przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2014/05/29
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odnosząc się do poszczególnych pytań dotyczących Domu Pomocy Społecznej przy ul. Romera przekazuję poniższe informacje:

1. W jakim trybie dyrektor MOPR- u złożyła zamówienie w DPSie ? Kiedy to się stało i czy istnieje dokument poświadczający zlecenie? W jakim czasie realizowano usługę?
ODP. Z uzyskanych wyjaśnień wynika, iż zarówno zamówienie jak i jego realizacja miały miejsce w czerwcu 2013 roku. Jednocześnie brak jest dokumentacji potwierdzającej zarówno złożenie zamówienia jak również jego zrealizowanie.

2. Na podstawie jakiego zapisu w statucie bądź innym dokumencie organizacji DPS ta instytucja przyjęła zlecenie i czy kiedykolwiek wcześniej i później przyjmowała i realizowała podobne zlecenia? Jeśli tak, to proszę o podanie, kto, kiedy i za jaką opłatą korzystał z usług cateringowych DPS.
ODP. W dokumentach regulujących działalność Domu Pomocy Społecznej brak jest zapisów odnoszących się do świadczenia przez jednostkę usług cateringowych. Sytuacja dotycząca zlecenia przygotowania potraw dla celów prywatnych miała charakter jednorazowy i nie wynikała z zadań Domu Pomocy Społecznej.

3. Jak podaje SANEPID, DPS nie ma zezwolenia na świadczenie usług żywieniowych na zewnątrz. Proszę o wyjaśnienie, dlaczego dyrektor MOPR zleciła DPS- owi wykonanie usługi, wiedząc, że DPS nie ma na to zezwolenia i dlaczego DPS zlecenie przyjął i zrealizował.
Dom Pomocy Społecznej nie świadczy usług cateringowych, wobec powyższego jednostka nie posiada wymaganych w tym zakresie zezwoleń.
Jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela Sanepidu, jednorazowe przygotowanie potraw na zewnątrz nie jest usługą cateringową i nie wymaga specjalnego zezwolenia.
Sytuacja związana z przedmiotowym zamówieniem miała charakter jednorazowy i nie powinna mieć miejsca.

4. Czy istnieje w DPS oficjalny cennik usług cateringowych? Jeśli tak, proszę o podanie go.
ODP. Dom Pomocy Społecznej nie prowadzi działalności w postaci usług cateringowych, stąd nie istnieje ich cennik.

5. Proszę o kopię faktury wystawionej dyrektor MOPR- u przez DPS za usługę cateringową.
ODP. Dom Pomocy Społecznej nie prowadzi działalności w postaci usług cateringowych, wobec czego nie mogła zostać wystawiona faktura za zrealizowane zamówienie.

6. Czy w kosztach poniesionych przez dyrektor MOPR uwzględniono tylko koszty produktów, czy również wynagrodzenia ludzi, koszty użycia sprzętu, energii etc.? Czy osoby, które to wykonywały, mają to w swoich obowiązkach wynikających z umowy o pracę, czy też dodatkowo otrzymały zapłatę?
ODP. Z uzyskanych wyjaśnień wynika, iż w rozliczeniu uwzględnione zostały koszty produktów oraz dodatkowy zakup artykułów do pracowni kulinoterapii niebędących przedmiotem zawartych przez DPS umów z dostawcami, w kwocie ogółem 245,00 zł. W rozliczeniu nie uwzględniono pozostałych kosztów. Ponadto Dom Pomocy Społecznej nie prowadzi działalności w postaci usług cateringowych, wobec tego pracownicy nie mają zawartych powyższych czynności w zakresach obowiązków.

7. Kto personalnie zlecił pracownikom DPS wykonanie usługi i kto narzucił wytworzenie tak bulwersujących dań?

ODP. Zamówienie zostało złożone Dyrektorowi DPS przez Dyrektora MOPR. Z uzyskanych wyjaśnień nie wynika jednoznacznie kto był pomysłodawcą formy
w jakiej przygotowano poczęstunek.

8. Czy dyrektor MOPR-u, do którego zadań należy m. in. walka i przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, nie widzi związku między podawaniem młodym dziewczętom bananów ustrojonych na penisy a przemocą słowną, symboliczną a w końcu fizyczną wobec nich, która dotyka ich ze strony mężczyzn? Czy dyrektor MOPR uważa, że to jest właściwe, godne potraktowanie koleżanek jej syna? Czy nie dostrzega w tym poniżania, obrażania kobiet, które sprowadzone są na "osiemnastce" do konsumentek penisów? Czy nie widzi w tym prymitywnego seksizmu, który prowadzi do przemocy? Czy dyrektor MOPRu nadal uważa, że to było zabawne (jak pisze w oświadczeniu, potraktowała to „z uśmiechem”)? Czy dyrektor MOPRu nie widzi potrzeby publicznego przeproszenia uczestniczek i uczestników imprezy rodzinnej, którym podała uwłaczające godności ludzkiej dania?
ODP. Uzyskane wyjaśnienia nie potwierdzają intencji Dyrektora MOPR skierowanych na obrażenie, poniżenie, dyskryminowanie, czy jakąkolwiek inną przemoc wobec uczestników uroczystości. Wynika z nich również, że Pani Dyrektor MOPR nie ocenia tej sytuacji jako zabawnej. W wydanym przez siebie oświadczeniu przeprosiła publicznie wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni lub zażenowani.


Interpelacja: Dot. świadczenia usługi cateringu przez DPS przy ul. Romera na potrzeby prywatnej, rodzinnej uroczystości syna pani dyrektor MOPR w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/06/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/06/02 12:34:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/06/02 12:34:52 nowa pozycja