Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2014/03/31
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację uprzejmie informuję:
Zgodnie z art. 196 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej starosta (w miastach na prawach powiatu prezydent) jest zobowiązany corocznie opublikować w Dzienniku Urzędowym Województwa, w formie zarządzenia, średnie miesięczne wydatki przeznaczone na utrzymanie dziecka w placówkach opiekuńczo–wychowawczych. Zarządzeniem Nr 114/13 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 20 marca 2013 r. ustalono między innymi średni miesięczny wydatek w wysokości 4 906,27 zł na utrzymanie dziecka w 11 placówkach opiekuńczo–wychowawczych funkcjonujących w strukturze Centrum Opieki nad Dzieckiem im. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie oraz w 1 niepublicznej placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego prowadzonej przez Towarzystwo Salezjańskie w Szczecinie w wysokości 3 389,10 zł.
Średnie miesięczne wydatki przeznaczone na utrzymanie dziecka w ww. placówkach opiekuńczo-wychowawczych zostały wyliczone na podstawie art. 196 ust. 1 i 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Na kwotę średniego wydatku składają się roczne wydatki przeznaczone na działalność danej placówki wynikające z utrzymania dzieci z poprzedniego roku kalendarzowego, bez wydatków inwestycyjnych, powiększone o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy, podzielony przez liczbę miejsc w placówce, ustaloną jako sumę rzeczywistej liczby dzieci w poszczególnych miesiącach poprzedniego roku kalendarzowego. Ponadto ustalając średnie miesięczne wydatki uwzględnia się wydatki przeznaczone na działalność centrum administracyjnego, o którym mowa w art. 94 ustawy.
Wysokość średnich miesięcznych wydatków ustalonych na utrzymanie dziecka w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej Towarzystwa Salezjańskiego w 2013 r., nie jest przejawem dyskryminacji lecz wynikała z ww. zasad ich liczenia, w powiązaniu z niskim kosztem utrzymania placówki dla 12 dzieci, wynikającym z jej funkcjonowania w kompleksie obiektów Towarzystwa Salezjańskiego przy ul. Ku Słońcu 124, w którym równocześnie prowadzone są szkoły (podstawowa, gimnazjum, szkoły średnie), placówka wsparcia dziennego, bursa szkolna i Dom Zakonny. Placówka Opiekuńczo–Wychowawcza wykorzystuje zatem zasoby Towarzystwa Salezjańskiego, które pozwalają zminimalizować wydatki związane z jej utrzymaniem.
Prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego zostało Towarzystwu Salezjańskiemu zlecone w ramach realizacji zadania publicznego, na warunkach określonych w umowie i w przedłożonej ofercie realizacji zadania w ramach otwartego konkursu ofert. Zadanie prowadzenia ww. placówki jest współfinansowane ze środków Gminy Miasto Szczecin. Towarzystwo Salezjańskie partycypuje w kosztach utrzymania tej placówki. Na średni miesięczny wydatek na utrzymanie dziecka składają się środki Gminy Miasto Szczecin i środki własne Towarzystwa Salezjańskiego.
Na wysokie w ocenie Pani Radnej wydatki ponoszone przez Miasto w 2013 r. na prowadzenie Centrum Opieki nad Dzieckiem, zapewniające zgodnie z art. 94 ustawy wspólną obsługę ekonomiczno-administracyjną i organizacyjną 11 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywało średniomiesięcznie 187 dzieci, składają się poza bezpośrednimi kosztami zaspokojenia potrzeb dzieci, m.in. wydatki związane z bieżącym utrzymaniem 11 obiektów będących w strukturach ww. jednostki, usytuowanych w różnych, często odległych częściach miasta. Ponadto wysokość wydatków związana jest również z zatrudnieniem kadry niezbędnej do realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych, w tym w szczególności osób zatrudnionych w oparciu o przepisy ustawy Karta Nauczyciela (33,24 etatów), których wyższe wynagrodzenia, stanowią znaczącą część budżetu jednostki, a ich składowa i wysokość wynika z obowiązujących przepisów oświatowych. Z dniem 1 stycznia 2013 r. powstało Centrum Opieki nad Dzieckiem, które administrując wszystkimi placówkami będącymi w jego strukturze, poza wychowawcami w poszczególnych placówkach, zatrudnia pracowników księgowości, administracji, psychologów, terapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych i obsługi. Koszty te wpływają również na wysokość średniego miesięcznego wydatku na utrzymanie 1 dziecka w placówkach w strukturze Centrum. Wymagający podkreślenia jest również fakt funkcjonowania w ramach Centrum placówki typu interwencyjnego (dla 30 wychowanków) i specjalistyczno-terapeutycznego (dla 28 dzieci), które ze względu na ich specyfikę, w tym dużą rotację dzieci i specjalistyczne oddziaływania wobec dzieci i ich rodziców, wymagają zwiększonych nakładów finansowych w porównaniu do małej placówki socjalizacyjnej.
Funkcjonowanie 11 małych kameralnych placówek, rozmieszczonych po całym mieście i prowadzonych przez Centrum pozwoliło zrealizować standardy wynikające z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jednocześnie przy zachowaniu racjonalizacji wydatków (np. wspólna administracja, księgowość, obsługa, kadra specjalistyczna i przetargi dla potrzeb wszystkich placówek) generuje dość wysokie koszty utrzymania.
Koszty realizacji zadania zapewnienia opieki i wychowania dzieciom w placówkach opiekuńczo–wychowawczych prowadzonych przez Miasto Szczecin są porównywalne do kosztów ponoszonych przez inne powiaty.
Interpelacja: Dot. miesięcznego kosztu utrzymania dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej