Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2014/02/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację nr 1392 z dnia 12 lutego 2014 r. w sprawie rozważenia możliwości wpływania czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie na listę zakupów nowości wydawniczych dokonywanych przez tę instytucję informuję uprzejmie, że o zajęcie stanowiska w powyższej kwestii poproszony został dyrektor MBP Krzysztof Marcinowski.
Z udzielonych przez niego wyjaśnień wynika, że zaproponowany w interpelacji Pana Radnego system komunikowania swoich oczekiwań i potrzeb lekturowych przez czytelników istnieje od początku funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tego rodzaju informacje zbierają bibliotekarze z poszczególnych filii, a następnie drogą elektroniczną, w formie dezyderat, przesyłają je do Działu Gromadzenia. Ponadto każdy z czytelników może samodzielnie wykorzystać stronę internetową biblioteki, aby wyrazić swoje zdanie. Po wejściu w zakładkę <Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej> i otworzeniu podstrony <Filie dziedzinowe MBP>, czytelnik znajdzie zachętę do przekazywania uwag i sugestii „mogących się przyczynić do udoskonalenia oferty” wraz z adresem mailowym, pod który należy je kierować: gromadzenie@mbp.szczecin.pl
Osobną kwestią pozostaje, w jakim stopniu Miejska Biblioteka Publiczna może opierać się na tych sygnałach przy planowaniu zakupu nowości wydawniczych. Ograniczeniem jest nie tylko budżet przeznaczony na same zakupy, ale również powierzchnia biblioteczna, na której możliwe jest gromadzenie i udostępnianie zbiorów, co w praktyce oznacza, że nie każdy postulat, czy sugestia mogą być uwzględnione. Tym bardziej, że w bezpośrednim otoczeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej funkcjonuje Książnica Pomorska, która oprócz tego, że jest biblioteką publiczną o charakterze naukowym, zobowiązana jest też do gromadzenia jednego egzemplarza każdej książki wydanej w Polsce. Między innymi dlatego MBP z zasady nie kupuje książek o charakterze specjalistycznym, adresowanych do wąskiego grona specjalistów.
Zakup książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest procesem wielostopniowym, w którym pod uwagę brane są różne aspekty, w tym przede wszystkim powszechny charakter instytucji oraz zróżnicowana struktura wiekowa i zawodowa osób korzystających z jej usług. Analizie poddawane są także statystyki dotyczące popularności wcześniej zakupionych tytułów. Ostateczne decyzje należą do Komisji Zakupów przy MBP, która stara się w możliwie największym stopniu uwzględniać propozycje napływające od czytelników, jak również reagować na bieżące wydarzenia zachodzące na krajowym rynku wydawniczym.
Interpelacja: Dot. uruchomienia przez Miejską Bibliotekę Publiczną możliwości wpływania czytelników na listę zakupów