przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2014/07/29
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie istniejącego układu alejek spacerowych na Jasnych Błoniach oraz „zwyczajowo przyjętego przedeptu” znajdującego się vis a vis lodziarni przy ul. Moniuszki 9/1 w Szczecinie uprzejmie informuję, że z uzyskanej opinii od Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wynika, iż obiekt Jasnych Błoni im. Jana Pawła II został objęty ochroną konserwatorską jako plac miejski o charakterze parkowym z rozległymi płaszczyznami trawników i rabat kwiatowych, przeciętych szlakami spacerowymi oraz okolonych alejami platanowymi, tworzącymi największe skupisko tego gatunku drzew na terenie Pomorza Zachodniego.

Plac zaprojektowany został jako rozległa panorama widokowa na Park Kasprowicza – od strony zespołu budynków obecnego Urzędu Miasta oraz zespołu budynków obecnego Urzędu Miasta – od strony Parku Kasprowicza. Plac został zaprojektowany jako starannie zakomponowany układ zieleni, z układem ścieżek i ciągów spacerowych. Układ ścieżek utrwalony w okresie od momentu założenia placu do czasu wydania decyzji o wpisie do rejestru zabytków, wynikał m.in. ze sposobu użytkowania placu w tym okresie oraz dostosowania do układu komunikacyjnego ulic i chodników w otoczeniu placu. Układ ten po wpisaniu placu do rejestru zabytków podlegał niewielkim przekształceniom i został uporządkowany w ramach inwestycji realizowanych na terenie Jasnych Błoni m.in. w latach 2008 i 2011. Zasadnicze prace służące uporządkowaniu ciągów pieszych zostały wykonane na podstawie projektu opracowanego przez mgr inż. arch. krajobrazu Małgorzatę Haas-Nogal w 2007 r. i są wynikiem analizy ówczesnego stanu zagospodarowania oraz materiałów ikonograficznych, historycznych itp. Celem opracowania była kompleksowa rewaloryzacja zagospodarowania placu, z uwzględnieniem ewentualnego zachowania i dostosowania zastanych przekształceń.

W odniesieniu do tzw. „przedeptu” zlokalizowanego na wysokości budynku przy ul. Moniuszki 9 informuję, że Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie nie wydawał pozytywnych opinii lub wytycznych w sprawie wykonania dodatkowego ciągu pieszego w ww. lokalizacji. Jednak w opinii ZWKZ w Szczecinie wprowadzenie w sposób doraźny- na zasadzie „utrwalenia”- takiego ciągu jako nowego elementu zagospodarowania przestrzennego terenu, byłoby niezgodne z dotychczasowym sposobem lokalizowania ścieżek i ciągów spacerowych na terenie placu, polegającym na zachowaniu określonych zasad kompozycyjnych i przemyślanym, starannym projektowaniu układu kompozycyjnego. Jednocześnie należy podkreślić, iż użytkownikami parku są głównie piesi, którzy jak można domniemywać, przyszli tu w celu szeroko pojętej rekreacji – najczęściej spaceru i przejście dodatkowych 100 m w ramach owego spaceru nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Istnieje możliwość skorzystania ze znajdujących się ok. 50 m przed i za przedeptem szerokich ścieżek prowadzących do ulicy Moniuszki, a wcześniejsze, zgodne ze zdrowym rozsądkiem zaplanowanie trasy spaceru i skorzystanie z nich wyeliminuje konieczność uskuteczniania 100 metrowej wędrówki.
 

Odnośnie tymczasowych barierek, można zgodzić się, że nie dodają one uroku parkowi, tak samo zresztą jak i przedmiotowy przedept. Utworzona alejka byłaby bardziej estetyczna niż przedept, ale zgodnie z opinią Konserwatora Zabytków, nie ma wskazań do jej usankcjonowania, co wymusza na ZUK-u stosowanie doraźnych środków w celu prób eliminacji przedeptu, polegających na przywróceniu trawnika. Co do przytoczonej metody Jana Gehla informuję, że stosuje się ją przede wszystkim do obiektów nowobudowanych, niezagospodarowanych. Ponadto inne założenia stosuje się przy projektowaniu osiedla mieszkaniowego, a inne dla zabytkowych obiektów.
 

Teren Jasnych Błoni funkcjonuje z założenia jako plac spacerowy, w związku z czym Konserwator Zabytków minimalizuje komercjalizację zabytkowego terenu, ograniczając możliwość działalności komercyjnej do 3 punktów. Są to dwa miejsca przeznaczone pod lokalizację wypożyczalni rowerków oraz jedno pod gastronomię, które w tym roku zostało przeniesione sprzed fontanny na peryferia parku, gdzie okazało się bardziej widoczne dla osób nie korzystających z parku. Obiekt ten jest tymczasowy, w żaden sposób nie związany z gruntem i jako taki w świetle przepisów jest dopuszczony do sezonowego ustawienia.
Wszelkie zajęcia terenu na okres letni dotyczące ww. punktów działalności komercyjnej są przyznawane w wyniku postępowania przetargowego, do którego stanąć może każdy chętny. Wytyczne konserwatora zobowiązują dzierżawcę do utrzymania estetycznego wyglądu miejsc handlowych licującego z zabytkowym charakterem Jasnych Błoni. Z racji tego, że są to kwestie subiektywne, każdy kto uważa, że dany obiekt nie spełnia tych założeń, może powiadomić Konserwatora Zabytków, że jego zdaniem obiekt nie spełnia takich warunków.
 

Odnośnie zapytania dotyczącego wysokości przychodu w skali roku 2014 r. informuję, iż miesięczny czynsz umowny za stanowisko gastronomiczne w roku 2014 wynosi - 2521,75 zł brutto. Działalność komercyjna prowadzona jest w okresie od 21 maja do 30 września. Po tym czasie obiekt usuwany jest z terenu parku.
 


Interpelacja: Dot. alejek spacerowych na terenie Jasnych Błoni
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/07/30, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Edyta Sowińska, dnia: 2014/07/30 11:48:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2014/07/30 11:48:49 nowa pozycja