przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2014/07/01
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W związku z zapytaniem Pana Radnego w sprawie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Romera 21/29 i działalności prowadzonej przy ul. Hryniewieckiego 9 przekazuję odpowiedzi odnoszące się do poszczególnych pytań:

1. Czy prawdą jest, że przy ul. Hryniewieckiego w Szczecinie (w budynku należącym do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie) swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie, którego Prezesem jest Pan Ryszard Budzisz?

Odpowiedź:
W wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert, od stycznia 2013r. schronisko dla osób bezdomnych przewlekle somatycznie chorych przy ul. Hryniewieckiego 9 prowadzone jest przez Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, którego Prezesem jest Pan Ryszard Budzisz.

2. Czy prawdą jest, że Pan Ryszard Budzisz będąc Dyrektorem miejskiej jednostki (Domu Pomocy Społecznej), która prowadzi swoją działalność przez całą dobę, jednocześnie na zlecenie Pana Prezydenta prowadzi całodobową działalność (schronisko) jako Stowarzyszenie?

Odpowiedź:
Pan Ryszard Budzisz zatrudniony jest na pełen etat w ramach umowy o pracę w Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej na stanowisku Dyrektora. Wobec powyższego działania podejmowane na rzecz Stowarzyszenia Ww. realizuje poza godzinami pracy, wynikającymi z zawartej z Prezydentem Miasta Szczecin umowy o pracę.
Ponadto, działalność schroniska dla bezdomnych somatycznie chorych nadzoruje, zatrudniony na umowę o pracę przez Zarząd Szczecińskiego Stowarzyszenia „Złoty Wiek” Kierownik schroniska. W lutym 2013r. odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej w schronisku dla bezdomnych przy ul. Hryniewieckiego 9, podczas którego Pan Ryszard Budzisz prezentował założenia placówki i przedstawił Kierownika Schroniska zatrudnionego na pełen etat jako osoby kierującej placówką. Jest to pierwsze schronisko dla somatycznie chorych osób bezdomnych w kraju, które systemowo rozwiązuje sprawy związane z opieką nad osobami bezdomnymi wypisywanymi ze szpitali z uwagi na brak wskazań do dalszej hospitalizacji, a wymagającymi całodobowej opieki.

3. Czy jeśli w tym samym czasie funkcjonowanie obu placówek wymaga od osoby kierującej nimi podjęcia natychmiastowych działań, to w jaki sposób Pan Budzisz dokonuje wyboru między ww. miejscami?

Odpowiedź:
Pan Ryszard Budzisz posiada zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku Dyrektora Domu Pomocy Społecznej Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej.
Schroniskiem zarządza z upoważnienia Zarządu Szczecińskiego Stowarzyszenia „Złoty Wiek” Kierownik schroniska.
W związku z powyższym nie zachodzi konflikt w tym zakresie.

4. Czy jeśli działania dotyczące schroniska wymagają załatwienia np. spraw urzędowych, to Dyrektor bierze np. urlop, by wykonywać obowiązki Prezesa?

Odpowiedź:
Bieżące załatwianie spraw urzędowych należy do obowiązków kierownika schroniska.

5. Czy jest prowadzona weryfikacja godzin pracy Pana Dyrektora/Prezesa?

Odpowiedź:
Pan Ryszard Budzisz, w ramach posiadanej umowy o pracę wykonuje swoje obowiązki na stanowisku Dyrektora jednostki w godzinach od 7.30 do 15.30 w dniach od poniedziałku do piątku. Przy rozliczaniu godzin pracy Dyrektora obowiązują jednolite, określone dla pracowników samorządowych zasady.
Nie należy do kompetencji Prezydenta Miasta Szczecin weryfikowanie godzin pracy Prezesa Stowarzyszenia ani innych członków Zarządu Stowarzyszenia.

6. Czy jeśli placówki wymagają dodatkowych środków, to o które Pan Budzisz bardziej zabiega, wiedząc, że przekazanie środków dla jednej z nich, może jednocześnie ograniczyć możliwości wsparcia przez Miasto Szczecin drugiej działalności?

Odpowiedź:
Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek” jest organizacją pozarządową. Realizacja zadań na rzecz Gminy Miasto Szczecin w zakresie rehabilitacji społecznej osób bezdomnych prowadzona jest w oparciu o ustawę z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010r. Nr 234, poz. 1536, poz. 1536 z późn. zm.). Otrzymanie dotacji ze środków Gminy Miasto Szczecin na realizację danego zadania wiąże się z koniecznością udziału w ogłaszanych przez Prezydenta Miasta Szczecina otwartych konkursach ofert.
Natomiast działalność Domu Pomocy Społecznej jako jednostki budżetowej, podlega finansowaniu z budżetu Gminy Miasto Szczecin w oparciu o plan finansowy przyjęty na dany rok budżetowy.
W związku z tym oba podmioty prowadząc swoją działalność w oparciu o inną formę prawną oraz realizując na rzecz Miasta Szczecina różne zadania podlegają niezależnym od siebie zasadom finansowania.

7. Czy prawdą jest, że Stowarzyszenie korzysta z majątku, który pochodzi z Domu Pomocy Społecznej?

Odpowiedź:
Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek” nie korzysta z majątku Domu Pomocy Społecznej. Natomiast prowadząc swoje statutowe działania wspiera działalność Domu Pomocy Społecznej na rzecz jego mieszkańców, np. przy organizacji imprez kulturalnych i w ramach prowadzonego Banku Żywności.

8. Czy pracownicy Domu Pomocy Społecznej jednocześnie wykonują czynności na potrzeby Stowarzyszenia w schronisku?

Odpowiedź:
Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek” zatrudnia na umowy zlecenia osoby, będące równocześnie pracownikami Domu Pomocy Społecznej. Zadania na rzecz schroniska podlegają realizacji poza godzinami pracy wynikającymi z zawartych umów o pracę.


Interpelacja: Dot. Domu Pomocy Społecznej przy ul. Romera i działalności prowadzonej przy ul. Hryniewieckiego
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/07/01, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/07/01 13:45:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/07/01 13:45:28 nowa pozycja