Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2013/12/31
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odnosząc się do treści poszczególnych zagadnień, poruszonych w interpelacji z dnia 16 grudnia 2013 r. uprzejmie informuję, że ze względu na dobrze Pani znaną specyfikę zadań Gminy, ogromną liczbę spraw załatwianych przez Urząd Miasta Szczecin konieczna jest taka organizacja pracy, która
w sposób optymalny pozwoli na ich realizację. W związku z tym, dyrektorzy wydziałów, dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, a także inni pracownicy samorządowi wyposażeni zostali w stosowne pełnomocnictwa, umożliwiające im sprawną realizację bieżących zadań, wedle właściwości określonej Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Miasta Szczecin. Nie jest więc możliwe, ani konieczne, aby Prezydent był informowany o wszystkich czynnościach dokonywanych przez osoby, działające z Jego upoważnienia.
Nie ma więc nic nadzwyczajnego w tym, że w poruszanej przez Panią sprawie ustanowienia służebności na nieruchomości, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 3/4 i 3/5, z obrębu 2020 stosowne oświadczenia woli złożone zostały przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta Szczecin.
Pragnę Pani wyjaśnić, że przedmiotowa służebności została ustanowiona aktem notarialnym, podpisanym 7 czerwca 2006 r. pomiędzy Gminą Miasto Szczecin, a ówczesnym właścicielem działki nr 3/6 (obecnie 3/8) spółką „Status Dom”. Jest ona zgodna z zapisami obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Osów-Andersena” (działka nr 3/4 znajduje się w terenie elementarnym Z.O.3060. KD.L – o przeznaczeniu droga publiczna, ulica lokalna; natomiast działka 3/5 znajduje się w terenie elementarnym Z.O.3058.KD.Z – o przeznaczeniu droga publiczna – ulica zbiorcza).
O zmianę zakresu służebności – jej rozszerzenie o możliwość przejazdu samochodów o masie przekraczającej 3,5 tony - właściciel działki wystąpił w 2011 r. Wniosek został uznany za zasadny, ponieważ teren elementarny, w którym obecna działka 3/8 się znajduje (Z.O.3083.MW,U), przewiduje możliwość lokalizacji lokalu handlowego o maksymalnej powierzchni sprzedaży 1000 m2, a także uzyskał pozytywną opinię ZDiTM w Szczecinie. W oparciu o powyższe został przesłany do wnioskodawcy projekt protokołu uzgodnień, określający warunki zmiany zasad korzystania ze służebności z informacją, że brak akceptacji jego treści w określonym terminie skutkować będzie nierozpatrzeniem wniosku. Przez pewien czas trwała z wnioskodawcą wymiana korespondencji co do treści protokołu, który ostatecznie nie został przez „Status Dom” zaakceptowany. W związku z tym sprawa została zakończona w 2011 r. Z uwagi na powyższe okoliczności projekt protokołu, który nie został podpisany przez wszystkie strony, nie wywołuje skutków prawnych. Kopia dokumentu wysłana do „Status Dom” znajduje się w aktach sprawy.
Odnosząc się do uwag, co do treści samego protokołu nie sposób się zgodzić z Pani twierdzeniem, że dokument miał charakter „in blanco”. Przesłany protokół uzgodnień nie był „in blanco”, gdyż zawierał istotne warunki umowy zmiany służebności, dające podstawę - po podpisaniu tego dokumentu przez strony - do zawarcia aktu notarialnego, co jednakże nie nastąpiło z przyczyn wskazanych wyżej.
Natomiast w pełni podzielam Pani troskę o bezpieczeństwo mieszkańców poruszających się po terenie objętym służebnością. Pragnę jednakże wyjaśnić, że ze względu na przeznaczenie przedmiotowych nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mieszkańcy osiedla powinni mieć świadomość, że prędzej, czy później będą one przedmiotem wzmożonego procesu inwestycyjnego w zakresie zgodnym z planem, dlatego też muszą wziąć ten fakt pod uwagę w toku codziennego funkcjonowania. Za ewentualne zdarzenia, powstałe w toku korzystania ze służebności odpowiedzialność ponosi podmiot uprawniony.
Pragnę zaznaczyć, że Spółka „Status Dom”ponowiła swój wniosek dopiero w 2013 r., uzupełniając go, w stosunku do wersji pierwotnej, także o zmianę terenowego zakresu służebności. Uznając wniosek za zasadny przesłano do „Status Dom” projekt protokołu uzgodnień, który także nie został podpisany. Wnioskodawca poinformował bowiem, że ze względu na zbycie swojej działki nie jest zainteresowany zmianą zakresu służebności.
Reasumując do dnia dzisiejszego zakres służebności drogowej ustanowionej w 2006 r. nie uległ zmianie.
Odpowiadając na zapytania zawarte w pkt II interpelacji informuję, że wniosek o wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami wbudowanymi w parterze wraz z zagospodarowaniem terenu, miejscami parkingowymi i niezbędną infrastrukturą techniczną oraz budową
zjazdów z dróg publicznych, zlokalizowanych na działce nr 3/8 z obrębu 2020 przy ul. Chorzowskiej oraz w granicach działek nr 1/29 (dr) - ul. Chorzowska, nr 3/5 oraz nr 3/4 (dr) - ul. Chmurna w Szczecinie, został złożony w dniu 25 września 2013 r.
Na podstawie art. 61 Kodeksu postępowania administracyjnego strony, w tym mieszkańcy ul. Obłoków, zostały powiadomione o wszczęciu postępowania w sprawie powyższego wniosku.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę organ administracji budowlanej sprawdza:
- zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
- zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi;
- kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1b, zaświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 7, oraz dokumentów, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 6;
- wykonanie - w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu, o którym mowa w art. 20 ust. 2, także sprawdzenie projektu - przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym na dzień opracowania projektu - lub jego sprawdzenia - zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7.
Jeżeli organ stwierdzi naruszenia w powyższym zakresie, na podstawie art. 35 ust.3 ustawy - Prawo budowlane, nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, określając termin ich usunięcia.
W toku przedmiotowego postępowania takie postanowienie zostało wydane.
Inwestor zwrócił się z wnioskiem o przedłużenie określonego w postanowieniu terminu przed jego upływem. Biorąc pod uwagę stanowisko prezentowane w orzecznictwie sądowo-administracyjnym i stanowisko Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, przychylono się do wniosku i poinformowano inwestora oraz strony postępowania o przedłużeniu terminu na usunięcie braków wskazanych w postanowieniu.
Informuję, że z uwagi na przekazanie w dniu 18.12.2013 r. do prokuratury, na wniosek Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo z dnia 17.12.2013r. kompletu akt sprawy, bardziej szczegółowych informacji będę mógł udzielić po zwrocie dokumentów.
Postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami wbudowanymi w parterze i zagospodarowaniem terenu przy ul. Chorzowskiej jest w toku. Podjęte do tej pory czynności organu administracji budowlanej wynikają z obowiązujących przepisów prawa regulujących postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę i są zgodne z tymi przepisami.
Na podstawie art. 10 Kpa, po zgromadzeniu kompletu dokumentów, przed wydaniem decyzji (pozytywnej lub negatywnej), strony zostaną powiadomione o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
Odnosząc się do pytań zawartych w III części interpelacji wyjaśniam:
- zgodnie z przepisami rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych, dla każdego wniosku wpływającego do organu administracji budowlanej istnieje obowiązek jego rejestracji i założenia teczki dla danej sprawy. Teczka oznaczona jest nazwą ulicy umieszczoną na jej grzbiecie oraz koniecznymi informacjami wymaganymi wyżej przywołanym rozporządzeniem.
- od kwietnia 2011 r. do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej tutejszego urzędu zaczęły napływać różne pisma mieszkańców ul. Obłoków, wyrażające zaniepokojenie ewentualnym zagospodarowaniem terenu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie, tj wówczas działki nr 3/6 przy ul. Chorzowskiej w Szczecinie.
- w związku z tym, że do wydziału nie wpłynął żaden wniosek o pozwolenie na budowę dla tego terenu, pisma mieszkańców wpływające przez okres ponad dwa i pół roku gromadzone były w jednej teczce pod nazwą „Chorzowska k/oś. Morena” opatrzonej, może niezbyt fortunnie, dopiskiem „aktywni mieszkańcy osiedla”. Dopisek miał na celu jedynie wyróżnienie jej z wielu teczek spraw prowadzonych przez wydział, jako teczki nie dotyczącej wniosku o pozwolenie na budowę, a słowo „aktywni” miało jedynie oznaczać duże zainteresowanie mieszkańców wytrwale składających swoje uwagi i zastrzeżenia, pomimo braku wniosku w sprawie pozwolenia na budowę, o co mieszkańcy zapytywali się przez cały czas, wielokrotnie dzwoniąc w tej sprawie do pracowników wydziału.
- pisma mieszkańców wpływały z różną częstotliwością i niosły w sobie różne treści dotyczące planowanej inwestycji. W przypadku pism żądających stanowiska wydziału w sprawie, bądź np. żądania uznania za stronę postępowania, w teczce znajdują się również odpowiedzi wydziału z informacją o braku wniosku w przedmiotowej sprawie i w związku z tym braku podstaw do zajęcia jakiegokolwiek stanowiska.
- zawartość teczki nie stanowi zatem dla mieszkańców ul. Obłoków żadnej tajemnicy. Mieszkańcy są autorami wszystkich pism złożonych w tej teczce, niejednokrotnie jak wynika z rozdzielnika tych pism, kierowanych również do Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Biura Rady Miasta, pozostałych wydziałów urzędu lub do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie.
Podkreślam, że wszystkie pisma w tej teczce mieszkańcy złożyli sami i to przed dniem 25 września 2013 r. to jest dniem złożenia wniosku o pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego z usługami wbudowanymi w parterze wraz z zagospodarowaniem terenu, miejscami parkingowymi i niezbędną infrastrukturą techniczną oraz budową zjazdów z dróg publicznych, zlokalizowanych na działce nr 3/8 z obrębu 2020 przy ul. Chorzowskiej oraz w granicach działek nr 1/29 (dr) - ul. Chorzowska, nr 3/5 oraz nr 3/4 (dr) - ul. Chmurna w Szczecinie.
Teczka z pismami mieszkańców ul. Obłoków, nie stanowi zbioru żadnych dokumentów dotyczących postępowania o pozwolenie na budowę i nie jest udostępniana stronom tego postępowania.
Interpelacja: Dot. mieszkańców osiedla Morena