przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Architektury i Budownictwa
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Bogdan Jaroszewicz
Data odpowiedzi:
2012/04/10
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pani interpelację, pismo znak: BPM-I.0003.64.2012IŁ z dnia 27.03.2012r. wyjaśniam, że Biuro Planowania Przestrzennego Miasta w Szczecinie przygotowuje projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które opracowywane są na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z dnia 10 maja 2003r.). Zgodnie z ww. ustawą do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego składane są wnioski, z których wynikają potrzeby właścicieli nieruchomości, inwestorów i organów uczestniczących w procedurze, związane z opracowywanym terenem.

Kolejnym etapem są szczegółowe inwentaryzacje terenu, związane z tym analizy dotyczące możliwości zabudowy i zagospodarowania, które w kolejnym etapie pozwalają na zdiagnozowanie stanu istniejącego danego osiedla, rejonu czy większego obszaru, w celu stworzenia takich ustaleń planu, które pozwolą na zachowanie charakteru miejsca, a jednocześnie pozwolą właścicielom terenu na korzystanie ze swoich nieruchomości w sposób zgodny z przepisami.

Przygotowany projekt planu jest wykładany do publicznego wglądu. W przypadku mieszkańców osiedla Pogodno (np. przy planie „Pogodno – Mickiewicza - Poniatowskiego”) projekt planu wraz z zapisami był szczegółowo analizowany przez mieszkańców osiedla i osoby zainteresowane, pracownicy biura wyjaśniali szczegółowo kolejne zapisy w projekcie planu, które budziły zastrzeżenia i były niezrozumiałe. Każdy na etapie wyłożenia planu i po jego wyłożeniu może wnieść uwagi, które dotyczyć będą zapisów jego ustaleń. 

Uwagi po wyłożeniu planu do publicznego wglądu są rozstrzygane przez Prezydenta Miasta, a następnie projekt planu kierowany jest na sesję Rady Miasta, na której radni ostatecznie podejmują decyzję o zaakceptowaniu zaproponowanych rozwiązań w projekcie planu. Mogą przedkładać własne propozycje dotyczące rozstrzygnięcia uwag, mogą więc wprowadzać zmiany, których konsekwencją w zależności od złożoności problematyki może być powrót do procedury uzgadniania i ponownego wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu.

Z powyższego wynika sposób postępowania w procedurze planistycznej przy sporządzeniu projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, proces jest publiczny, jawny, daje prawo do zajęcia stanowiska i wyrażenia opinii każdej zainteresowanej osobie.

Ustalenia zawarte w projektach planów sporządzane są zgodnie ze sztuką i rzetelnością zawodową projektantów, przy współudziale innych organów, w tym także służb konserwatorskich.

Ustalenia planu są wyważonym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami właścicieli nieruchomości, organów uczestniczących w procedurze planistycznej a wizją planistów.

Plan „Pogodno – Mickiewicza - Poniatowskiego” jest planem, który w szczególny sposób traktuje materię zabudowy historycznej, nowej i o zróżnicowanej formie, pomiędzy ustaleniem dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej uwzględniając charakter miejsca usytuowania w osiedlu Pogodna, w niezwykle wyważony sposób traktując uzupełnienia istniejącej zabudowy nowymi strukturami.

            Ponadto, po zapoznaniu się z aktami sprawy, informuję, że:

- w dniu 04.07.2008r. pełnomocnik działający w imieniu inwestora - „Big Partner”
Sp. z o.o. (adres: Pl. Dziecka 11; 70- 241 Szczecin) złożył w Wydziale Urbanistyki i Administracji Budowlanej wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę
w/w inwestycji,

- postanowieniem z dnia 18.07.2008r. nałożono na inwestora obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości złożonego wniosku i projektu budowlanego, które zostały uzupełnione w dniach: 25.07.2008r. i 01.08.2008r.,
- ustalono strony postępowania znajdujące się w obszarze oddziaływania inwestycji (z uwagi na lokalizację obiektów przy granicy ich nieruchomości), które zostały dwukrotnie powiadomione o toczącym się postępowaniu (zawiadomienie o wszczęciu postępowania z dnia 18.07.2008r. i zawiadomienie z art. 10 k.p.a. o zebraniu materiałów dotyczących przedmiotowej sprawy z dnia 11.08.2008r.),
- właściciele nieruchomości przy ul. Kozierowskiego 30 – P. Małgorzata i Andrzej Piotrowscy brali czynny udział w postępowaniu, wnieśli zastrzeżenia i uwagi (pismo
z dnia 06.08.2008r.), które zostały uwzględnione w projekcie budowlanym.

              Decyzją Nr 1324/2008 z dnia 22.08.2008r. Prezydent Miasta Szczecin
udzielił pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy
ul. Kozierowskiego 31 w Szczecinie wraz z zagospodarowaniem
terenu i infrastrukturą techniczną polegającą na budowie:
1) budynku mieszkalnego, częściowo podpiwniczonego oraz dwóch wolnostojących garaży położonych na działce nr 143/1 z obrębu 78 Pogodno
2) zagospodarowania terenu wraz z układem komunikacji, parkingów naziemnych położonych na działce nr 143/1 z obrębu 78 Pogodno
3) infrastruktury technicznej polegającej na budowie sieci i przyłączy: wodociągowej, kanalizacji ogólnospławnej, elektroenergetycznej, oświetlenia terenu, gazowej, kanalizacji teletechnicznej dla TP S.A. i dla UPC położonych na działkach nr 143/1, 75/1dr z obrębu 78 Pogodno.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy Prawo budowlane przed wydaniem w/w decyzji o pozwoleniu na budowę, organ sprawdził:

1)   zgodność projektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego na tym terenie Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Pogodno – Mickiewicza - Poniatowskiego” w Szczecinie uchwalonego Uchwałą Nr XVI/422/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 20 stycznia 2007r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego Nr 17 poz. 326 z dnia 08.02.2008r.) oraz wymaganiami ochrony środowiska;

2)   zgodność projektu zagospodarowania działki z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi;

  1. kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień (w tym pozytywne uzgodnienie projektu budowlanego przez Miejskiego Konserwatora Zabytków z dnia 24.04.2008r. znak: WUiAB.VII.RW/4045/220/08, UNP: 17108/WUiAB/-XXIV/08), pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
  2. wykonanie i sprawdzenie projektu - przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane i legitymujące się aktualnymi na dzień opracowania projektu zaświadczeniami.

 

Ponadto organ sprawdził również, że zgodnie z art. 32 ust. 4 w/w ustawy, wnioskodawca złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Z akt sprawy wynika, że w trakcie wydawania decyzji autor projektu posiadał prawo do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie, posiadał właściwe uprawnienia budowlane i legitymował się przynależnością do właściwego samorządu zawodowego. Zgodnie z art. 20 ust. 4 w/w ustawy autor projektu dołączył do projektu budowlanego oświadczenie o sporządzeniu projektu budowlanego, zgodnego
z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

W świetle powyższego, zgodnie z art. 35 ust. 4 w/w ustawy Prawo budowlane,
w związku ze spełnieniem wymagań określonych w w/w ustawie, organ nie mógł odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

Odnosząc się do planów zagospodarowania w dzielnicy Pogodno wyjaśniam, że w obszarze dzielnicy Pogodno obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego „Pogodno – Mickiewicza – Poniatowskiego”, „Pogodno – Wschód”, zmiana Z.34 i Z.36.

 

W obszarze dzielnicy Pogodno podjęto następujące uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:

- Pogodno – Somosierry

- Pogodno – Witkiewicza - Twardowskiego

- Pogodno – Żołnierska

- Pogodno – Reymonta

- Pogodno – Unii Lubelskiej

- Park Arkoński (fragment parku należy do dzielnicy Pogodno)

- Krzekowo – Popiełuszki (fragment obszaru wzdłuż ul. Roweckiego, Witkiewicza,
      Taczaka należy do dzielnicy Pogodno).

Obecnie trwają prace planistyczne nad projektami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego „Pogodno – Somosierry”, „Pogodno – Żołnierska”, „Pogodno – Reymonta”, „Pogodna – Unii Lubelskiej”.

       Pozostałe plany będą sukcesywnie opracowywane, wszczęto już procedury związane z przystąpieniem, zbierane są wnioski do planów. 

 


Interpelacja: Dot. zabudowy wielorodzinnej przy ul. Kozierowskiego 31
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/04/11, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2012/04/11 08:19:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2012/04/11 08:19:52 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/04/11 08:19:02 nowa pozycja