1 ppkt 1 upoważnia jednostkę samorządu terytorialnego prowadzącą szkołę do ustalania, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, liczby oddziałów klas pierwszych oraz liczby uczniów przyjmowanych do klas pierwszych.

„§ 24.1. Jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły:

1) ustalają, w porozumieniu z dyrektorami szkół, liczbę oddziałów klas pierwszych oraz liczbę uczniów przyjmowanych do klas pierwszych, w tym w odniesieniu do szkół i oddziałów sportowych, szkół mistrzostwa sportowego, szkół i oddziałów dwujęzycznych, szkół i oddziałów dla mniejszości narodowych lub grup etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, szkół i oddziałów integracyjnych oraz szkół i oddziałów specjalnych, a także przekazują te ustalenia kuratorowi oświaty;

2) upowszechniają informacje dla kandydatów do wszystkich typów szkół, w szczególności o planowanych profilach kształcenia ogólnozawodowego i zawodach, w których będzie realizowane kształcenie, oraz o liczbie miejsc w poszczególnych typach szkół.”

5. Czy dokonanie naboru tylko do jednej klasy w całości zapewni realizację wyroku WSA z dnia 13 lutego br. unieważniającego uchwałę Rady Miasta Nr XVIII/493/12 z dnia 23 kwietnia  2012 r. o likwidacji GM nr 3?

Uprzejmie informuję, że w przywołanym wyroku WSA nie określił liczby oddziałów klas pierwszych, które należałoby utworzyć w tym gimnazjum w roku szkolnym 2013/2014. WSA nie posiada kompetencji w tym zakresie. Ustawodawca decyzje co do ustalenia liczby oddziałów pozostawił organom, które wskazano w odpowiedzi na pytanie 4. Dokonanie naboru do jednego oddziału klasy pierwszej na rok szkolny 2013/2014  stanowi pełną realizację przywołanego przez Panią wyroku. 

6. Czy na skutek wyroku WSA miasto przygotowane jest finansowo do wypłaty odszkodowań dla pracowników, którzy stracili pracę na skutek stopniowej likwidacji GM nr 3 lub do zapewnienia im miejsc pracy na skutek wyroków sądowych?

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Nr XVIII/493/12 z dnia 23 kwietnia 2012 r. termin całkowitej likwidacji Gimnazjum Nr 3 określono na 31 sierpnia 2014 r. Oznacza to, że w 2012 r. nie mogło dojść do rozwiązania stosunków pracy z nauczycielami z powodu całkowitej likwidacji szkoły. 


Interpelacja: Dot. likwidacji Gimnazjum nr 3
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/03/07, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2013/03/07 13:36:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2013/03/07 13:36:58 nowa pozycja