Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2013/04/23
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana interpelację z dnia 05.04.2013r. w sprawie jw. uprzejmie informuję, że warunki dotyczące inwestycji realizowanej przez Archidiecezję Szczecińsko – Kamieńską na terenie nieruchomości położonej przy Al. Wyzwolenia 52 (po byłym szpitalu miejskim) określone zostały w Załączniki Nr 1 do Uchwały Nr XLV/1129/10 podjętej przez Radę Miasta w dniu 22 marca 2010r., zamieszczonej wraz z Załącznikiem na stronie internetowej Urzędu Miasta Szczecin. Załącznik do uchwały, stanowiący projekt protokołu z rokowań, obejmuje uzgodnienia / warunki które przesądziły o podjęciu przedmiotowej uchwały przez radnych. Warunki sprzedaży nieruchomości określone w tymże załączniku w całości zostały odzwierciedlone w podpisanym w dniu 02.06.2010r. przez Strony Protokole z Rokowań a następnie w umowie notarialnej zawartej w dniu 2 czerwca 2010r.
Zgodnie z zapisami notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości Archidiecezja zobowiązała się do rozpoczęcia inwestycji, polegającej na przebudowie istniejących budynków - rozbudowy obiektu ze zmianą sposobu użytkowania z przeznaczeniem na Dom Pomocy Społecznej jak również przebudowie obiektu Szpitala Rehabilitacyjnego, w terminie do 3 lat od daty zawarcia umowy, a niedotrzymanie tego terminu zabezpieczone zostało w postaci kary umownej. Za spełnienie tego wymogu, zgodnie z protokołem z rokowań oraz zawartą umową, uznano fakt złożenia w Państwowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego zawiadomienia o rozpoczęciu robot budowlanych.
Rozpoczęcie robót na przedmiotową inwestycję zgłoszone zostało do PINB-u w 2011 i 2012r na podstawie wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę dla każdego z obiektów oraz wydanych dzienników budowy. Obecnie na nieruchomości trwają prace budowlane, które jak wynika z posiadanej informacji przebiegają zgodnie z założonym przez inwestora harmonogramem. W związku z powyższym, aktualnie brak przesłanek do kontrolowania przebiegu, stanu zaawansowania realizowanej inwestycji oraz terminów jej ukończenia Biorąc pod uwagę, iż głównym celem i kardynalnym elementem całego zamierzenia (Gminy i Archidiecezji) jest prowadzenie działalności Centrum Opiekuńczo-Leczniczego, kluczowym zapisem umowy są terminy rozpoczęcia działalności.
Większość najistotniejszych zapisów protokołu była niejednokrotnie szczegółowo omawiana z przedstawicielami Archidiecezji i ustalana bezpośrednio w toku negocjacji na spotkaniach prowadzonych przez merytoryczne wydziały urzędu oraz uzgadniana pod względem formalno – prawnym, wynikiem których zostały ustalone między innymi ww. terminy, gwarancje dot. terminów realizacji inwestycji i potencjalne rozliczenia z miastem oraz dodatkowe warunki przekraczające zwyczajne wymogi ustawowe, zabezpieczające interesy miasta.
Zgodnie z zapisami umowy Dom Pomocy Społecznej ma być przystosowany na minimum 60 łóżek. W opinii ówczesnego Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej z dnia 27.01.2010r. sporządzonej na podstawie posiadanej dokumentacji techniczno - architektonicznej budynku (biorąc pod uwagę obowiązujące standardy dla tego typu domów) stwierdzono, iż istniejący obiekt może być dostosowany i przeznaczony maksymalnie na 62 do 72 mieszkańców, a rozszerzenie działalności do 100 podopiecznych możliwe będzie dopiero po sporządzeniu projektu wykonawczego. Jednocześnie informuję, że złożony w Urzędzie projekt budowlany (na postawie którego udzielone zostało pozwolenie na budowę) przewiduje obiekt na 100 łóżek dla osób objętych pomocą społeczną.
Ponadto, w dniu 31.10.2012r. Archidiecezja poinformowała Urząd o zbliżającym się terminie zakończenia inwestycji związanej z uruchomieniem Domu Pomocy Społecznej dla 100 osób przewlekle psychicznie chorych oraz o konieczności zabezpieczenia w budżecie miasta środków finansowych niezbędnych na poniesienie kosztów pobytu osób skierowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Projekt umowy pomiędzy Gminą Miasta Szczecin a Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską na prowadzenie domu pomocy społecznej poddany jest aktualnie analizie prawnej.
Interpelacja: Dot. budowy DPS-u na terenie byłego Szpitala Miejskiego