Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Prezydent Miasta Piotr Krzystek
- Data odpowiedzi:
- 2013/05/10
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie nr 1038 dotyczące miast partnerskich Szczecina informuję, co następuje:
Miasto Szczecin utrzymuje kontakty partnerskie na podstawie formalnych umów / porozumień o współpracy partnerskiej bądź listów intencyjnych. Dokumenty te były
w większości podpisywane na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, po przemianach ustrojowych w Polsce z 1989 roku, i wynikały z potrzeby zdobywania nowych doświadczeń w dziedzinie budowania demokracji lokalnej, samorządności i rozbudowy infrastruktury komunalnej. W tym okresie współpraca miała bardzo intensywny charakter, a wyjazdy urzędników miejskich i radnych, służące pozyskiwaniu wiedzy i doświadczeń od partnerów zachodnioeuropejskich odbywały się z dużą częstotliwością. Bardzo istotne w tym okresie były także działania inicjowane przez różnorakie organizacje działające za granicą, które szły z pomocą np. szczecińskim szpitalom poprzez przekazywanie im nowoczesnej aparatury diagnostycznej (St. Louis) bądź poprzez bezpośrednią pomoc ludności podczas klęsk żywiołowych (Bremerhaven). Na współpracę przeznaczano też znaczące środki z budżetu miasta. Rezultatem ożywionych kontaktów były nie tylko lepsze kwalifikacje szczecińskich urzędników i polityków, nie tylko lepsze zasoby materialne placówek ochrony zdrowia, ale także bliskie, wręcz przyjacielskie stosunki przedstawicieli obu stron, owocujące niejednokrotnie do dziś.
W miarę nabywania know-how kontakty partnerskie zmieniły swój charakter. Miasto Szczecin ubiegało się o dofinansowanie różnych projektów (np. Waterfront) ze środków unijnych, które mogłyby być realizowane przy współudziale miast partnerskich, jednak niektóre miasta z różnych powodów nie były zainteresowane udziałem w tych projektach, w wyniku czego potrzeba kontaktów uległa stopniowej redukcji i ograniczyła się często do poziomu wzajemnych wizyt kurtuazyjnych podczas imprez miejskich i ważnych okazji rocznicowych. Ponadto niektóre z umów były podpisywane na kilka lat,
z możliwością ich przedłużenia. Wobec braku aktualnych kierunków współpracy z danym miastem umów nie odnawiano, a jednocześnie ich formalnie nie kończono, aby nie zamykać zupełnie możliwości współpracy, która być może w kolejnych latach mogłaby być odświeżona w przypadku pojawienia się tematu, który mógłby być interesujący dla obu miast. Niejednokrotnie kontakty redukowane były do minimum z powodu coraz bardziej ograniczonego budżetu na współpracę międzynarodową.
Porozumienia lub listy intencyjne podpisywane w ciągu ostatnich lat (np. z Dniepropietrowskiem, Bari czy Jinan) były inicjowane bądź to przez potencjalne miasto partnerskie, bądź to przez inne podmioty szczecińskie (uczelnie, środowiska gospodarcze) prowadzące współpracę z danym miastem i chcące mieć wsparcie
i podbudowę formalną ze strony Miasta dla swoich działań. Bywa też, że z wnioskiem o nawiązanie lub odnowienie wcześniej prowadzonej współpracy zwracają się sami radni Rady Miasta Szczecin, jak np. pan Jędrzej Wijas, który wnioskował na początku br. o podpisanie formalnego porozumienia z niegdyś partnerskim miastem Pilzno (interpelacja nr 917). W takich przypadkach rolę Miasta i jego administracji należy widzieć raczej jako patrona i koordynatora współpracy prowadzonej przez organizacje, instytucje i inne podmioty, wspierającego inicjatywy społeczności lokalnej.
Jeżeli chodzi o wymienione przez Pana Radnego przykłady miast Malmö i Rostock, zdziwienie Pana partnerów wynika najprawdopodobniej z ich niewiedzy, czemu trudno się dziwić w zalewie różnych informacji, jakiego w dzisiejszym czasie doświadczamy.
Porozumienie z Miastem Malmö zostało podpisane w 1990 roku, a następnie odnowione w 1994 i 1999 r. W ostatniej dekadzie kontakty oficjalne ograniczały się do wizyt kurtuazyjnych podczas Dni Morza, bądź do współpracy w ramach Euroregionu Pomerania. W 2013 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krzysztof Soska złożył wizytę
w Malmö z okazji 150-lecia Rady Miasta Malmö. Nawiązał tam kilka kontaktów celem odbudowy współpracy z tym miastem. W delegacji Miasta Szczecin uczestniczył także Przewodniczący Komisji RM ds. Kultury Jędrzej Wijas. Miasto Szczecin wspiera też starania PUM o możliwość odbywania przez studentów staży lekarskich w szpitalach w Regionie Skanii, w tym w Malmö.
Od strony merytorycznej realizowana jest natomiast przez Miasto Szczecin (Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska) aktywna współpraca z Malmö w ramach dwóch projektów:
• Household Participation in Waste Management – projekt dofinansowany ze środków programu Południowy Bałtyk. Tematyka projektu związana jest przede wszystkim z gospodarką odpadami prowadzoną przez gospodarstwa domowe. Liderem projektu jest region Skania a partnerami firmy komunalne działające na jej terenie m.in. NSR oraz SYSAV z Malmö.
• ADVANCE - Auditing and Certification Scheme to Increase the Quality of Sustainable Urban Mobility Plans in Cities – jednym z partnerów projektu jest miasto Malmö. Projekt ADVANCE jest projektem badawczym, który ma pomóc wzrostowi wydajności energii w transporcie miejskim i redukcji transportu indywidualnego w miastach europejskich poprzez rozwój i wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju. Aby osiągnąć te cele ADVANCE będzie rozwijał, testował i stosował Program Audytowy dla miast, który pomaga przygotować i podnosić jakość coraz częściej wymaganych przez instytucje Unii Europejskiej zrównoważonych planów mobilności w mieście (ang. Sustainable Urban Mobility Plan).
Miasto Hanzeatyckie Rostock jest miastem partnerskim Szczecina od 1957 roku i jest to najstarsze funkcjonujące nieprzerwanie partnerstwo na pograniczu polsko-niemieckim.
Z okazji 50-lecia partnerstwa w 2007 roku opracowano Kronikę współpracy miast partnerskich Szczecin-Rostock, prezentującą bogactwo i różnorodność wzajemnych kontaktów przez kilka dekad. Dziwić może, że przedstawiciel Rostocku (?) nie wie o tym fakcie, skoro w centrum miasta ustawiony jest stylizowany drogowskaz prezentujący kierunki i odległości do wszystkich miast partnerskich (w tym do Szczecina), a w zestawieniach miast partnerskich Rostocku Szczecin widnieje na pierwszym miejscu (z racji stażu prowadzonej współpracy).
Przedstawiciele obu miast składają tradycyjnie doroczne wizyty kurtuazyjne w mieście partnera podczas Dni Morza i Hanse Sail, służące podtrzymaniu wzajemnych relacji
i informowaniu się o bieżących sprawach partnera.
W 2010 roku (Roku Chopina) podczas Dni Morza miasto Rostock uczestniczyło obok innych miast partnerskich w projekcie realizowanym przez Biuro Prezydenta Miasta „Chopin pod żaglami”, delegując młodego pianistę do udziału w koncercie chopinowskim.
Wydział Kultury UM Szczecin (dawniej Biuro ds. Morskich) współpracuje z biurem Hanse Sail w Rostocku w kwestii udziału żaglowców w imprezach morskich. W 2013 roku partner ten pośredniczy w organizacji wizyty w Szczecinie lodołamacza STETTIN, wyprodukowanego w Szczecinie w 1933 roku (80 lat istnienia). Lodołamacz będzie gościł w naszym mieście podczas finału regat The Tall Ships Races na początku sierpnia br.
W sierpniu 2012 roku Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM Szczecin odwiedziła Miasto Hanzeatyckie Rostock z wizytą studyjną, mającą na celu zapoznanie się
z budownictwem nad wodą i zagospodarowaniem terenów postoczniowych. Wizyta była koordynowana przez Biura ds. Współpracy Międzynarodowej obu miast.
Aktualnie w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków KIERAT 2 obejrzeć można wystawę rostockiej malarki Heidi Hopfmann. Jej otwarcie miało miejsce 5 kwietnia br. przy udziale Zastępcy Prezydenta Miasta Krzysztofa Soski oraz Zastępcy Wydziału Kultury, pani Jadwigi Kimber. Ze strony Miasta Rostock obecna była przewodnicząca Rady Miasta Rostock, pani Karina Jens oraz grupa ok. 40 mieszkańców Rostocku goszczących w Szczecinie w ramach tzw. Bürgerreise. Zaproszenia na otwarcie wystawy zostały przekazane także członkom Prezydium Rady Miasta Szczecin oraz wszystkim członkom Komisji Kultury, jednak żaden z nich nie pojawił się na wernisażu. Wystawa jest do obejrzenia do 6 maja br. przy ul. Koński Kierat 14.
Interpelacja: Dot. Miast Partnerskich Szczecina