Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
- Odpowiadający:
- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Lucyna Wolińska-Koryńska
- Data odpowiedzi:
- 2012/07/10
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Szczecinie wyjaśnia, że obecnie na terenie gminy Miasto Szczecin znajduje się 87 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, co stanowi 24 413 działek. Dane powyższe ustalono w oparciu o informacje uzyskane od Polskiego Związku Działkowców Okręgowego Zarządu w Szczecinie oraz zarządów poszczególnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Z 87 istniejących ROD nadal 11 nie udzieliło informacji o samowolnie wzniesionych ponadnormatywnych obiektach, pomimo monitów kierowanych do Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie (kserokopie pism w załączeniu), a następnie monitu przesłanego do Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców (kserokopia pisma w załączeniu). Z informacji uzyskanych od 76 Rodzinnych Ogrodów Działkowych wynika, że na terenie 19 nie stwierdzono samowoli budowlanych, natomiast na terenie 57 ROD znajdują się 864 obiekty ponadnormatywne w stosunku do przepisów Prawa budowlanego.
Obecnie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Szczecinie prowadzi 120 postępowań administracyjnych w sprawie samowolnie wybudowanych obiektów na terenach ROD, z których część może doprowadzić do rozbiórek altan ponadnormatywnych tj. powyżej 25m2powierzchni zabudowy. Oczywiście dotyczy to altan wybudowanych po 1994 roku. Altany wybudowane przed 1994 r. na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych nie miały określonej powierzchni zabudowy. O ile prowadzone postępowania administracyjne wykażą, że ponadnormatywne altany wybudowano po 1994 roku – może dojść do wydania decyzji na rozbiórki tych altan. Wyegzekwowanie nakazu rozbiórki jest procesem długotrwałym. W oparciu o ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wymaga zastosowania środków egzekucyjnych, w pierwszej kolejności w postaci grzywny w celu przymuszenia, w kolejnym etapie zastosowania wykonania zastępczego. Środków na zastępcze wykonania rozbiórek inspektoraty w swoim budżecie nie posiadają.
Informujemy, że do prowadzenia jakiegokolwiek postępowania administracyjnego potrzebna jest pełna wiedza dotycząca obiektu, szczególnie ważnej jest określenie czasu jego powstania, a także dane osobowe właścicieli samowoli. Informacji dotyczących czasu wybudowania altan (wynikających z dokumentów ROD) nie posiadamy i prowadzone obecnie postępowania oparte są na zeznaniach świadków, które niejednokrotnie w toku prowadzonego postępowania okazują się sprzeczne z prawdą. Wyjaśniamy, że przestrzeganie przepisów prawa budowlanego szczególnie powinno dotyczyć źródła – zarządów poszczególnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych, co wynika z Regulaminu ROD i statutu. Zgodnie z § 109 w/w Regulaminu to „Zarząd wstrzymuje budowę lub rozbudowę altany w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów. Członek PZD zobowiązany jest do usunięcia stwierdzonych przez zarząd nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowanej altany, jeśli naruszenia nie mogą zostać w innych sposób usunięte. W przypadku wybudowania lub rozbudowania altany z naruszeniem przepisów, zarząd wzywa członka PZD do usunięcia stwierdzonych naruszeń...” Zatem zapewnienie prawidłowego funkcjonowania ogrodu m.in. pod względem zgodności obiektów budowlanych znajdujących się na jego terenie z wymogami stawianymi przez przepisy prawa jest obowiązkiem Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego jako administratora podległego mu terenu. Z odpowiedzi wielu zarządów ROD wynika, że organy ich nie są technicznie i merytorycznie przygotowane do sprawowania zarządu, nie poczuwają się do obowiązku sprawowania kontroli nad powierzonymi działkami w myśl statutu oraz Regulaminu ROD.
Interpelacja: Dot. samowoli budowlanych
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Karol Rezler | 2012/07/11 09:04:54 | modyfikacja wartości |
Karol Rezler | 2012/07/11 08:13:29 | nowa pozycja |